Blog

Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 2
08.12.2021

Szczelność strukturalna kruszywa

W artykule znajdziesz:

Szczelność strukturalna kruszywa

Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 3
Szczelność strukturalna kruszywa

Na podstawie podanych uprzednio wskazówek można słusznie uważać, że szczelność betonu zależy zasadniczo od dwóch czynników, a mianowicie: od szczelności struktury ziarnistej kruszywa i od szczelności spoiwa cementowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szczelność strukturalna kruszywa zależy od właściwie dobranej krzywej uziarnienia odpowiadającej dobrym betonom, a szczelność zaczynu cementowego zależy od współczynnika wodno-cementowego. W zaczynie cementowym odgrywa również pewną rolę rodzaj cementu.

Doświadczenia dokonywane z różnymi gatunkami cementu dały różne rezultaty szczelności betonu. Jest sprawdzone badaniami i praktyką, że cementy drobniej mielone zwiększają wodoszczelność.
Jakkolwiek podanymi wyżej sposobami osiągnięto w wielu przypadkach bardzo dobre rezultaty, to jednak daleko idące wymagania stawiane betonowi i różnorodne stosowanie tego materiału w budownictwie skłaniają do dalszych poszukiwań, aby nadać pożądaną szczelność przez stosowanie domieszek uszczelniających.
Trzeba jednak zapamiętać, że dodanie tych domieszek nie zwalnia od projektowania betonów strukturalnie szczelnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Domieszki uszczelniające dodaje się bądź do wody zarobowej, bądź jako domieszki suche wprost do betonu, zależnie od gatunku i właściwego zostosowania.
Działanie uszczelniające domieszek nie jest jeszcze całkowicie zbadane. Jednakże można dzisiaj z całą pewnością stwierdzić, że uszczelnianie betonu polega w dużej mierze na osiadaniu związków nierozpuszczalnych w porach betonu. Już sam cement przy dalszej hydratacji daje żele powiększające objętość i przez pęcznienie następuje wypełnienie porów betonu. Podobne jest działanie wielu domieszek uszczelniających (uprawnienia budowlane).

Domieszek uszczelniających jest bardzo wiele. Są to na ogół środki proste, noszące fabryczne nazwy, przeważnie nie odpowiadające swemu chemicznemu składowi. W pracy niniejszej zrezygnowano z podania wszystkich nazw ze względu na ich przejściowość. Stosowanie domieszek o nieznanym składzie jest nie wskazane bez badań kontrolnych, gdyż domieszki mogą działać ujemnie na inne właściwości betonu, a zwłaszcza na wytrzymałość (program egzamin ustny).

Emulsje bitumiczne

Jakkolwiek niejednokrotnie zgadzamy się na obniżenie wytrzymałości, to jednak z góry należy poznać, w jakim stopniu może nastąpić obniżenie właściwości technicznych.
Do wypełniaczy należy zaliczyć: bitumy, oleje smołowe oraz pyły mineralne.
Bitumy wypełniają pory i uszczelniają beton, działanie takie jednak szybko zanika, gdy beton znajduje się pod wysokim ciśnieniem wody, ponieważ bitumy wówczas zostają wyciśnięte. Domieszek tych nie można stosować do chudych i nieścisłych betonów (opinie o programie).

Olej smołowy rozpylony i dobrze wmieszany w beton w ilości około 1% objętości wody działa uszczelniająco, lecz opóźnia wiązanie i obniża wytrzymałość.
Emulsje bitumiczne (5% koloidalne roztwory bitumiczne) uszczelniają beton i nieznacznie tylko obniżają wytrzymałość na ściskanie.
Jako środek do wypełniania porów najlepiej nadają się pucolany wiążące wapno.

Mielony żużel wielkopiecowy i tras działają bardzo korzystnie na uszczelnianie betonu, ponieważ włączają się aktywnie do procesu twardnienia i nie obniżają wytrzymałości. Działanie ich polega, poza wypełnieniem porów w betonie, na wiązaniu wolnego wapna wydzielającego się z cementu portlandzkiego (segregator aktów prawnych).
Szereg domieszek uszczelniających oprócz składników wymienionych w grupie bitumów zawiera zwykłe domieszki drobno mielonych mączek kamiennych.
Z innych wypełniaczy należy wymienić drobno zmielony azbest (mikro- azbest). Dodany w proszku do betonu lub zaprawy podnosi ich szczelność, korzystnie wpływając na kwasoodporność i elastyczność (promocja 3 w 1).

Od dawna starano się znaleźć takie domieszki, które by wpłynęły na poprawienie urabialności. Polepszenie urabialności masy betonowej wpływa korzystnie na szczelne wypełnienie deskowań i należyte otulenie zbrojenia, zmniejsza skłonność betonu do rozwarstwiania, zapobiega tworzeniu się gniazd żwirowych itp. i zmniejsza ilość wody zarobowej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 8 Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 9 Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 10
Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 11
Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 12 Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 13 Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 14
Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Oczyszczalnie ścieków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami