Blog

15.01.2021

Stopy aluminium

W artykule znajdziesz:

Stopy aluminium

Stopy aluminium

W systemach deskowań używa się wiele innych akcesoriów wykonanych ze stali, takich jak ściągi, zamki, zaczepy, bez których (systemy) nie mogłyby funkcjonować (program uprawnienia budowlane na komputer).
Właściwości wytrzymałościowe czystego aluminium są małe, dlatego stosuje się stopy, których wytrzymałość po odpowiedniej obróbce cieplnej zwiększa się nawet kilkakrotnie. Stopy aluminium są to tworzywa metaliczne otrzymane przez stopienie aluminium z jednym lub większą liczbą metali (bądź z niemetalami), wytworzone w celu uzyskania żądanych właściwości. Cechują je korzystne parametry konstrukcyjne, na przykład stosunek ich wytrzymałości do ciężaru właściwego jest większy niż dla stali.

Stopy aluminium, podobnie jak stal, wykorzystywane są do produkcji prawie wszystkich elementów deskowań (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Deskowania ze stopów aluminium oprócz zalet, takich jakie mają deskowania ze stali, wyróżniają się małym ciężarem, co w warunkach budowy ma bardzo duże znaczenie. Do ich montażu nie jest wymagany ciężki sprzęt, jak żurawie, a nakłady robocizny są znacznie mniejsze niż w przypadku deskowań wykonanych ze stali. Podstawową wadą deskowań ze stopów aluminium jest ich wysoka cena.

Od kilku lat podejmowane są próby zastosowania tworzyw sztucznych do produkcji elementów deskowań. Z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym wytwarzane są formy do stropów kasetonowych, formy stosowane jako deskowania tracone. Z polipropylenu wytwarzane są poszycia elementów formujących (uprawnienia budowlane).
Płyty wykonane z tworzyw sztucznych zapewniają bardzo dobrą jakość powierzchni betonu, są odporne na pęcznienie, skurcz, nie dochodzi do odkształcania poszycia. Łatwo poddają się obróbce mechanicznej; można je przycinać i przybijać - bez efektu odłamywania warstwy wierzchniej.

Tworzywa stosowane na elementy deskowaniowe są odporne na promieniowanie UV, nie powodują zabarwień betonu. Plastikowa powierzchnia nie wchodzi w reakcję chemiczną z betonem - dlatego stosuje się niewielką ilość czynnika antyadhezyjnego. Po rozdeskowaniu. na idealnie gładkiej powierzchni nie ma wielu zanieczyszczeń.
W elementach formujących znalazły zastosowanie tkaniny poliestrowe do wykonywania tzw. deskowań selektywnie przepuszczalnych. Są one mocowane po stronie wewnętrznej deskowań, tworząc płaszczyznę kontaktową z mieszanką betonową. Tkanina ma na celu odprowadzenie ze strefy kontaktowej pęcherzyków powietrza i nadmiaru wody zarobowej na zewnątrz. Tkanina może być użyta od 8 do 10 razy, jeśli jest właściwie użytkowana i czyszczona.

Klasyfikacja deskowań konstrukcji betonowych

Innym przykładem stosowania tworzyw sztucznych są rury nasycone z kartonu nasyconego żywicami służące jako deskowania słupów oraz jako deskowania tracone do formowania pustek wewnętrznych w betonie (program egzamin ustny).
Ze względu na swoje niewątpliwe zalety użytkowe, a także trwałość, należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości tworzywa sztuczne znajdą szersze zastosowanie w wytwarzaniu elementów deskowań.

Określenie deskowanie pojawiło się na przełomie XIX i XX wieku, bo właśnie wtedy zaczęto stosować konstrukcje betonowe. Nazwa ta powstała od słowa deska, z desek wykonywano tymczasową, pomocniczą konstrukcję, kształtującą formę elementu betonowego (opinie o programie). „Deskowania” stosowane obecnie - to modularne systemowe elementy wielokrotnego użycia, wykonane ze stali, stopów aluminium, sklejki, tworzyw sztucznych itp. Wielu autorów próbowało wprowadzić określenie urządzenia formujące. Orędownikiem tej nazwy był śp. prof. L. Rowiński jednak nie przyjęła się ona w środowisku budowlanym.

W normach krajowych i w euronormach, dotyczących budownictwa monolitycznego używa się określenia deskowania. Używane określenie szalunek jest moim zdaniem niepoprawne (segregator aktów prawnych).
W ostatnich dziesięcioleciach klasyfikacje deskowań używanych do realizacji obiektów betonowych zmieniały się wraz z postępem technicznym oraz rozwojem technologicznym wykonywania robót betonowych. Jeden rodzaj deskowań przestawał być używany, a inny właśnie się pojawiał (promocja 3 w 1).

Obecnie rzadko się stosuje inwentaryzowane deskowania drewniane czy deskowania ślizgowe, nie stosuje się oddzielnego podziału deskowań do wykonywania ław, do stóp czy do podciągów itp.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami