Sposób cięcia wyprostowanego drutu

Sposób cięcia wyprostowanego drutu
Sposób cięcia wyprostowanego drutu

Sposób cięcia wyprostowanego drutu, polega natomiast na zastosowaniu noży wirujących, przy czym prędkość obwodowa tych noży jest zsynchronizowana z prędkością obwodową wałków podawczych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jako przykład wydajnej maszyny do prostowania i cięcia stali cienkiej (w kręgach) może służyć maszyna automat typu N-14 nadająca się do stali okrągłej gładkiej — nie żebrowanej (zakres cięcia 0 4 do 0 14 mm, zakres długości 300-700 mm, wydajność 0,2-2,8 T/godz, moc zainstalowana ok. 12 kW).

Odwinięty z kręgu umieszczonego na kołowrocie drut /, pociągany przez wałki po- dawcze 2, przechodzi przez bęben prostujący 3. Po dojściu do nastawianego, stosownie do potrzeby, zderzaka 4, czoło wyprostowanego pręta, naciskając nań, powoduje poprzez mechanizm włączający uruchomienie urządzenia tnącego 5 z nożami 6, które przecinają pręt (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Bęben prostujący składa się z przelotowego cylindra z pięcioma otworami promieniowymi, przy czym w każdym z nich za pomocą pary nagwintowanych wkrętów 7 zaciśnięte są wkładki (płytki) 8 ze stali hartowanej. Wkładki (płytki) te w kształcie sześcianów posiadają otwory przelotowe w kierunku podłużnym bębna. Przez otwory te przepuszczany jest drut podlegający prostowaniu (uprawnienia budowlane). Wkładki ustawia się w stosunku do osi bębna w ten sposób, aby linia przechodząca przez otwory wkładek tworzyła falę. Amplitudę fali ustala się w zależności od średnicy prostowanego pręta i rodzaju prostowanej stali, przy czym amplituda ta powinna być tym mniejsza, im większa jest średnica prostowanej stali oraz tym większa, im wyższa jest granica plastyczności (program egzamin ustny). Stal rozwijana z kręgu przeciągana jest przez bęben prostujący z prędkością około 1,0 m/sek; prędkość obrotowa bębna wynosi 1850 obr/min. Przy tak znacznej liczbie przegięć pręta w różnych kierunkach osiąga się niezawodne prostowanie pręta z równoczesnym oczyszczeniem pręta z rdzy, zanieczyszczeń itp., co odgrywa szczególną rolę w późniejszym zgrzewaniu zbrojenia w siatki czy szkielety (opinie o programie).

Krąg drutu stalowego walcowanego

Krąg drutu stalowego walcowanego założony na kołowrocie powinien znajdować się w przedłużeniu maszyny prostującej w odległości ok. 2,5 m. Wysokość położenia kręgu powinna być taka, aby drut wchodził do bębna pod niewielkim kątem w stosunku do jego osi. Odwijanie drutu z kręgu odbywa się z dość znaczną szybkością (1,5 m/sek), dlatego jeśli maszyna oddalona jest mniej niż 2,5 m od przejścia, należy odgrodzić to przejście od kołowrotu. Szczególnie duże niebezpieczeństwo powstaje przy odwijaniu się końcowego odcinka drutu ze zwoju; koniec drutu może skaleczyć nieostrożnego przechodnia (segregator aktów prawnych).

Maszynę prostującą umieszcza się w pomieszczeniu zamkniętym osadzając ją na fundamentach. Do obsługi maszyny wystarcza 1 zbrojarz i 1 pomocnik ustawiający kręgi na koło. Koszt prostowania i cięcia na maszynie prostującej w stosunku do kosztu prostowania i cięcia ręcznego zmniejsza się kilkakrotnie (5-^6-krotnie), a pracochłonność jeszcze więcej. Wreszcie zaznaczyć należy, iż koszt zmniejsza się także dzięki małej powierzchni operacyjnej, np. w stosunku do powierzchni potrzebnej przy prostowaniu sposobem półmechanicznym powierzchnia jest niemal dziesięciokrotnie mniejsza.

Prostowanie prętów o średnicach powyżej 14 mm odbywa się zazwyczaj ręcznie, choć istnieją maszyny, które mogą prostować pogięte pręty do średnicy 32 mm. Jednakże koszt takich maszyn jest znaczny, a ilość prętów pogiętych o większych średnicach, przy prawidłowym transporcie z huty na budowę, jest nieznaczna. Stanowisko robocze nożyc mechanicznych (jak również i ręcznych) powinno być zaopatrzone w ruchomy zderzak umocowany na jednym ze stołów podawczych umieszczonym przy nożycach (promocja 3 w 1).

39 498

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


39 498

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !