Blog
Sygnały od fal dźwiękowych
W artykule znajdziesz:
Omówione powyżej zależności potwierdzone wynikami z przeprowadzonych badań pozwalają stwierdzić, że podstawowym warunkiem prawidłowej lokalizacji źródeł sygnałów akustycznych, a więc położenia względem odbiorcy maszyny, urządzenia czy pojazdu, jest nie tylko wystarczająco duża zawartość informacyjna sygnału wytwarzanego przez to źródło, ale również stosunek informacji użytecznych do całkowitej zawartości informacyjnej sygnałów odbieranych w danej chwili (program uprawnienia budowlane na komputer). Bowiem w danej chwili do odbiorcy mogą docierać:
- sygnały charakteryzujące dane źródło,
- sygnały pochodzące od fal dźwiękowych odbitych od powierzchni ograniczających przestrzeń, w której znajduje się odbiorca,
- inne sygnały zakłócające nie związane z działaniem lokalizowanego źródła, a stanowiące tło dźwiękowe danego środowiska (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Sygnały od fal dźwiękowych odbitych dostarczają informacji przede wszystkim o własnościach akustycznych danej przestrzeni, a więc m.in. o obecności wymienionych powierzchni ograniczających; utrudnia to jednak prawidłową lokalizację położenia źródeł sygnałów akustycznych, co wyraźnie daje się odczuć w pomieszczeniach o małej chłonności akustycznej, a więc o dużym pogłosie. Ponieważ decydującą rolę w określeniu położenia źródła sygnału akustycznego odgrywa wiązka fal, która biegnie bezpośrednio od tego źródła do uszu odbiorcy, natomiast inne wiązki mogą w omawianym przypadku tę najważniejszą informację maskować, zwiększenie tej chłonności, a więc wytłumienie pomieszczenia powinno zwiększać dokładność lokalizacji źródła sygnału (uprawnienia budowlane).
Sygnały zakłócające, przede wszystkim w postaci hałasu, utrudniają prawidłową lokalizację ich źródła. Realizacja przedsięwzięć zmierzających do zmniejszenia intensywności hałasu umożliwia więc zwiększenie dokładności tej lokalizacji, jak również orientacji przestrzennej w terenie (program egzamin ustny).
Zjawiska przestrzenno-energetyczne
Informacji o sytuacji przestrzennej dostarczają zjawiska fizyczne, które występują w środowisku otaczającym człowieka. Spośród zjawisk związanych z występowaniem dźwięków można wymienić zjawiska: energetyczno-czasowe, przestrzenno-energetyczne i przestrzenno-częstotliwościowe (opinie o programie).
Zjawiska energetyczno-czasowe, związane z odbiciem fal dźwiękowych od powierzchni ograniczających dany obszar przestrzeni, pozwalają w sprzyjających warunkach, a więc gdy do odbiorcy fale docierają z różnych stron i z różnymi opóźnieniami czasowymi, na dokonanie ogólnej oceny kierunkowości pola akustycznego w danej przestrzeni, a w zależności od zasobu posiadanych wyobrażeń i umiejętności ich kojarzenia na mniej lub więcej dokładne zorientowanie tych zjawisk w rozpatrywanejv przestrzeni.
Zjawiska przestrzenno-energetyczne, związane z sumowaniem się (interferencją) fali padającej na daną powierzchnię i od niej odbitej, powodują w bezpośredniej bliskości takiej powierzchni miejscowy wzrost ciśnienia akustycznego, tym większy im powierzchnia ta ma lepsze własności odbijające i im jest większa (segregator aktów prawnych).
Zjawiska przestrzenno-częstotliwościowe (efekt Dopplera) polegają na pozornej zmianie częstotliwości fali dochodzącej do odbiorcy wtedy, gdy jej źródło, np. w miejscu odbicia fali dźwiękowej, lub odbiorca znajdują się względem siebie w ruchu. Poglądowo sposób rozprzestrzeniania się dźwięku w przypadku przeszkody (w postaci ściany) ustawionej prostopadle do powierzchni terenu przy źródle dźwięku Z znajdującym się między przeszkodą a odbiorcą O, w bliskości głowy odbiorcy, co odpowiada klaskaniu, i przy źródle dźwięku umieszczonym na ziemi u stóp odbiorcy, co odpowiada odgłosowi kroków lub uderzeń laski. Z rysunku tego widać, że w obu wymienionych przypadkach ściana zwiększyła zawartość informacyjną sygnału dochodzącego do odbiorcy. Na echogramach odpowiadających klaskaniu oprócz prążka od fali bezpośredniej 1, charakteryzującej źródło, występują dwa inne prążki, od fali odbitej od terenu 2 i od fali odbitej od ściany 3, charakteryzujące własności otoczenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32