Blog

Badania jednorodności zdjęcie nr 2
19.12.2022

Układ komunikacyjny

W artykule znajdziesz:

Badania jednorodności zdjęcie nr 3
Układ komunikacyjny

Program podstawowych urządzeń wypoczynku strukturalnej jednostki mieszkaniowej powinien obejmować:

  1. ogród dziecięcy o powierzchni 0,75-1,2 ha, usytuowany przy zachowaniu długości dojścia do 300 m, a w uzasadnionych przypadkach w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły,
  2. tereny wypoczynku o wielkości 5,5 m2 na jednego mieszkańca (w tym 1,5 m2 na mieszkańca z przeznaczeniem na tereny rekreacyjno-sportowe) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Omawiane tereny urządzeń do wypoczynku powinny być organizowane jako ogród wypoczynkowy przy zachowaniu długości dojścia do 500 m i jako tereny urządzeń rekreacyjno-sportowych w formie zespołu boisk, przy zachowaniu długości dojścia do 500 m lub w formie pojedynczych boisk, przy zachowaniu długości dojścia do 300 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Układ komunikacyjny oraz organizację ruchu należy projektować w sposób wykluczający, a co najmniej ograniczający uciążliwość dla mieszkańców. W projektach planów należy przez prawidłowe sytuowanie poszczególnych obiektów zapewnić właściwe warunki zamieszkania oraz wypoczynku w budynkach mieszkalnych i na terenach wewnątrzblokowych, jak również warunki bezpieczeństwa ruchu pieszego (uprawnienia budowlane).

Odległość od krawężnika jezdni, granicy postojów oraz wjazdów na te postoje do okien budynków mieszkalnych, szkolnych, przedszkoli, obiektów służby zdrowia oraz placów rekreacyjno-sportowych nie może być mniejsza niż:

  • 8 m dla dojazdów oraz ciągów pieszych z dopuszczonym awaryjnym ruchem pojazdów, a przy zabudowie wysokiej - 5 m,
  • 15 m dla ulic kategorii W oraz dla postojów do 20 stanowisk,
  • 30 m dla ulic kategorii Nil, NIII i NIV, dla postojów od 20 do 180 stanowisk oraz małych stacji obsługi samochodów i stacji paliw klasy III,
  • 50 m dla ulic kategorii NI i P, dla postojów wielopoziomowych nadziemnych, stacji paliw klasy I i II oraz w przypadku łączenia tych obiektów (program egzamin ustny).

Zasadnicze elementy zagospodarowania

Program ponadpodstawowych urządzeń wypoczynku w zespole strukturalnych jednostek mieszkaniowych w wymiarze 5 m2 na jednego mieszkańca (w tym 1,2 m2 na jednego mieszkańca urządzeń sportu powszechnego) powinien obejmować:

  • parki wypoczynkowe (bilansowane w ramach zieleni ogólnomiejskiej) o powierzchni 2 ha (wyjątkowo w mniejszych jednostkach mieszkaniowych co najmniej 1,5 ha),
  • zespoły boisk sportowych o powierzchni co najmniej 2,5 ha (zespoły te można tworzyć także przez komasowonie części powierzchni obejmującej ogród dziecięcy i tereny wypoczynku w łącznym wymiarze 2,5 m2 na jednego mieszkańca, pod warunkiem zachowania długości dojścia do 800 m),
  • sale gimnastyczno-sportowe 0,3-0,5 ha,
  • krytą pływalnię 0,2-0,4 ha (opinie o programie).

Podane wskaźniki nie obejmują terenów, na których znajdują się urządzenia do sportu kwalifikowanego i urządzenia widowiskowe. Tereny te są bowiem uwzględniane w miejscowych planach ogólnych.

Warto również zwrócić uwagę na prowadzone przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania prace, zmierzające do objęcia normatywami projektowania urządzeń i wyposażenia placówek wychowawczych. Prace te, udostępnione autorowi w formie opracowań roboczych, obejmują następujące działy: placówki wychowania przedszkolnego, szkolnictwo ogólnokształcące, szkolnictwo specjalne, wychowanie fizyczne (sale gimnastyczne, kryte pływalnie i terenowe urządzenia wychowania fizycznego), mieszkalnictwo zbiorowe i placówki opiekuńczo-wychowawcze (segregator aktów prawnych).

Według propozycji Ministerstwa Oświaty i Wychowania w skład urządzeń terenowych wychowania fizycznego mają wchodzić: boiska do gimnastyki, gier i zabaw, siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej, skocznie w dal i wzwyż, rzutnie oraz bieżnie.

Dla przedszkoli projekt normatywu przewiduje następujący procentowy podział powierzchni działki (o- grodzonej do wysokości co najmniej 1,60 m) na cztery zasadnicze elementy zagospodarowania:

  1. powierzchnia zabudowy (ogólna) do 20%,
  2. powierzchnia gospodarcza do 20%,
  3. powierzchnia boisk i urządzeń terenowych dla dzieci ok. 30%,
  4. powierzchnia zieleni - ok. 30% (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Badania jednorodności zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Badania jednorodności zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Badania jednorodności zdjęcie nr 8 Badania jednorodności zdjęcie nr 9 Badania jednorodności zdjęcie nr 10
Badania jednorodności zdjęcie nr 11
Badania jednorodności zdjęcie nr 12 Badania jednorodności zdjęcie nr 13 Badania jednorodności zdjęcie nr 14
Badania jednorodności zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Badania jednorodności zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Badania jednorodności zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami