Blog
Terminowość fakturowania
W artykule znajdziesz:
Poza omówionymi już zagadnieniami, kierownik budowy powinien w toku analizy uwzględniać przebieg wykonania zadań produkcyjnych i to zarówno wartościowych, jak i rzeczowych, oddawanie obiektów do użytku, rytmiczność wykonywania planów, długość cyklów produkcyjnych, terminowość fakturowania itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).
Duży wpływ na koszty budowy ma równomierność dostaw i jakość nabytych materiałów, właściwe wykorzystanie siły roboczej i dyscyplina pracy. Ta ostatnia powinna być systematycznie i szczegółowo badana raz na miesiąc (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kierownik budowy, analizując przebieg pracy budowy, powinien systematycznie śledzić czy czas pracy zatrudnionych został należycie wykorzystany. W przypadku stwierdzenia niedociągnięć konieczne jest zbadanie ich przyczyn w celu niedopuszczenia do nienależytego wykorzystania siły roboczej w przyszłości (uprawnienia budowlane).
Z przykładu analizy wykorzystania czasu pracy zatrudnionych wynika, że konieczne jest dodatkowe zbadanie przyczyn powstania straty 120 godzin podanych jako usprawiedliwione i 70 godzin przestoju na budowie. Konieczne jest również przeprowadzenie analizy przyczyn pracy w godzinach nadliczbowych (3% ogólnej liczby godzin) oraz wyjaśnienie z czyjej winy powstały braki, których usunięcie pochłonęło 160 godzin roboczych (program egzamin ustny).
Specjalną uwagę należy zwrócić, w toku analizy, na terminowość dostaw dokumentacji, jakość robót, szkolenie kadr i podniesienie ich kwalifikacji zawodowych, stosowanie nowych metod pracy, uprzemysłowienie budownictwa i mechanizację robót. Procent zmechanizowania poszczególnych asortymentów robót powinien być analizowany co miesiąc w porównaniu z obowiązującym planem rocznym. Analiza powinna również objąć zagadnienia wynalazczości pracowniczej i ruchu racjonalizatorskiego, sprawy bezpieczeństwa i higieny pracy itp. (opinie o programie).
Wyniki analizy
Wyniki analizy powinny być wykorzystane do operatywnego kierowania, a szczególnie powinny służyć do ustalenia środków zaradczych, zapobiegających powstawaniu nieprawidłowości i błędów w gospodarce, ujawnionych w toku analizy; b) rozpowszechnienia osiągnięć i doświadczeń pozytywnych.
Wyniki analizy powinny być podane do wiadomości całej załogi i przedyskutowane z aktywem polityczno-gospodarczym. Ustalone w toku narad środki zaradcze należy ująć w formie konkretnego planu działania i podać do wiadomości załogi w formie plakatów, zredagowanych prosto i zwięźle. Jedynie świadome włączenie się całej załogi do systematycznego obniżania kosztów budownictwa da pożądane rezultaty (segregator aktów prawnych).
Omawiając analizę pracy na budowie podkreśliliśmy, że nieodzownym warunkiem prawidłowego zarządzania i kierowania przedsiębiorstwem jest stała znajomość stanu faktycznego robót i przebiegu produkcji oraz znajomość kształtowania się wskaźników techniczno-ekonomicznych. W poprzednich rozdziałach podaliśmy zasadnicze zagadnienia, z którymi kierownik budowy styka się na budowie. Przekonaliśmy się, że są one dość liczne i różnorodne. Bieżąca kontrola wykonania poszczególnych zadań planowych i stwierdzenie we właściwym czasie tych lub innych odchyleń wymaga dużej uwagi i systematyczności oraz poważnego nakładu pracy.
Znacznie prościej i łatwiej przebiega kontrola kształtowania się wskaźników produkcyjnych przy graficznym (wykreślnym) systemie ujęcia poszczególnych zagadnień. Przy te] wizualnej metodzie ewidencji postępu pracy na budowie stwierdzenie odchyleń od normatywów nie nastręcza żadnych trudności. Rzut oka na wykres wystarczy, aby stwierdzić prawidłowość lub też niezgodność z planem przebiegu produkcji oraz jej kosztów (promocja 3 w 1). Każde odchylenie w dół krzywej wykonania planu w stosunku do krzywej planu świadczy na ogół o niedostatecznych wynikach pracy. Wykresy w postaci umownych symboli, jak punkty, linie lub inne znaki, obrazujące poszczególne zagadnienia budowy, umieszczone na ścianach pokoju kierownika budowy, umożliwiają mu stałe śledzenie przebiegu prac na budowie i jej wyników ekonomicznych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32