Blog

Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 2
22.04.2020

Sprężone dźwigary dachowe

W artykule znajdziesz:

Sprężone dźwigary dachowe

Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 3
Sprężone dźwigary dachowe

Wyszczególnione sprężone dźwigary dachowe jedno- i dwuspadowe oraz belki pcdsuwnicowe powinny być wykonywane w zakładach stałych przez wyszkolony personel (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przeładunki elementów o ciężarach do 3 T nie przedstawiają żadnych trudności, gdyż mogą być dokonywane przy pomocy żurawi samochodowych typu Star 20. Przeładunki natomiast dźwigarów o ciężarach 5 T związane są z trudnościami otrzymania sprzętu przeładunkowego o większym udźwigu.

Montaż dźwigarów sprężonych wymienionych tu typów odbywa się u nas przeważnie za pomocą samojezdnych żurawi gąsienicowych.
Z porównania z danymi wynika, że wysokości ustrojowe konstrukcji sprężonych są mniejsze aniżeli konstrukcji żelbetowych przy tych samveh rozpiętościach i że różnice na korzyść konstrukcji sprężonych wzrastają ze wzrostem rozpiętości.
Jako przykład konstrukcji dachowej z dźwigarami kratowymi żelbetowymi ropatrzona zostanie konstrukcja czeskiej hali montażowej wykonanej w Pradze (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Układ statyczny oraz koncepcja konstrukcyjna prefabrykatów mają w tej konstrukcji swój odrębny charakter.

Konstrukcja dachowa składa się z opartych na podciągach kratowych dźwigarów łukowych o rozpiętości 18,31 m i rozstawie - 2,62 m, portalowych stężeń podłużnych w płaszczyznach wieszaków pionowych i płyt dachowych opartych bezpośrednio na górnych pasach dźwigarów (uprawnienia budowlane).
Płyty dachowe mają przekrój teowy. Wymiary ich wynoszą: szerokość - 50 cm, długość - 257 cm, grubość płyty - 3 cm, wysokość łącznie z żeberkiem - 8 cm. Pomimo małej grubości płyty wykonane są z trzech warstw: dolnej - zaprawy cementowej o grubości 0,75 cm, środkowej ocieplającej - z betonu pumeksowego o grubości 1,5 cm i górnej - identycznej jak dolnej. Ciężar jednej płyty jest równy 75 kG, co w przeliczeniu na jednostkę rzutu poziomego wynosi 57 kG/nr (program egzamin ustny).

Płyty dachowe

Płyty dachowe tego typu wymagają wykonania przez wysoko wykwalifikowany personel. Świadczą one o możliwościach uzyskania lekkich i ciepłych przekryć dachowych w wyniku bardzo starannego wykonania i wykorzystania do ocieplenia lekkich żużli pienistych. Dzięki małej wysokości przy podporach płyty zwiększają wysokość ustrojową konstrukcji zaledwie o 4 cm.
Dla monolitycznego połączenia płyt dachowych ze sobą po ich zmontowaniu na konstrukcji dachowej z każdej ze stron czołowych płyty wypuszczone są 4 druty średnicy 3 mm (opinie o programie).
Z o względu na konieczność zachowania dokładnych wymiarów płyty należy wykonywać w formach stalowych lub matrycach betonowych. Przy wykonaniu w formach stalowych należy przewidzieć w ich czołowych częściach otwory dla wypuszczonych drutów. Betonowanie powinno być wykonane trzema warstwami: warstwa 1 - do poziomu 1-1, warstwa 2 - do poziomu 2-2 z wykonaniem początkowo obramowania z zaprawy cementowej po obwodzie płyty, następnie zaś warstwy ocieplającej i wreszcie warstwa 3 - do wierzchu płyty. Dla zwiększenia stopnia obracalności kosztownych form stalowych najlepiej je wykonać jako odwracane (segregator aktów prawnych). Po ułożeniu na wierzchu gotowej płyty blatu drewnianego i odwróceniu całości formy wszystkie jej części mogą być natychmiast odjęte i użyte do formowania następnej płyty.

Górny pas dźwigara lukowego ukształtowany jest według paraboli 2 stopnia. Przekrój górnego pasa - dwuteowy, dolnego - trapezowy, wieszaków - prostokątny. Układ zbrojenia odznacza się jak zwykle w dźwigarach łukowych dużą prostotą. W pasie dolnym uzbrojonym czterema wkładkami o średnicy 18 mm i rzadko rozstawionymi strzemionami o średnicy 3 mm nie są przewidziane zabezpieczenia przeciwko powstawaniu rys typu stosowanego w niektórych konstrukcjach niemieckich i węgierskich, w postaci uzwojeń. Węzeł podporowy jest tym charakterystyczny, że osie teoretyczne pasów górnego i dolnego nie przecinają się w jednym punkcie, w związku z czym zakotwienie wkładek pasa dolnego wykonane zostało przed tym punktem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 8 Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 9 Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 10
Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 11
Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 12 Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 13 Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 14
Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Złożenie dokumentów na postępowanie kwalifikacyjne i co dalej? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami