Blog
Uprawnienia budowlane architekta i inżyniera budownictwa
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane architekta i inżyniera budownictwa
Do uzyskania uprawnień budowlanych niezbędne jest wykształcenie nie kierunku odpowiednim lub pokrewnym dla wybranej specjalności uprawnień budowlanych (program na komputer). Osoba, która posiada dyplom architekta, ma prawo do starania się o uprawnienia w specjalności architektonicznej bez ograniczeń lub uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w zakresie ograniczonym. Posiadając tytuł magistra inżyniera budownictwa możliwości ma się znacznie więcej (program na telefon). Wówczas można starać się o uzyskanie uprawnień bez ograniczeń w specjalność konstrukcyjno-budowlanej, mostowej, hydrotechnicznej bądź drogowych oraz uprawnień w ograniczonym zakresie w specjalności architektonicznej. Warto przy tym zauważyć, że zdecydowanie najbardziej uniwersalne są uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń, ponieważ swoim zakresem obejmują one także zakres specjalności architektonicznej (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Powiązanie z otoczeniem
Projektant, który posiada uprawnienia w specjalności architektonicznej, zajmuje się w czasie projektowania budynku formą, czyli wyglądem obiekty, elementami wykończeniowymi oraz funkcją obiektu (program na egzamin ustny), czyli:
• jego powiązaniem z otoczeniem,
• metodami komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej (promocja 3 w 1),
• funkcjonalnymi rozwiązaniami pomieszczeń, czyli przestrzenią, przeznaczeniem, lokalizcją, warunkami użytkowymi i powiązaniem (segregator).
Projektant, który ma uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, może zajmować się kwestiami związanymi z rodzajem i układem konstrukcji, rodzajem stosowanych materiałów i metodami ich powiązania, przekrojem poszczególnych elementów, rozwiązaniami konstrukcyjno-materiałowymi przegród budowlanych, warunkami oraz sposobem posadowienia. Ponadto dokonuje on obliczeń poszczególnych elementów konstrukcyjnych (opinie). Co ważne, projektanci, którzy mają uprawnienia budowlane w specjalnościach instalacyjnych, także mogą zajmować się formą, funkcją i konstrukcją budynków, ale wyłącznie w zakresie jaki związany jest z daną instalacją. Jak więc widać rola architekta jest nieco inna niż inżyniera budowy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32