Blog

06.02.2020

Środek pianotwórczy uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Środek pianotwórczy uprawnienia budowlane

Środek pianotwórczy uprawnienia budowlane

Najczęściej stosowany środek pianotwórczy jest płynnym mydłem żywicznym otrzymywanym przez zmydlenie kalafonii ługiem sodowym i zmieszanie z roztworem kleju kostnego. Klej dodaje się w celu usztywnienia piany i zwiększenia jej trwałości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Im lżejszy ma być pianobeton, tym więcej należy stosować środka pianotwórczego.
Środek pianotwórczy przygotowuje się przez zmieszanie ostudzonych do temperatury 50°C roztworów: kleju w gorącej wodzie do koncentracji 50% oraz kalafonii w gorącym roztworze ługu NaOH 20-r-24°Be (uzyskując w ten sposób mydło żywiczne).
W ZSRR stosują również do wytwarzania piany wywar z korzenia mydlika (0,5-0,8 kg korzenia na 1 m3 betonu) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jako środki pianotwórcze można również stosować pochodne kwasów sulfonaftalenowych.
Środek pianotwórczy należy przechowywać w czystych balonach szklanych lub beczkach drewnianych w pomieszczeniach o temperaturze nie niższej od + 5°C. Z czasem środek traci swą zdolność pianotwórczą; nie powinno się więc przechowywać go dłużej niż 3 miesiące od chwili wyprodukowania.

Pianobetony przygotowuje się w mieszarkach z trzema, dwoma lub jednym mieszalnikiem; mieszalniki te mają zazwyczaj kształt walca i zaopatrzone są w mieszadła łopatkowe (uprawnienia budowlane).
Piana i zaprawa lub zaczyn przetłaczane są za pomocą sprężonego powietrza (dostarczanego przez sprężarkę) do trzeciego mieszalnika (dolnego), w którym następuje ostateczne wymieszanie. W mieszarkach dwumieszalnikowych w małym mieszalniku wytwarza się pianę, a w dużym miesza się wszystkie składniki razem. W mieszarkach jednomieszalnikowych wskazane jest najpierw przygotować pianę stosując szybsze obroty mieszalnika, a następnie mieszać składniki razem, zmniejszając liczbę obrotów. Pojemność mieszalnika do mieszania wszystkich składników wynosi 400-Ś-800 1 (program egzamin ustny).

Dobór właściwej mieszanki

Dobór właściwej mieszanki zależy od rodzaju i zakresu produkcji. Na ogół w wytwórniach stałych stosuje się mieszarki trzy- i dwumieszalni- kowe, natomiast na budowach do robót sezonowych używa się przeważnie mieszarki jednomieszalnikowe. Mieszarka jednomieszalnikowa o pojemności około 400 litrów, obsługiwana przez 4 do 5 ludzi, może wyprodukować w ciągu 8 godzin do 30 m3 pianobetonu. Wydajność mieszarek większych, zwłaszcza dwu- i trzymieszalnikowych, jest odpowiednio wyższa.

Masa pianobetonu po wylaniu z mieszarki powinna mieć konsystencję śmietany o jednolitym zabarwieniu. W masie tej drobne pęcherzyki piany otoczone są zaprawą. Niedopuszczalne są grudki cementu. Masę pianobetonu przelewa się z mieszarek do zbiornika ruchomego (na wózku) lub nieruchomego, stąd czerpie się ją i napełnia formy przeznaczone do odlewania wyrobów (opinie o programie).
Konsystencja świeżego betonu powinna być starannie dobrana i stale jednakowa w różnych warunkach: ze względu na prawidłowe równomierne tworzenie się porów nie powinna być ona zbyt sztywna, ale nie może być również zanadto płynna, by świeża masa nie opadała w formie. Po nalaniu do formy na powierzchni nie powinny się tworzyć bańki powietrza, ani też nie powinna się zbierać woda.

Jeżeli pianobeton ma być transportowany w stanie jeszcze płynnym na większą odległość, na przykład na wyższe kondygnacje budynku do wylewania na dachu, to transport powinien się odbywać bez wstrząsów i trwać nie dłużej niż 20 minut od chwili opuszczenia mieszarki.
Świeże wyroby pianobetonowe najlepiej jest przechowywać w pomieszczeniach zakrytych przy temperaturze około 20°C. Przy temperaturze 10°C, która stanowi dolną granicę, dojrzewanie trwa dwukrotnie dłużej niż przy 20°C.
Polewanie pianobetonu należy rozpocząć już następnego dnia po uformowaniu (po zdjęciu bocznych ścianek z form) (segregator aktów prawnych).

Pianobeton powinien być polewany obficie 3-4 razy na dobę w ciągu 14 dni od uformowania. Najlepsze wyniki osiąga się przy dojrzewaniu pianobetonu pod stale wilgotnymi matami słomianymi. Po upływie 2 tygodni można zmniejszyć intensywność polewania, należy jednak utrzymać pianobeton w stanie wilgotnym jeszcze przez dalsze 2-3 tygodnie. Po tym czasie pierwszy okres dojrzewania jest zakończony. Następuje drugi okres, w czasie którego wyroby pianobetonowe schną na składzie i kurczą się.

Całkowity czas dojrzewania wynosi latem co najmniej 8 tygodni, a w chłodnej porze roku nawet 3 miesiące (przeciętnie 70 dni) (promocja 3 w 1). Piano beton zbyt szybko wysychający w pierwszym okresie dojrzewania nie uzyskuje należytej wytrzymałości.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami