Blog

28.07.2020

Stężenia podłużne łączone

W artykule znajdziesz:

Stężenia podłużne łączone

Stężenia podłużne łączone

Stojaki na długości ściany stężane są poziomymi i ukośnymi stężeniami. Wykonane są one z typowych rur rusztowaniowych o średnicy zewnętrznej 48,25 mm oraz kątowników 40x40x4, zespawanych w formie ramek (program uprawnienia budowlane na komputer). Stojaki te przymocowane są do stopek tarcz za pośrednictwem typowych złącz obrotowych.
Stężenia podłużne łączone są ze stojakami za pomocą złącz krzyżowych, natomiast stężenia, pionowe - za pomocą złącz obrotowych.

Ściągi dolny i górny wykonane są z płaskowników i posiadają szereg otworów dla sworzni. Ściągi zamocowane są w końcach słupków stojaków (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dolne ściągi powinny być owijane grubym papierem, np. z toreb cementowych, zabezpieczającym je przed przyczepnością betonu.
Płyty stropowe wykonywane są na. deskowaniu, składającym się z tarcz podpartych tradycyjnym rusztowaniem ze stojaków lub na dźwigarkach rusztowania nie podpartego stojakami. Tarcze deskowań stropu wykonane są z bardzo twardej płyty pilśniowej, perforowanej grub. 5 mm oraz szkieletu drewnianego wykonanego z łat o przekroju 4×6 m.

Wolna odległość płyty między łatami szkieletu nie powinna być większa od 20 cm (uprawnienia budowlane). Perforacja płyt pozwala na odpowietrzanie i odwadnianie betonu, dzięki czemu na powierzchni ścian nie występują raki i kawerny.
W czasie montażu deskowań ścian jak również przy betonowaniu stropów stosuje się na zewnętrznym obrysie budynku specjalne oporęczowanie.
Ciężar tarczy o wymiarach 5,5×2,7 m łącznie ze stojakami wynosi 270 kG (18,3 kG/m2). Wielokrotność użycia tarcz wynosi około 25, a juty - około 18 razy. Po rozdeskowaniu ścian uzyskuje się fakturę (faktura tkaniny) (program egzamin ustny).

Na czynności montażu, demontażu i konserwacji 1 m2 deskowań ścian potrzeba 0,75 roboczogodziny, natomiast na 1 m2 deskowań stropów - 1,41 roboczogodziny.
Deskowanie opracowano w- Biurze Projektów i Studiów Budownictwa Miejskiego w Warszawie. Deskowanie składa się z wielkowymiarowych tarcz ściennych oraz tarcz stropowych, opartych na przestawnym rusztowaniu.

Tarcze deskowania ścian

Tarcze deskowania ścian wykonane są ze sklejki grub. 10 mm przymocowanej do rygli poziomych o przekroju 38×125 mm o rozstawie co 20-25 cm oraz pionowych stalowych belek ceowych NP-200 rozstawionych co 120 cm (opinie o programie).
Tarcze stropow’e wykonane są analogicznie jak ścienne z tą tylko różnicą, że mają tylko 2 belki ceowe NP-120. Tarcze stropowe opierają się za pośrednictwem belek na stojakach rusztowania wykonanego z rur stalowych. Tarcze deskowań ścian zaopatrzone są w dolnej swej części w płozy lub kółka służące dla przesuwania tarcz w czasie ich demontażu.
Tarcze deskowań ściennych usztywnia się za pomocą zastrzałów - ściągów do stropu.

Ściągi zaopatrzone są w śruby rzymskie, służące do regulacji tarcz przy ich pionowaniu. Deskowanie stropu łącznie z rusztowaniem podnoszone jest i montowane między tarczami ściennymi za pomocą żurawia.
Dla prac demontażowych stosowane są specjalne pomosty oparte na przestrzennej konstrukcji wspornika. Wsporniki te oparte są o strop i zamocowane do ścian za pomocą sworzni, ścięgien i śrub. Na pomosty te wysuwane są tarcze ścian oraz rusztowania z. deskowaniem stropów (segregator aktów prawnych).
Następnie całe urządzenie deskowania przenoszone jest z pomostów za pomocą żurawi na następne stanowisko robocze na tej samej kondygnacji.

W celu prawidłowego ustawienia ściennych tarcz deskowania pozostawia się w czasie betonowania stropu poszczególnych kondygnacji ponad każdą ścianą betonowe progi. Progi te wykonywane są w dodatkowym deskowaniu, które mocowane jest do ramek stalowych.

Ramki te swymi końcami wprowadzone są w otwory tarcz deskowania ścian (promocja 3 w 1).
Wykonywanie progów taką metodą pozwala na- utrzymanie w pionie ścian poszczególnych kondygnacji, a tym samym wyeliminowanie ewentualnych mimośrodów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami