Blog

30.08.2022

Układy niżowe

W artykule znajdziesz:

Układy niżowe

Znajdująca się pomiędzy Alpami a Apeninami Nizina Padańska jest obniżeniem podgórskim, stanowiącym pn. część Morza Adriatyckiego, zasypaną osadami wynoszonym z gór. Apeninom zawdzięcza swoje istnienie oryginalny w kształcie Półwysep Apeniński. Na pd. zach. od gł. ciągu gór występuje pas wulkaniczny z jedynym na stałym lądzie Europy czynnym wulkanem - Wezuwiuszem. Geologicznym przedłużeniem Apenin są góry Sycylii, a dalej - Atlas w Afryce. Górski charakter posiadają również Sardynia i Korsyka (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nad lądem europejskim nie powstają ośrodki baryczne. Pogoda tej części świata kształtowana jest gł. przez niże i wyże znad Oceanu Atlantyckiego oraz, znać nad Azji (Wyż Azjatycki). Zach. część Cu ropy pozostaje zwykle pod wpływem mas powietrza polarno-morskiego, wsch. - polarno-kontynentalnego, natomiast pd. - powietrza zwrotnikowego. Na styku tych mas powietrza tworzą się aktywne fronty. Przemieszczające się układy niżowe przyczyniają się do dużego zróżnicowania typów pogody w tej części świata (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Średnia temp. powietrza w styczniu waha się od poniżej -20°C na pn. wsch. do ponad I ()"C na pd. i pd. zach. O ile w części lądowej najniższe wartości temp. przypadaj.) na styczeń, to na wyspach arktycznych najchłodniejszym miesiącem w roku jest luty lub marzec. W tym okresie średnia temp. wynosi tam ok. -20°C (uprawnienia budowlane).

W okresie zimowym na całym obszarze Europy mogą występować opady w postaci śniegu, przy czym pokrywa śnieżna utrzymuje się od poniżej 30 dni w roku na zach. Europy, poprzez 50-60 w jej części środk., do ponad 60 dni na pn. wsch. W Alpach, na Islandii, w Górach Skandynawskich i na wyspać h arktycznych występują lodowce (program egzamin ustny).

Strefa klimatów podzwrotnikowych

W Europie przeważają wiatry wiejące z zachodu. W związku z silnie rozwiniętą linią brzegową oraz obecnością wysokich gór charakterystyczne jest występowanie wiatrów regionalnych, takich jak: bryzy morskie, feny czy bora. Chłodny, silny wiatr typu bora wieje na pd. kontynentu, przy czym w zależności od miejsc a występowania nosi też nazwy mistral. W Alpach natomiast wieje ciepły, suchy, porywisty wiatr z pd. typu fen. Wiatr tego rodzaju w Tatrach nosi nazwę wiatru halnego (opinie o programie).

Latem izotermy mają układ równoleżnikowy, a ich wartości spadają w miarę wzrostu szer. geogr. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, gdy temp. wynosi ok. 5°C w pn. części kontynentu, wzrastając do 10 C w pd. części Półwyspu Iberyjskiego (segregator aktów prawnych).

Europa należy do części świata o stosunkowo wysokich sumach rocznych opadów atmosferycznych. Cały jej obszar można podzielić na 3 regiony z opadami występującymi: a) przeważnie lub wyłącznie zimą (region śródziemnomorski), b) w półroczu chłodnym (zach. części Europy), c) przez cały rok, z przewagą w półroczu ciepłym (środk. i wsch. część Europy). Najwyższe sumy roczne opadów, powyżej 2000 mm, otrzymują pd. stoki Alp oraz pn.-zach. Gór Skandynawskich, natomiast najniższe, poniżej 250 mm – Nizina Europa położona jest w zasięgu 5 stref klimatycznych: podzwrotnikowej, umiarkowanej i okołobiegunowej. W obrębie każdej / nich wyróżnia się dodatkowo różne typy klimatu, różniące się gł. wartościami temp. powietrza i sum opadów atmosferycznych. Na obszarach górskie h zaznacza się piętrowe zróżnicowanie warunków klimatycznych.

Strefa klimatów podzwrotnikowych obejmuje pd. część Europy, położoną wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego oraz szereg wysp zlokalizowanych w tym regionie. Typ klimatu podzwrotnikowego morskiego i pośredniego, zwanego często klimatem śródziemnomorskim, cechuje się łagodnymi i wilgotnymi zimami o średniej temp. najchłodniejszego miesiąca ok. 10°C oraz gorącym, słonecznym i suchym latem. Średnie wartości temperatury lipca wahają się od 21 do 25°C, a sumy opadów od 500 do 2000 mm rocznie. Wnętrze- Półwyspu Iberyjskiego i pd. część Półwyspu Bałkańskiego są pod większym wpływem bardziej lądowych, niż morskich mas powietrza, dlatego też wyróżnia się tam typ klimatu podzwrotnikowego kontynentalnego i kontynentalnego suchego. Średnia temp. w okresie letnim jest wyższa, a w zimie niższa o ok. 5°C, natomiast opady tylko miejscami przekraczają 500 mm rocznie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami