Blog
Sposób cięcia wyprostowanego drutu
W artykule znajdziesz:
Sposób cięcia wyprostowanego drutu, polega natomiast na zastosowaniu noży wirujących, przy czym prędkość obwodowa tych noży jest zsynchronizowana z prędkością obwodową wałków podawczych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jako przykład wydajnej maszyny do prostowania i cięcia stali cienkiej (w kręgach) może służyć maszyna automat typu N-14 nadająca się do stali okrągłej gładkiej — nie żebrowanej (zakres cięcia 0 4 do 0 14 mm, zakres długości 300-700 mm, wydajność 0,2-2,8 T/godz, moc zainstalowana ok. 12 kW).
Odwinięty z kręgu umieszczonego na kołowrocie drut /, pociągany przez wałki po- dawcze 2, przechodzi przez bęben prostujący 3. Po dojściu do nastawianego, stosownie do potrzeby, zderzaka 4, czoło wyprostowanego pręta, naciskając nań, powoduje poprzez mechanizm włączający uruchomienie urządzenia tnącego 5 z nożami 6, które przecinają pręt (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Bęben prostujący składa się z przelotowego cylindra z pięcioma otworami promieniowymi, przy czym w każdym z nich za pomocą pary nagwintowanych wkrętów 7 zaciśnięte są wkładki (płytki) 8 ze stali hartowanej. Wkładki (płytki) te w kształcie sześcianów posiadają otwory przelotowe w kierunku podłużnym bębna. Przez otwory te przepuszczany jest drut podlegający prostowaniu (uprawnienia budowlane). Wkładki ustawia się w stosunku do osi bębna w ten sposób, aby linia przechodząca przez otwory wkładek tworzyła falę. Amplitudę fali ustala się w zależności od średnicy prostowanego pręta i rodzaju prostowanej stali, przy czym amplituda ta powinna być tym mniejsza, im większa jest średnica prostowanej stali oraz tym większa, im wyższa jest granica plastyczności (program egzamin ustny). Stal rozwijana z kręgu przeciągana jest przez bęben prostujący z prędkością około 1,0 m/sek; prędkość obrotowa bębna wynosi 1850 obr/min. Przy tak znacznej liczbie przegięć pręta w różnych kierunkach osiąga się niezawodne prostowanie pręta z równoczesnym oczyszczeniem pręta z rdzy, zanieczyszczeń itp., co odgrywa szczególną rolę w późniejszym zgrzewaniu zbrojenia w siatki czy szkielety (opinie o programie).
Krąg drutu stalowego walcowanego
Krąg drutu stalowego walcowanego założony na kołowrocie powinien znajdować się w przedłużeniu maszyny prostującej w odległości ok. 2,5 m. Wysokość położenia kręgu powinna być taka, aby drut wchodził do bębna pod niewielkim kątem w stosunku do jego osi. Odwijanie drutu z kręgu odbywa się z dość znaczną szybkością (1,5 m/sek), dlatego jeśli maszyna oddalona jest mniej niż 2,5 m od przejścia, należy odgrodzić to przejście od kołowrotu. Szczególnie duże niebezpieczeństwo powstaje przy odwijaniu się końcowego odcinka drutu ze zwoju; koniec drutu może skaleczyć nieostrożnego przechodnia (segregator aktów prawnych).
Maszynę prostującą umieszcza się w pomieszczeniu zamkniętym osadzając ją na fundamentach. Do obsługi maszyny wystarcza 1 zbrojarz i 1 pomocnik ustawiający kręgi na koło. Koszt prostowania i cięcia na maszynie prostującej w stosunku do kosztu prostowania i cięcia ręcznego zmniejsza się kilkakrotnie (5-^6-krotnie), a pracochłonność jeszcze więcej. Wreszcie zaznaczyć należy, iż koszt zmniejsza się także dzięki małej powierzchni operacyjnej, np. w stosunku do powierzchni potrzebnej przy prostowaniu sposobem półmechanicznym powierzchnia jest niemal dziesięciokrotnie mniejsza.
Prostowanie prętów o średnicach powyżej 14 mm odbywa się zazwyczaj ręcznie, choć istnieją maszyny, które mogą prostować pogięte pręty do średnicy 32 mm. Jednakże koszt takich maszyn jest znaczny, a ilość prętów pogiętych o większych średnicach, przy prawidłowym transporcie z huty na budowę, jest nieznaczna. Stanowisko robocze nożyc mechanicznych (jak również i ręcznych) powinno być zaopatrzone w ruchomy zderzak umocowany na jednym ze stołów podawczych umieszczonym przy nożycach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32