Blog

26.07.2021

Szerokość paska papy

W artykule znajdziesz:

Szerokość paska papy

Szerokość paska papy

Najpierw należało oczyścić podłoże ze starego lepiku, następnie powlec materiałem gruntującym na zimno i nakleić lepikiem asfaltowym na zimno jedną warstwę papy asfaltowej w najlepszym produkowanym w kraju gatunku (szerokość paska papy 1,0 m). Potem takim samym lepikiem należało nakleić jedną warstwę folii igielitowej o grubości ok. 1,5-2 mm (szerokość paska igielitu ok. 70 cm) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na obnażoną powierzchnię nowej papy i igielitu należało nakleić dolną warstwę papy istniejącej izolacji smarując lepikiem asfaltowym na zimno zarówno powierzchnię nowej papy i igielitu, jak i dolną powierzchnię starej papy. Na dolną warstwę starej papy należało w ten sam sposób nalepić jedną warstwę papy asfaltowej dobrej jakości, o szerokości pasa 1 m. Następnie na ponownie ułożoną papę w ten sam sposób należało nalepić środkową warstwę papy starej izolacji, na tę z kolei w analogiczny sposób jedną warstwę juty impregnowanej o szerokości pasa 1,0 m. Na jutę impregnowaną należało nalepić górną (trzecią) warstwę papy istniejącej izolacji i kolejno ostatnią dodatkową warstwę papy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po wykonaniu naprawy izolacji należało zbrojenie wyprostować, w razie potrzeby oczyścić z lepiku i brakującą część konstrukcji płyty dociskowej zabetonować.
Wyżej opisane roboty wymagały prowadzenia ich przy stałym obniżaniu poziomu wody gruntowej za pomocą stale czynnego drenażu, przy czym izolowane powierzchnie betonu powinny być całkowicie osuszane (uprawnienia budowlane).

W miejscach zacieków odległych od szczelin dylatacyjnych zalecono usunąć część ściany konstrukcji dociskowej żelbetowej, zbadać stan istniejącej izolacji i na odpowiedniej powierzchni izolację wzmocnić, a konstrukcję żelbetową ponownie zabetonować.
W budynku jednej z fabryk tekstylnych w Kaliszu wykonano wzdłuż ściany zewnętrznej podposadzkowy kanał przełazowy klimatyzacji (program egzamin ustny).
Ściany kanału od strony zewnętrznej otynkowano zaprawą cementową wodoszczelną. Po upływie około dziesięciu lat zauważono, że ściana w budynku w kanale robi wrażenie wybrzuszonej. Szczegółowe badanie wykazało, że wyprawa wodoszczelna odspoiła się od ściany murowanej i uległa odkształceniu.

Cegły muru

Cegły muru pod wyprawą były przeważnie prawie zupełnie zmurszałe i dawały się z łatwością wygrzebywać palcami. Dalsze badania wykazały, że ściana poniżej poziomu terenu nie miała żadnej izolacji przeciwwilgociowej zewnętrznej, pomimo że teren wokół ‘ budynku stale był zawilgacany wodą z dachu, która nie była odprowadzana (opinie o programie). Zniszczenie cegieł w murze należało przypisać stałemu zawilgoceniu ściany, ponieważ wsiąkająca w nią woda nie miała możliwości wysychania, czemu stała na przeszkodzie izolacja wewnętrzna ściany.

Uszkodzoną ścianę należało odcinkami usunąć, na nowo wymurować i wykonać na niej zewnętrzną izolację przeciwwilgociową.
Przy jednym z obiektów przemysłu chemicznego wykonano przepust pod torami kolejowymi dla odpływu ścieków przemysłowych, działających agresywnie na beton. Ściany zewnętrzne przepustu, a w tym również ściany skrzydeł przyczółków i to zarówno na powierzchniach widocznych, jak i zasypanych ziemią, zaizolowano izolacją ciężką z wkładkami z papy asfaltowej i folii aluminiowej, nałożoną na lepiku na gorąco na powierzchnię betonu. Izolację obmurowano ścianką z cegły ułożonej na zaprawie kwasoodpornej.

Po kilku latach stwierdzono, że ścianka ochronna w wielu miejscach odspoiła się od izolacji, a ta z kolei uległa uszkodzeniu (segregator aktów prawnych). Przyczyną uszkodzenia było zastosowanie zbyt cienkiej ścianki (V2 cegły), pomimo że izolowana ściana miała wysokość ok. 4-5 m. Cienka ścianka niczym niedociśnięta od zewnątrz nie tylko nie stworzyła dostatecznego zabezpieczenia izolacji, ale sama była narażona na wyboczenie.

Działanie mrozu, a w szczególności zamarzającej wody, która przedostawała się przez nieszczelności w ściance i gromadziła się pomiędzy ścianką i izolacją, stało się przyczyną utraty przyczepności pomiędzy izolacją a ścianką, wskutek czego ścianka w wielu miejscach odpadła (promocja 3 w 1). Należało izolację naprawić i przymurować ściankę ochronną z takich samych materiałów, z jakich była wykonana ścianka zniszczona, lecz nadając jej konstrukcję stateczną, co było możliwe przy zastosowaniu ścianki grubszej lub wzmocnieniu jej pilastrami.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami