Blog
Uchwały rady
W artykule znajdziesz:
Uchwały rady
Dyrektor ma prawo wstrzymania wykonania uchwały rady, jeżeli jest ona sprzeczna z przepisami prawa, dobrymi obyczajami lub obowiązującym planem. O wstrzymaniu wykonania uchwały dyrektor powinien niezwłocznie zawiadomić radę robotniczą i zarząd, który wydaje w tej sprawie decyzję (program uprawnienia budowlane na komputer). W sprawach spornych między dyrektorem a radą robotniczą decyzje wydaje zarząd budowlany. Od decyzji zarządu służy dyrektorowi i radzie robotniczej prawo odwołania się do ministra, którego orzeczenie jest ostateczne.
W rozdziale tym podaje się, że do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch uprawnionych osób, tj. dyrektora przedsiębiorstwa oraz jednego spośród upoważnionych przez niego zastępców lub pełnomocników (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do wykonania czynności określonego rodzaju dyrektor przedsiębiorstwa może upoważnić poszczególnych pracowników, którzy działają łącznie lub oddzielnie w granicach udzielonego pełnomocnictwa.
Ponadto ustala się, że czeki, weksle i inne dokumenty obrotu pieniężnego oraz dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymania lub wydania przez przedsiębiorstwo środków pieniężnych, materiałów lub towarów, podpisują łącznie dyrektor lub osoba przez niego upoważniona i główny księgowy.
Przedsiębiorstwo i jego załoga odpowiadają za wyniki swej działalności (uprawnienia budowlane). Zysk przedsiębiorstwa, jak wiadomo, dzieli się na rzecz budżetu państwa, zjednoczenia i przedsiębiorstwa.
Podział zysku podlega zatwierdzeniu przez zjednoczenie. W wypadku poniesienia przez przedsiębiorstwo strat (lub przekroczenia funduszu płac) pokrywane są one z funduszu rozwoju przedsiębiorstwa oraz z innych funduszów, zgodnie z zasadami ustalonymi odrębnymi przepisami. Przedsiębiorstwo upoważnione jest do zapisywania na straty odpowiednich sum, które wynikły wskutek:
- nie zawinionych niedoborów materiałowych;
- należności przedawnionych i nieściągalnych;
- strat spowodowanych wypadkami losowymi;
- zmniejszenia wartości materiałów na skutek uszkodzenia, zniszczenia, długotrwałego przechowywania itp.;
- innych strat określonych w przepisach szczegółowych (program egzamin ustny).
Likwidacja przedsiębiorstwa
Rozdział zawiera postanowienie, że likwidacja lub przekształcenie przedsiębiorstwa może nastąpić na podstawie zarządzenia ministra.
Zmiana statutu. Również i ten rozdział zawiera postanowienie, że zmiana statutu może nastąpić tylko na podstawie zarządzenia ministra (opinie o programie).
Jak wynika z poprzednich rozważań, zarządzanie i kierowanie przedsiębiorstwem budowlanym należy do zagadnień dość skomplikowanych. Długoletnie doświadczenie pod tym względem pozwoliło stworzyć teoretyczne zasady zarządzania, z których najważniejsze są następujące:
1) zarząd jednoosobowy,
2) zarząd kolegialny,
3) zarząd funkcjonalny.
Rozpatrzmy na czym polega każda z tych zasad zarządzania (segregator aktów prawnych).
Zasada zarządzania jednoosobowego polega na tym, że na czele przedsiębiorstwa stoi jedna osoba (dyrektor). Jest rzeczą oczywistą, że praktycznie rzecz biorąc, dyrektor z tej pełni władzy nie jest w stanie całkowicie skorzystać, nie może bowiem wszystkich spraw sam osobiście załatwiać, nie może sam wydawać wszystkich decyzji. Upoważnia więc swoich zastępców i innych pracowników do załatwiania określonych spraw (zezwala im np. podpisywać określoną korespondencję), czyli przekazuje im część władzy, zastrzegając sobie równocześnie decyzję w sprawach najważniejszych.
Jak więc pogodzić teoretyczną zasadę o pełni władzy z tym, że w rzeczywistości każdy dyrektor sprawuje zaledwie jej część? Otóż dyrektor może przekazać część (a nawet całość) swej władzy (np. gdy wyjeżdża na urlop) innym osobom, ale robi to zupełnie dobrowolnie i nie jest pod tym względem niczym skrępowany. Może więc w każdej chwili cofnąć udzielone uprawnienia i zastrzec je wyłącznie do swojej dyspozycji lub przekazać innej osobie. Wynika z tego, że wskutek przekazania części władzy innym osobom pełnia władzy dyrektora nie jest niczym ograniczona (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32