Blog
Temperatura powietrza w pomieszczeniu
W artykule znajdziesz:
Temperatura powietrza w pomieszczeniu
Temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosiła ok. 23°C, a wilgotność względna 28%. Pomierzony współczynnik przenikania ciepła k dla tego stropodachu wynosił 1,1 kcal/m2 h°C. Wilgotność pumeksobetonu po 12 latach wynosiła ok. 27% v, zaś w ciągu następnych 5 lat wzrosła do ok. 30% v (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stropodach był ocieplony żużlem luźno usypanym 2 na płycie żelbetowej 1. Warstwa żużla wynosiła 20 cm; gładź wyrównawcza z chudego betonu 3-5 cm pokryta papą 4 (2 warstwy). Temperatura w poszczególnych halach wynosiła 22-28°C, ciśnienie pary wodnej 9-10 Tr. Żużel pobrany ze stropodachu po 13 latach był zupełnie mokry, gdyż jego wilgotność wynosiła ok. 35%, zaś gładź cementowa 3 o wilgotności 21,6% v była prawie całkowicie nasycona wodą. Następny stropodach był wykonany nad budynkiem mieszkalnym. Na płycie żelbetowej 1 ułożono luzem warstwę lekkiego kruszywa 2, produkowanego z gliny. Na kruszywie wykonano gładź z chudego betonu 3 o grubości 5 cm i pokryto papą 4 (2 warstwy) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po 12 latach, wilgotność warstwy ocieplającej wynosiła 6,6-5,2% v, a po dalszych 5 latach obniżyła się do ok. 2,5% v. Taką niską wilgotność tłumaczą wymienieni autorzy m. in. tym, że kruszywo było układane w stanie suchym i w czasie robót stropodach był przykryty specjalnym brezentem. Stropodach był wykonany nad jadalnią w stoczni. Na płycie żelbetowej 1 znajdowała się tu warstwa żużla pumeksowego grubości 10-15 cm. Na żużlu była wykonana gładź cementowa 4 i pokrycie papowe (uprawnienia budowlane).
Na stropodachu tym zostało zniszczone pokrycie i musiał on być przebudowany. Po całkowitym usunięciu papy położono warstwę 3 cm grubego kruszywa 3, na tym 1,5 cm asfaltu lanego 5 i folię aluminiową 0,3 mm 6. Warstwa kruszywa została połączona otworami z przestrzenią zewnętrzną, a więc zastępowała w pewnym stopniu szczelinę wentylowaną. Po 5 latach od przebudowy, wilgotność pumeksu znacznie obniżyła się i wynosiła ok. 9,3% v, a w roku następnym nie uległa prawie żadnej zmianie (9,8% v) (program egzamin ustny).
Badania i obserwacje
Badania i obserwacje wykonane przez W. Schiilc i R. Jenischa wykazują również duże zawilgocenie lekkich betonów kruszywowych w stropodachach niewentylowanych. Badaniom poddano wyłącznie stropodachy w budynkach mieszkalnych. Warstwy ocieplające były przeważnie wykonywane z pumeksobetonu i z płyt, wiórkowo-cementowych.
Konstrukcje stropodachów wyniki badań są podane w punktach A, B, C i D (opinie o programie).
Płytę żebrowaną zapełniono pumeksobetoncm i wyrównano gładzią cementową, na której przyklejono jedną warstwę papy jako paroizolację. Na papie ułożono warstwę pumeksu o wielkości ziarn 5 cm, następnie wykonano gładź cementową o grubości 4 cm i pokryto papą. Wilgotność pumeksu zbadana po 2 latach od chwili wykonania stropodachu wynosiła 28-43% m, zaś po 7 latach 15-38% m. Zmiany zawilgocenia pumeksu w czasie 7 lat (segregator aktów prawnych).
Na płycie żelbetowej ułożono płyty wiórkowo-cementowe o grubości 2,5 cm, następnie 5 cm pumeksobetonu, 2 cm gładzi wyrównawczej i 3 warstwy papy. Wilgotność pumeksobetonu po dwóch latach wynosiła 10-37% m, a po siedmiu latach - 7-20% m. Wilgotność płyt wiórkowo-cementowych po upływie pół roku wynosiła 50-70% m, zaś po siedmiu latach - 15-22% m.
Na żelbetowej płycie żebrowanej ułożono płyty wiórkowo-cementowe o grubości 2,5 cm, a następnie 3 cm pumeksobetonu oraz pokrycie z 3 warstw papy. Próbki pobrane w 2 miesiące po wykonaniu stropodachu wykazały zawilgocenie pumeksobetonu 10-45% m (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32