Blog

Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 2
09.11.2022

Udział kosztów ogólnych

W artykule znajdziesz:

Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 3
Udział kosztów ogólnych

Analiza kosztów ogólnych budowy przeprowadzana jest w przedsiębiorstwie. Tym niemniej jednak ze względu na to, że duża część kosztów powstaje na budowie i od kierownika budowy zależy w poważnym stopniu wielkość tej części kosztów, celowe jest, by w oparciu o dane otrzymywane od księgowości przedsiębiorstwa, kierownik systematycznie analizował kształtowanie się kosztów ogólnych budowy i udział poszczególnych ich składników. Praktyka bowiem wykazała, że istnieją bardzo poważne możliwości obniżenia kosztów ogólnych budowy bez szkody dla przebiegu produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z zestawienia w tej tablicy widać, że udział kosztów ogólnych budowy (od początku robót) jest nieco wyższy od planowanego (9,5% zamiast 9,2%), z tym jednak, że w III kwartale udział kosztów ogólnych w przerobie nie przekracza narastającego wskaźnika planowego 9,2%. Przekroczenie zatem kosztów ogólnych nastąpiło w poprzednich kwartałach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Decydujący wpływ na wzrost kosztów ogólnych budowy ma pozycja 1 „place pracowników technicznych, administracyjnych i gospodarczych budowy”. Przekroczenie w tym przypadku nastąpiło zarówno w okresie sprawozdawczym (167 tys. zł zamiast planowanych 141 tys. zł), jak i narastająco od początku budowy (475 tys. zł zamiast 421 tys. zł). Wynika z tego, że natychmiast muszą być podjęte kroki w kierunku zredukowania stanu zatrudnienia pracowników technicznych, administracyjnych i gospodarczych budowy (uprawnienia budowlane).

Dalsze znaczne przekroczenia kosztów ogólnych budowy nastąpiły w pozycji 5 koszty zatrudnienia pracowników zamiejscowych. Wzrost tych kosztów był w szczególności w III kwartale. Jest to sygnał ostrzegawczy dla kierownictwa budowy, które obowiązane jest podjąć starania w kierunku ograniczenia w miarę możliwości zatrudnienia pracowników zamiejscowych (program egzamin ustny).

Korzystnym objawem na budowie jest obniżenie (w stosunku do planu; „pozostałych kosztów ogólnych budowy” (poz. 10), obejmujących koszty delegacji, przejazdów, światła, wody, opału, sprzątania, koszty biurowe itp.

Analiza wydajności pracy

Niepokojące jednak jest, że największe (w stosunku do kosztów planowanych) obniżenie kosztów nastąpiło w pozycji 4 „koszty bezpieczeństwa i higieny pracy”. Tego rodzaju obniżenie kosztów zazwyczaj nie świadczy o dobrej pracy budowy i w zasadzie me powinno być tolerowane (opinie o programie). W kosztach przeznaczonych na bezpieczeństwo i higienę pracy nie powinno się robić oszczędności dochodzących do 60%. Troska o pracownika, o jego bezpieczeństwo i stworzenie mu właściwych warunków na budowie jest zagadnieniem pierwszorzędnej wagi, któremu kierownik budowy obowiązany jest poświęcić dostateczną ilość czasu i potrzebnych środków.

Dużo uwagi kierownictwo budowy powinno również poświęcić sprawie nieprodukcyjnych kosztów budowy (przestoje, roboty poprawkowe itp.). Koszty te wymagają każdorazowo skrupulatnego zbadania oraz wyciągnięcia odpowiednich wniosków w celu ograniczenia na przyszłość tych kosztów do minimum (segregator aktów prawnych).

Przy omówieniu analizy kosztów robocizny poruszono sprawę wydajności pracy w ujęciu pieniężnym (wartościowym). Metoda ta polega na określeniu wartości produkcji przypadającej na jednego robotnika (na godzinę, dzień, miesiąc lub rok). Przez porównanie osiągniętej wydajności faktycznej z wydajnością planowaną lub też z wydajnością uzyskaną w okresach poprzednich otrzymujemy obraz kształtowania się wydajności pracy na budowie. Ten sposób określenia wydajności ma zastosowanie w zjednoczeniach i przedsiębiorstwach lub na dużych budowach, na których prowadzone są jednocześnie różne rodzaje robót. Na małych budowach określenie wydajności w ujęciu pieniężnym nie daje obrazu pracy budowy, ponieważ zależnie od pracochłonności poszczególnych asortymentów wykonywanych robót wartość ta jest bardzo różna (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 8 Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 9 Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 10
Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 11
Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 12 Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 13 Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 14
Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wysokość nabrzeża zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami