Blog

06.05.2020

Stężenia rusztowań

W artykule znajdziesz:

Stężenia rusztowań

Stężenia rusztowań

Rusztowania powinny być zabezpieczone:
- od nierównomiernych obciążeń statycznych wywołanych przez beton lub maszyny podczas betonowania bądź montażu,
- od utraty stateczności ogniw ściskanych - słupów przy wystąpieniu nieprzewidzianych mimośrodów oraz jarzm przy wystąpieniu momentów skręcających (program uprawnienia budowlane na komputer),
- od efektów dynamicznych wywołanych przez parcie wiatru, wody, kry, przez uderzenia pojazdów oraz uderzenia podczas budowy (przy ustawianiu prefabrykatów, działaniu maszyn, montażu rusztowań).

Do zabezpieczenia rusztowań od tych sił służą stężenia:
- wzdłużne w płaszczyznach pionowych równoległych do osi mostu,
- wzdłużne poziome w płaszczyznach pasów belek i kratownic, połączeń slupów i zastrzałów,
- wzdłużne w powierzchni pomostu lub pasów krążyn,
- poprzeczne pionowe równoległe do osi slupów ustawionych w rzędach lub pochyłe równoległe do osi zastrzałów.

Stężenia rusztowań wobec zmiennych znaków oddziaływań są wykonywane w zasadzie z elementów zdolnych do przenoszenia sił ściskających. Stężenia drewniane są wykonywane z dyli i oflisów, stężenia stalowe - z tych samych elementów, z których wykonane są ogniwa główne rusztowania, tj. rur, kształtowników, ogniw kratownic płaskich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do stężenia rusztowań są też używane liny stalowe, gdy rusztowanie należy stężyć poprzecznie przez połączenie z odległym punktem stałym.
Urządzenia do obniżania rusztowań i do unoszenia przęseł. W tradycyjnym budownictwie drewnianym do wyrównywania poziomu rusztowań lub do obniżania ich po zwarciu stosowano kliny z twardego drewna, a później znacznie tańsze piasecznice działające podobnie do pras hydraulicznych (uprawnienia budowlane).

Składają się one z cylindrycznego zbiornika i tłoka wykonywanego dawniej z odcinka okrąglaka, a obecnie z betonu uzbrojonego. Wprowadzenie piasku zamiast cieczy pozwala na utrzymanie wewnątrz zbiornika dużych ciśnień mimo nieszczelności wynikających z niedopasowania tłoka. Obniżanie tłoka jest wywoływane przez wygrzebywanie piasku przez otwór w cylindrze. Profesor J. R. Robinson daje następujące zalecenia: „Aby tłok betonowy nie napotykał na nieprzewidziany opór tarcia o ścianę cylindra, należy zabetonować go w formie z cienkiej blachy. Nacisk tłoka na piasek może być doprowadzony do 100 kG/cm2 (program egzamin ustny).

Zastosowanie piasecznic

Dla zabezpieczenia sprawnego działania piasecznicy należy wypełniać ją piaskiem możliwie drobnym, starannie wysuszonym, nie zlepiającym się i zabezpieczonym od zawilgocenia - przez okap z blachy zagiętej nad krawędziami tłoka oraz przez wypełnienie kitem szczeliny między tłokiem i cylindrem. Piasecznice należy ustawić pod belkami, na których opierają się słupy lub zastrzały, albo też wprost pod słupami. Obniżanie rusztowania następuje przez jednoczesne wydobywanie tych samych ilości piasku ze wszystkich piasecznic poprzez otwory w cylindrach (opinie o programie).

Dla sprawdzenia ilości wydobytego piasku należy go wsypywać do naczyń jednakowego kształtu. Porównanie ich wypełnienia umożliwia kontrolę równomierności obniżania rusztowania”.
Innym urządzeniem do regulowania położenia słupów rusztowań zalecanym przez prof F. Leonhardta jest przyrząd składający się z dwóch poziomych piyt stalowych rozsuwanych za pomocą pary klinów stalowych, których położenie może być zmieniane przez obrót śruby o odwrotnych nacięciach (segregator aktów prawnych).
Prasy hydrauliczne. Zastosowanie piasecznic wymaga podziału rusztowań na część dolną stanowiącą podstawę piasecznic i część górną - niesioną przez piasecznice. Ten podział zmniejsza stateczność rusztowań i wymaga dodatkowych elementów poziomych w postaci legarów lub oczepów.

Natomiast przy zastosowaniu pras hydraulicznych nie potrzeba dzielić rusztowań na część dolną i górną, prasy mogą być bowiem ustawiane na podporach stałych obok łożysk przęseł, służąc do podnoszenia ich dla oddzielenia przęseł od rusztowań i przeniesienia ich ciężaru z rusztowań na podpory stałe i następnie - po rozebraniu rusztowań - do oparcia przęseł na łożyskach (promocja 3 w 1). Oprócz tego prasy dają możność wyrównania reakcyj przęseł na łożyskach i zabezpieczenia od nieprzewidzianych nieregularności tych reakcyj.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami