Blog

17.11.2022

Stropy

W artykule znajdziesz:

Stropy

Stropy są przegrodami poziomymi dzielącymi budynek na kondygnacje. Mogą pełnić funkcję przegrody wewnętrznej - stropy międzykondygnacyjne, lub funkcję przegrody zewnętrznej - stropodachy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Strop ma w bezpieczny sposób oddzielać poszczególne kondygnacje od siebie. Czyli:

  1. powinien mieć wystarczającą nośność, aby mógł przenieść ciężar własny i obciążenia, które mogą się na nim znaleźć,
  2. powinien też posiadać odpowiednią sztywność, taką, aby jego ugięcie pod największym projektowanym obciążeniem nie było ani odczuwalne, ani widoczne gołym okiem,
  3. ma chronić pomieszczenia na poszczególnych kondygnacjach przed przenikaniem światła i ciepła,
  4. musi stanowić podłoże dla podłóg i posadzek,
  5. ma zapewnić usztywnienie budynku i jego niewrażliwość na poziome siły wywołane np. parciem wiatru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Aby strop spełnił jednocześnie wszystkie stawiane przed nim wymagania, musi być wykonany z odpowiednich materiałów według właściwej technologii. Strop składa się z części:

  • konstrukcyjnej, która zapewnia bezpieczeństwo, czyli odpowiednią nośność i sztywność,
  • wykończeniowej, zapewniającej izolacyjność termiczną, akustyczną i komfort użytkowania (uprawnienia budowlane).

Ze względu na rodzaj zastosowanego materiału stropy można podzielić na:

  • drewniane,
  • ceramiczne,
  • żelbetowe.

Można je spotkać w starym, przedwojennym budownictwie. Obecnie stosowane są jedynie w budynkach drewnianych. Można je podzielić na belkowe i deskowe (program egzamin ustny).

Elementem nośnym w tym stropie są belki stalowe dwuteowe, między nimi znajduje się płyta wykonana z cegieł ceramicznych pełnych lub dziurawek, usztywniona w kierunku prostopadłym do belek nośnych płaskownikiem stalowym. Z biegiem lat ten rodzaj stropu stał się nieekonomiczny ze względu na dość znaczny ciężar i cenę.

Belki nośne

Strop Akermana wymaga wykonania żeber (belek nośnych) wylewanych na budowie na mokro. Pustaki ceramiczne Akermana układane są na deskowaniu, następnie układa się między nimi pręty nośne żeber i całość zalewa betonem (opinie o programie).

Innym przykładem stropu ceramicznego jest strop Fert i Ceram. Mogą być montowane do rozpiętości 6 m, bez stosowania deskowania i ciężkiego sprzętu. Do ich montażu wystarczy dwóch robotników.

Podział stropów żelbetowych:

  1. stropy monolityczne (wykonywane na budowie na mokro):
  2. płytowe, płytowo-żebrowe, grzybkowe;
  3. stropy gęstożebrowe (wypełnione pustakami ceramicznymi lub betonowymi);
  4. stropy prefabrykowane wielkowymiarowe:
  5. płytowe,
  6. kanałowe.

Strop płytowy stosowany jest zazwyczaj przy rozpiętości do s m. Wykonywany jest z betonu klasy minimum B 17.5. zbrojonego prętami stalowymi. Takie zestawienie materiałów jest bardzo ko- i/ystne, poniew aż beton przenosi naprężenia rozciągające (segregator aktów prawnych).

W poziomie stropów każdej kondygnacji budynku, wzdłuż wszystkich ścian konstrukcyjnych i wzdłuż obwodu budynku, wykonuje się wieńce żelbetowe. Stanowią one rodzaj pierścienia w zmacniającego stropy, zapewniają współpracę wszystkich elementów konstrukcji przy przenoszeniu obciążeń. Wieniec wykonuje się w formie wylewanej, żelbetowej belki, leżącej na wszystkich ścianach nośnych. Usztywnia on cały budynek, niweluje skutki nierównomiernego osiadania budynku, zabezpiecza ściany przed pękaniem i powstawaniem rys.

Schody składają się z biegów schodowych, spoczników (podestów ) umieszczonych w poziomie stropu kondygnacji oraz spoczników międzykondygnacyjnych i elementów zabezpieczających, np. balustrad.

Klasyfikuje się je wg różnych kryteriów. W zależności od konstrukcji biegów schodowych schody żelbetowe, najczęściej stosowane można podzielić na:

  1. płytowe, stosowane najczęściej,
  2. policzkowe,
  3.  wspornikowe.

Schody żelbetowe wykonywane są jako monolityczne lub prefabrykowane.

Wysokość „h" i szerokość „s" stopni schodowych stosowanych w budynkach oblicza się wg wzoru:

2h + s = 60+65 cm

gdzie ,.h" należy przyjmować:

  • 17.5 cm w budynkach wielorodzinnych, użyteczności publicznej, magazynowych, produkcyjnych,
  • 19 cm w budynkach jednorodzinnych i zagrodowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami