Blog

26.11.2021

Studzienka kaskadowa

W artykule znajdziesz:

Studzienka kaskadowa

Studzienka kaskadowa

Przyjęto stosować odstępy pomiędzy studzienkami w prostych odcinkach 35-50 m przy średnicach rur do 300 mm i 50-75 m przy średnicach większych. Biorąc pod uwagę, że na wszelkich załamaniach rurociągów i nagłych zmianach poziomów trasy muszą być również umieszczane studzienki, liczba ich znacznie się zwiększa.
Ustawienie zatem studzienek w odległościach np. 20 m nie podnosi już znacznie kosztów, natomiast ułatwia konserwację i usprawnia eksploatację drenażu.
Jeżeli występuje znaczna zmiana poziomów, ustawia się studzienkę kaskadową (program uprawnienia budowlane na komputer).

Studzienka taka musi mieć poduszkę wodną w postaci osadnika, ażeby woda nie niszczyła dna studzienki. Studzienki zbiorcze powstają w miejscach łączenia się kilku tras drenarskich.
Woda z drenażu może być odprowadzona grawitacyjnie do towu, jeziora lub rzeki, przy czym wyloty powinny być założone powyżej maksymalnego poziomu wody w odbiorniku. Jeżeli przewidujemy podnoszenie się wód powyżej wylotu drenarskiego, należy założyć automatyczny zawór zwrotny, który nie pozwoli na podtapianie sieci drenarskiej. Ostatnia rurka drenarska powinna być wpuszczona do rury kanalizacyjnej długości 1-2 m, która wychodzi na zewnątrz (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Woda z drenażu może być odprowadzona grawitacyjnie do miejscowej kanalizacji ogólnospławnej. W takim przypadku ze studni zbiorowej prowadzi się trasę kanalizacyjną do najbliższej studzienki kolektora kanalizacyjnego. Ażeby uchronić drenaż przed napływem wód z sieci kanalizacyjnej wskutek okresowego ciśnienia hydrostatycznego w kolektorze, na rurze doprowadzającej wodę drenażową należy założyć zawór zwrotny (uprawnienia budowlane).

Obniżanie zwierciadła

Wody z drenażu nie można całkowicie odprowadzić grawitacyjnie, konieczne jest zastosowanie jednocześnie przepompowania. Wodę uzyskaną z pompowania odprowadza się do kanalizacji lub do naturalnych odbiorników mających odpływ grawitacyjny. Studnię czerpalną, zaopatrzoną w pompę samoczynnie włączającą się, instaluje się w dogodnym do obsługi miejscu w suterenach. W przypadku odprowadzania wody z większej instalacji drenażowej obejmującej zespół budynków może zajść potrzeba zastosowania samoczynnie obsługującej pompowni w obrębie jednego z budynków lub w specjalnie do tego celu wybudowanym pomieszczeniu (program egzamin ustny).
Przykład kombinowanego obniżania zwierciadła wód gruntowych drogą grawitacyjnego odpływu i pompowania do miejscowej sieci kanalizacyjnej.

Drenaż wewnętrzny wykonuje się od wewnątrz pomieszczeń i służy jako pomocniczy.
Przystąpienie do drenowania wewnętrznego wymaga przede wszystkim sprawdzenia przyczyn podtapiania, ustalenia jego szkodliwości i na podstawie tego opracowania odpowiedniej dokumentacji (opinie o programie).
Do pospolitych przyczyn wewnętrznego podtapiania budowli należą przecieki wody z instalacji wodociągowej i rur kanalizacyjnych. Z tego powodu należy przede wszystkim zbadać stan tych instalacji. Wykrycie ucieczki wody z kanalizacji jest zagadnieniem stosunkowo nietrudnym, ponieważ zdradza się ona swoim wyglądem i specyficznym zapachem. Podobnie przedstawia się sprawa z wodami z produkcji przemysłowej. Pewnym ułatwieniem wykrycia tych wód jest oprócz wyglądu i zapachu też niekiedy podniesiona ich temperatura (segregator aktów prawnych).

Trudniejszą sprawą jest wykrycie ucieczki wody z sieci wodociągowej. Woda czysta wprowadzona do gruntu jest wszystkimi zewnętrznymi cechami zbliżona do wód gruntowych. Znaczne ciśnienie w sieci wodociągowej sprawia, że wycieki wody są intensywniejsze i przybierają czasami rozmiary bardzo niebezpiecznej awarii.
Osobny problem stanowi odprowadzenie wód użytkowych. Są to wody mniej lub więcej zanieczyszczone agresywnymi, a nawet trującymi substancjami chemicznymi. Właściwe ich odprowadzenie jest koniecznością, kiedy chodzi o ochronę konstrukcji i stworzenie higienicznych warunków pracy.

Rozpatrywać możemy dwa podstawowe przypadki:
- drenowanie może być stałe i nie zagrażające budowli,
- drenowanie może być zastosowane tylko okresowo jako pomocnicze do przeprowadzenia robót izolacyjnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami