Blog
Strop nagi
W artykule znajdziesz:
Strop nagi
Najstarszym rodzajem stropów stosowanym od stuleci są stropy drewniane. Elementem nośnym w tym stropie są najczęściej belki o przekroju prostokątnym lub innym, które układa się w kierunku krótszej rozpiętości. Ponieważ długości handlowe belek drewnianych wynoszą 4,5-6,0 m, a więc belki te są stosowane w większości jako jednoprzęsłowe. Rozstaw belek w budynku, sposób oparcia na murach oraz stosowane połączenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Najprostszym stropem drewnianym jest strop nagi. Na belkach rozstawionych co 1,0-1,5 m przybija się deskowanie zwane powałą, a na niej układa się polepę z gliny z sieczką, żużla, wełny żużlowej itp. Strop ten stosuje się obecnie w budynkach gospodarczych.
Poddasza z pomieszczeniami mieszkalnymi przekrywa się stropem cichym.
Najładniejszym stropem drewnianym jest strop kasetonowy, obecnie spotykany jeszcze w budynkach zabytkowych. Konstrukcja nośna tego stropu jest taka sama jak stropu nagiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Między profilowane belki nośne są wstawione odcinki tzw. belek pustych, wykonane z bali drewnianych profilowanych tak samo jak belki nośne.
Stropy na belkach stalowych mają znacznie większe rozpiętości niż stropy drewniane i przenoszą dużo większe obciążenia. Do niedawna były one powszechnie stosowane. Obecnie wykonuje się je przy przebudowach i remontach istniejących budynków (uprawnienia budowlane).
Zależnie od rozpiętości i przenoszonego obciążenia rozstaw belek wynosi 80-200 cm.
Belki powinny być zakotwione w murze zewnętrznym i wewnętrznym.
Powszechnie stosowany do niedawna był strop Kleina. Wykonywano go w ten sposób, że między belkami stalowymi o przekroju dwuteowym układano na podwieszonym deskowaniu płytę ceramiczną: lekką o grubości - cegły, żeberkową (program egzamin ustny).
Płyta Kleina zbrojona
Płyta Kleina zbrojona jest taśmą stalową, tzw. bednarką, o grubości l,5H-3 mm i szerokości 1530 mm lub prętami okrągłymi 0 4,5; 6 lub 8 mm ułożonymi w spoinach podłużnych. Spoiny zalewano zaprawą cementową, która razem z cegłami i zbrojeniem tworzyła po związaniu płytę ceramiczno-stalową. Owinięte siatką stalową stopki belek obrzuca się zaprawą cementową w celu zabezpieczenia ich przed korozją i pożarem. Na płycie układa się podłogę (opinie o programie).
Obecnie strop ten stosuje się bardzo rzadko.
Stropy żelbetowe stosuje się powszechnie w budownictwie ze względu na ich następujące zalety: dużą ognioodporność, wytrzymałość, możliwość otrzymania dowolnych kształtów itp.
Znanych jest wiele typów stropów żelbetowych, przy czym nie wszystkie stosuje się powszechnie.
Zależnie od konstrukcji rozróżnia się następujące podstawowe rodzaje stropów: płytowe, płytowo-żebrowe, gęstożebrowe i grzybkowe.
Wszystkie ww. rodzaje stropów mogą być wykonywane jako monolityczne i prefabrykowane. Stropy monolityczne wykonuje się w deskowaniach tradycyjnych lub inwentaryzowanych (wielokrotnie używanych), a stropy prefabrykowane zależnie od konstrukcji z prefabrykatów: drobno-, średnio- lub wielkowymiarowych.
Stropy płytowe monolityczne wykonuje się jako płyty gładkie na deskowaniu. Przy rozpiętości 3,0-4,0 m stosuje się mieszkalnych 7 cm, w budynkach przemysłowych - 8 cm, a nad przejazdami - 12 cm (segregator aktów prawnych).
W budynkach wielokondygnacyjnych k wznoszonych metodą uprzemysłowioną według systemu monolitycznego budownictwa mieszkaniowego i ogólnego SBM-75, ściany i stropy płytowe wykonuje się z betonu żwirowego w produkowanym fabrycznie deskowaniu (szalowaniu) stalowym.
Deskowanie składa się z segmentów służących do równoczesnego wykonania ścian i stropów kondygnacji budynku (promocja 3 w 1). Segmenty są połączone w narożach, między stropem i ścianą, w sposób przegubowy, co umożliwia ich odchylenie i demontaż. Poszycie deskowania z blachy o grubości 2 mm przymocowane jest do ram z kształtowników stalowych. Stropy w tym systemie są płytami gładkimi jednokierunkowo zbrojonymi o grubości zależnej od rozstawu ścian budynku.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32