Blog

Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 2
23.02.2022

Stadniki dodatkowe

W artykule znajdziesz:

Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 3
Stadniki dodatkowe

Wypełniacze, nazywane również obciążnikami, są substancjami mineralnymi zmielonymi na bardzo drobny proszek. W charakterze wypełniaczy bywają stosowane: glinka kaolinowa lub kredowa, bentonit, kreda pławiona, siarczan baru itp. Zadaniem wypełniaczy jest zwiększenie gęstości i lepkości wyrobów malarskich. Ponadto mogą one przeciwdziałać osiadaniu ciężkich pigmentów w gotowych wyrobach malarskich oraz umożliwiają otrzymywanie szerokiej gamy jasności barw (im większy dodatek obciążnika, tym jaśniejszy ton barwy) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stadniki dodatkowe, dodawane w niewielkich ilościach do materiałów -alarskich, mają za zadanie poprawienie ich właściwości, np. zapobieganie tworzeniu się kożucha, polepszenie rozlewności na podłożu, za- Dobieganie tworzeniu się osadu itp.

0kreślenie „farby" w szerokim tego słowa znaczeniu oznacza poszczególne grupy materiałów malarskich. Rozróżniamy zatem:

Wyroby lakierowe

Jak widać z powyższego, materiały malarskie są dzielone na grupy według rodzaju spoiwa tworzącego błonę malarską (uprawnienia budowlane). Do ochrony przed korozją z wymienionych wyżej sześciu grup materiałów są stosowane wyłącznie materiały zaliczane do dwu ostatnich grup, gdyż tylko one tworzą powłoki malarskie wystarczająco trwałe, odporne na wiele czynników agresywnych i stosunkowo szczelne. Materiały te bywają określane ogólnie jako wyroby lakierowe. W wyrobach lakierowych substancję błonotwórczą stanowią odpowiednio preparowane oleje schnące oraz żywice naturalne lub sztuczne. Składniki te po wyschnięciu tworzą błony nierozpuszczalne w wodzie.

Wyroby lakierowe dzielimy na lakiery, emalię i farby. Lakiery są to roztwory składników błonotwórczych w rozpuszczalnikach organicznych dających po wyschnięciu przeważnie przeźroczystą powłokę. Lakiery należą do wyrobów niepigmentowanych (program egzamin ustny).

Farby są to wyroby lakierowe zawierające wysoki procent pigmentów i obciążników. Tworzą po wyschnięciu powłoki barwne dobrze kryjące. Emalie są-wyrobami lakierowymi o mniejszej niż farby zawartości pigmentów i obciążników. Mają one mniejszą zdolność krycia niż farby, tworzą cieńsze powłoki, ale powłoki z nich wykonane są bardziej estetyczne. Nadają się lepiej do celów dekoracyjnych niż farby (opinie o programie).

Przed laty malarze i lakiernicy sami przyrządzali wyroby malarskie przez mieszanie ich składników dobranych w odpowiednich proporcjach, ich ucieranie, rozcieńczanie i cedzenie w celu uzyskania odpowiedniego materiału nadającego się do nanoszenia na powierzchnie przeznaczone do malowania (segregator aktów prawnych). W miarę rozwoju przemysłu chemicznego i tworzyw sztucznych, a w szczególności przemysłu farb i lakierów, wprowadzono do współczesnych materiałów malarskich wiele nowych składników i nowych sposobów ich przyrządzania, dzięki czemu osiąga się obecnie bardzo wysoką jakość wyrobów i możliwość przystosowania ich do różnorodnych wymagań w zależności od środowiska, rodzaju podłoża, sposobu nanoszenia, wyglądu gotowego pokrycia itd. Z produkowanych wyrobów jedne są przeznaczone do pokryć narażonych tylko na działanie warunków atmosferycznych, drugie do pokryć narażonych na agresję chemiczną lub działanie podwyższonych temperatur, inne do ochrony stalowych konstrukcji budowlanych, a jeszcze inne na metale lekkie (promocja 3 w 1).

Osobna grupa wyrobów jest przeznaczona dla okrętownictwa, osobna dla taboru kolejowego itd. Ponadto jedne z wyrobów są przystosowane do nanoszenia pędzalmi, inne zaś do natryskiwania lub zanurzania. Ręczne, rzemieślnicze przyrządzanie wyrobów lakierowych w ostatnich dziesiątkach lat juz prawie całkowicie zanika. Powstał poważny państwowy przemysł produkujący farby i lakiery w dużych fabrykach podlegających Zjednoczeniu Przemysłu Farb i Lakierów. Zatem dla tak ważnych robót, jakimi są roboty przeciwkorozyjne, należy używać tylko i wyłącznie wyrobów lakierowych przygotowanych fabrycznie, dostarczanych w stanie gotowym do użycia w odpowiednich opakowaniach.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 8 Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 9 Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 10
Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 11
Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 12 Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 13 Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 14
Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Znaczenie konstrukcyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami