Blog

21.04.2020

Szkło piankowe

W artykule znajdziesz:

Szkło piankowe

Szkło piankowe

Szkło piankowe jest materiałem niepalnym, odpornym na korozję i gnicie oraz odpornym na wpływy chemiczne. Daje się ono z łatwością obrabiać za pomocą narzędzi stosowanych w stolarstwie, można więc je piłować, heblować, świdrować, przycinać itp. Szkło piankowe ma doskonałą przyczepność do wszelkiego rodzaju zapraw i lepików i daje się zbroić żelazem w czasie produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szkło piankowe produkowane jest u nas w postaci bloków o wymiarach 25 X 50 cm, 25 X 25 cm i 25 X 12,5 cm o grubościach 7 i 8 cm.
Powierzchniom bloków pianoszklanych mogą być przez przycinanie nadawane takie kształty, jakie są potrzebne do celów prefabrykacji. Obecnie produkowane bloki mają ścianki proste i wykonywane z nich przekrycia należy traktować jako konstrukcje próbne wykonane z materiału będącego do dyspozycji; próby te mają za zadanie zbadanie zachowania się szkła pianowego w konstrukcji nośnej.
Spoiny pionowe między blokami należy wykonywać jak najmniejsze, można je ograniczyć do 15 mm. Płyty powinny mieć ze wszystkich stron mocne obramowanie z zaprawy cementowej o szerokości nie mniejszej od 50 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obramowanie to może być ukształtowane od strony czołowej w sposób prosty lub z wycięciami. Operując blokami o różnych wymiarach oraz szerokościami obramowań można otrzymać wymaganą długość płyty dostosowaną do rozstawu elementów podpierających. Wymiary prefabrykatu wynoszą 1,98 X 0,90 X 0,07 m. Zbrojenie należy układać we wszystkich spoinach podłużnych i poprzecznych w obydwóch strefach, górnej i dolnej. Zapobiega to powstawaniu rys skurczowych w zaprawie i pomiędzy blokami pianoszklanymi a zaprawą. Poza zbrojeniem pracującym, które powinno odpowiadać obliczeniom, pozostałe zbrojenie jako konstrukcyjne może składać się z prętów o średnicy nie większej niż 4,5 mm. Wskazane jest stosowanie jako zbrojenia gotowych siatek wykonanych ze stali spawalnej. W prefabrykatach nie należy wykonywać gładzi. Daje się ją dopiero po ułożeniu płyt na konstrukcji dachowej (uprawnienia budowlane).

Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła k = 1 przy zastosowaniu szkła piankowego o własnościach podanych w tabl. 3-1 uzyskuje się przy płycie o grubości 8 cm.
Wyżej opisane przekrycie pianoszklane przy wyjątkowo małym ciężarze własnym nie wymaga dodatkowego ocieplenia. Z tych względów konstrukcje przekryć pianoszklanych dla hal ocieplonych i nieocieplonych nie różnią się między sobą (program egzamin ustny).

Metoda wymiarowania płyt pianoszklanych ze względu na niedostateczną ilość dokonanych doświadczeń nie może być jeszcze dokładnie ustalona. Zastosowanie więc konstrukcji pianoszklanej powino być z reguły poprzedzane badaniami.
Metoda wykonania płyt pianoszklanych jest prawie identyczna jak płyt staloceramicznych (opinie o programie). Płyty pianoszklane bardzo dobrze nadają się do wykonania w zakładach polowych przy budowie, przy czym bloki ze szkła piankowego. Przy rozpiętości 2,0 m płyty nie wykaż^f^ przy obciążeniach równych użytkowym wyraźnego ugięcia.
pują tu podobnie jak i pustaki ceramiczne jako półfabrykaty.
Płyny pianoszklane należy wykonywać na starannie wyrównanej podłodze betonowej (segregator aktów prawnych). Ze względu na prostotę kształtów prefabrykatów jako formy mogą służyć deski lub ceowniki obramujące prefabrykat z 4 stron.
Po ułożeniu bloków i zbrojenia i zalaniu zaprawą cementową oraz po uwibrowaniu obramowania żelbetowego formy mogą być natychmiast odjęte i ustawione do wykonania następnego prefabrykatu.
Okres twardnienia zależny jest od rodzaju użytego cementu.

Metoda produkcji szkła piankowego zostanie omówiona jedynie w takim zakresie, aby dać możność konstruktorowi zorientowania się, czego może od tego materiału oczekiwać w przyszłości i jakie powinny być jego wymagania przy poszukiwaniu nowych rozwiązań pianoszklanych z punktu widzenia możliwości produkcyjnych.
Szkło piankowe jest u nas produkowane według własnej polskiej metody. Przebieg tego procesu zostanie tu podany w sposób schematyczny (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami