Blog

Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 2
09.11.2022

Systematyczna kontrola wydajności

W artykule znajdziesz:

Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 3
Systematyczna kontrola wydajności

Systematyczna kontrola wydajności jest podstawowym obowiązkiem kierownika budowy. Jest to jeden z najważniejszych wskaźników postępu pracy na budowie. Wykresy kształtowania się wydajności w różnych okresach i na różnych budowach ułatwiają kontrolę i mogą być ujęte zarówno rzeczowo (w jednostkach produkcji), jak i wartościowo (w złotych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pracochłonność wykonania 10 m2 tynków na różnych budynkach w tym samym okresie miesięcznym. Duża pracochłonność robót tynkowych na budynkach K-13 i M-5 świadczy o niewłaściwej organizacji pracy, niedostatecznym, zmechanizowaniu robót lub też o złej pracy brygad roboczych. Na wykresie pokazane jest kształtowanie się średniej płacy robotników w poszczególnych miesiącach w porównaniu z wydajnością w tym samym okresie. Jasno występuje tutaj nieuzasadniony wzrost średniej płacy przy silnym spadku wydajności w maju i grudniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Analizując wydajności przy wykonywaniu podstawowych elementów budynku zachodzi często konieczność zbadania udziału pracochłonności poszczególnych elementów w stosunku do pracochłonności całkowitej. Celowe jest zbadanie równolegle z tym kształtowania się udziału kosztów tych samych elementów w kosztach całego budynku. Najbardziej przejrzysty obraz uzyskamy ujmując oba te wskaźniki łącznie na jednym wykresie (uprawnienia budowlane). Z przykładowego wykresu, przedstawiającego kształtowanie się procentowego udziału pracochłonności i kosztów robót ogólnobudowlanych podstawowych elementów 11-kondygnacjowego budynku wielkopłytowego systemu WUF-T wyraźnie widać, że o pracochłonności robót na budowie decydują przede wszystkim nakłady pracy przy wykonaniu robót wykończeniowych (55%), podczas gdy koszty budynku uzależnione są w pierwszej kolejności od kosztów stanu surowego kondygnacji nadziemnych (58%) (program egzamin ustny).

Postęp robót wg harmonogramu

Tego rodzaju porównawcze graficzne ujęcie zagadnień pozwala na szybkie zorientowanie się na realizację jakich podstawowych i wiodących elementów budynku należy zwracać specjalną uwagę, gdyż jak to widać z niniejszego przykładu one decydują o pracochłonności, względnie o kosztach całego obiektu. Pełne bieżące rozeznanie odnośnie kształtowania się tych lub innych wskaźników oddaje nieocenione usługi kierownikowi budowy (opinie o programie).

Postęp robót wg harmonogramu wymaga planowej dostawy materiałów. Kierownik budowy powinien z jednej strony starać się usilnie o realizację dostaw w celu niedopuszczenia do przestojów, z drugiej strony nie może dopuścić do tworzenia się zbyt dużych zapasów materiałowych, powodujących zamrożenie środków obrotowych. Dane liczbowe otrzymywane od magazyniera w postaci raportów lub sprawozdań nie dają jasnego obrazu sytuacji materiałowej na budowie bez ich tabelarycznego zestawienia i skrupulatnego porównania liczb statystycznych.

Te same jednak dane naniesione na wykres dają przejrzyste ujęcie przebiegu dostaw materiałowych, zużycia do produkcji i wzrostu lub też zmniejszenia się zapasów materiałów na budowie. Graficzne przedstawienie dostaw i zużycia podstawowych materiałów (cegła, cement, sial, drewno itp.) pozwala kierownikowi budowy na szybką ocenę sytuacji materiałowej na budowie i ułatwia mu podjęcie odpowiednich środków zaradczych w przypadku, gdy występują przerwy w dostawach (segregator aktów prawnych).

Harmonogram dostaw i zużycia cegły w ciągu miesiąca (plan linia pełna, wykonanie linia przerywana; linia cienka przedstawia dostawy, linia gruba zużycie). Z wykresu widać, że do dnia 5, dnia 14 i od 19 dostawy były większe niż zużycie. W wyniku tego w dniach tych nastąpił wzrost, zapasów cegły na budowie. W pozostałych dniach stan dostaw był niższy od zużycia lub w ogóle nie dostarczono cegły (dnia 10, 15, 16, 17) i to pociągnęło za sobą zmniejszenie się remanentów na budowie (promocja 3 w 1).

Wykres „b” na tejże tablicy podaje narastająco ilość dostarczonej cegły od początku miesiąca z uwzględnieniem remanentu na dzień pierwszego oraz narastająco zużycie cegły od początku miesiąca. Odległość pionowa między linią dostawy a linią zużycia określa stan zapasu cegły na dany dzień. Największa różnica rzędnych między liniami dostawy i zużycia, oznaczająca największy zapas cegły na budowie w danym miesiącu, jest podstawą do ustalenia powierzchni składowania.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 8 Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 9 Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 10
Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 11
Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 12 Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 13 Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 14
Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dłuższe przechowywanie cementu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami