Blog
Układ konstrukcji
W artykule znajdziesz:
W niektórych przypadkach może okazać się celowe umieszczenie głównych konstrukcji dźwigających (łuków, wiązarów kratowych itp.) od strony nie narażonej na bezpośrednie działanie środowiska agresywnego, a więc najczęściej na zewnątrz budynku ponad pokryciem dachowym lub poza ścianami zewnętrznymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
W budynkach przemysłowych niekiedy występują bardzo silnie agresywne środowiska gazowe. W takich środowiskach praktycznie trudno jest zabezpieczyć przed korozją za pomocą powłok konstrukcję zarówno stalową, jak i żelbetową. Jeśli praca zakładu przemysłowego odbywa się bez przerwy przeznaczonej na dłuższe remonty, to konserwacja zabezpieczeń powłokowych konstrukcji staje się wręcz niemożliwa i warunki dla trwałości konstrukcji jeszcze bardziej się pogarszają. W takich warunkach można konstrukcję zabezpieczyć w sposób pośredni, polegający na tym, że oddziela się ją od środowiska agresywnego specjalną inną konstrukcją, wykonaną z materiałów odpornych na działanie środowiska agresywnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W ten sposób podstawowa konstrukcja dźwigająca znajduje się w specjalnej, dostępnej do obsługi technicznej przestrzeni powietrznej, gdzie albo środowisko nie jest agresywne lub też słabo agresywne.
Układ konstrukcji oraz rozmieszczenie maszyn i urządzeń przewodów technologicznych i wszelkiej aparatury powinny zapewnić swobodny dostęp do dźwigających elementów konstrukcji, co ma na celu umożliwienie dokonywania okresowych przeglądów i remontów poszczególnych części konstrukcji bez konieczności wstrzymywania procesu produkcyjnego (uprawnienia budowlane).
Konstrukcje zbrojone
Rozwiązanie konstrukcyjne hal i pomieszczeń w zakładach przemysłowych powinno też zapewnić łatwe odprowadzenie ścieków przez wytworzenie dostatecznych spadków posadzek, kanałów, studzienek i rur spustowych. Na posadzkach nie powinno być miejsc, w których mogłyby się gromadzić bez odpływu woda lub ścieki (program egzamin ustny). Spadki w posadzkach w kierunku kanalików lub kratek ściekowych zaleca się stosować w granicach 2-5%, nie powinny być jednak mniejsze od 1%. Kanalików odprowadzających ścieki do kratek ściekowych nie zaleca się prowadzić w bezpośrednim sąsiedztwie ścian i słupów. Posadzki, na których mogą być rozlewane ciecze agresywne lub są zmywane strumieniem wody, należy wykonywać z materiałów wodo- i chemoodpornych i układać je na izolacji wodoszczelnej i chemoodpornej.
W podobny sposób należy zabezpieczać, w razie potrzeby, i inne konstrukcje (np. ściany i słupy), powlekając je powłokami wodoszczelnymi, chemoodpornymi lub wykładając wykładzinami na izolacjach ciągłych z folii z tworzyw sztucznych lub innych materiałów cieczoszczelnych. Konstrukcje belek, płyt, sklepień itp., narażone na działanie gazów i par agresywnych, często wymagają zabezpieczenia powłokami paroszczelnymi, chemoodpornymi (opinie o programie).
W pomieszczeniach, w których odbywają się mokre procesy produkcyjne, nie zaleca się stosowania do izolacji ciepłochronnych materiałów organicznych chłonących wilgoć i podlegających gniciu, jak też materiałów nieorganicznych podlegających korozji, np. betonów komórkowych, piano- i gazobetonów, betonów na kruszywach porowatych oraz żużlobetonów (segregator aktów prawnych).
Należy też mieć na uwadze, że zbrojenie w konstrukcjach gazobetonowych, nawet zabezpieczone powłokami lateksowo-cementowymi, w normalnych warunkach atmosferycznych podlega szybciej korozji niż w konstrukcjach z betonu żwirowego, a tym bardziej może szybciej korodować w środowiskach podwyższonej wilgotności lub gazów agresywnych (promocja 3 w 1). Zjawisko przyspieszonej korozji zbrojenia w tych warunkach tłumaczy się łatwym przenikaniem pary i gazów przez pory materiału do zbrojenia. Dlatego konstrukcje zbrojone z betonów komórkowych, nawet w normalnych warunkach atmosferycznych, należy szczególnie chronić przed zawilgoceniem z powodu nieszczelności pokrycia dachowego lub składowania prefabrykatów na wolnym powietrzu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32