Blog
Urządzenia zautomatyzowane
W artykule znajdziesz:
Urządzenia zautomatyzowane
Urządzenia zautomatyzowane pracują według ustalonego programu; przecinają one rury pod dowolnym kątem z odpowiednio dostosowanym ukosowaniem ścianki rury. Na tego typu maszynach mogą być również wycinane w rurach otwory o różnych średnicach. Automaty do obcinania rur są produkowane w kilku wielkościach dla średnic rur od 25 do 1500 mm i grubości ścianek od 3 do 40 mm. Dokładność cięcia za pomocą automatów jest tak duża, że połączenie kilku rur w węźle nie wymaga dodatkowego pasowania ręcznego brzegów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nie wszystkie gatunki stali mogą być przecinane palnikami gazowymi. Podobnie jak w przypadku spawania decydujący wpływ ma tu skład chemiczny stali, a przede wszystkim zawartość węgla.
W celu niedopuszczenia do utwardzenia brzegów materiału i powstania z tego powodu rys, stosuje się podgrzewanie przed cięciem, dzięki czemu następuje zmniejszenie szybkości odprowadzenia ciepła (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W wyniku przecinania gazowego długich elementów oraz blach, wskutek naruszenia równowagi wewnętrznej naprężeń własnych przez nagrzanie jednego brzegu materiału, następuje szabliste wygięcie się rozciętych części. W celu zachowania prostolinijności przecinanych elementów, szczególnie pasów z szerokich blach, należy jednocześnie obcinać dwa brzegi. Przy przecinaniu szerokiej blachy na większą liczbę pasów konieczne jest odcinanie również wąskich skrajnych pasków, przeznaczonych na odpad.
W ten sposób zachowuje się symetrię w nagrzaniu brzegów i w rozkładzie naprężeń własnych (uprawnienia budowlane).
Żłobienie stosuje się do wycinania grani spoiny i do przecinania lub ukosowania brzegów we wszystkich rodzajach stali węglowych i stopowych oraz w przypadku metali kolorowych. Urządzenie składa się z uchwytu elektrody węglowej, do którego są połączone przewody prądu i przewód sprężonego powietrza. Elektroda węglowa może być okrągła lub płaska, z powłoką miedzianą. Po zajarzeniu łuku i po doprowadzeniu metalu do stanu topliwości włącza się zawór powietrza; powietrze wypływając pod ciśnieniem usuwa warstwę stopionego metalu. Cały proces przebiega w sposób ciągły (program egzamin ustny).
Zmechanizowane urządzenie do żłobienia składa się z uchwytu zamocowanego na wózku, który może przesuwać się po prowadnicach poziomych lub pionowych. Zmiana elektrody przy jej spalaniu odbywa się w sposób ciągły (opinie o programie). Po żłobieniu pozostaje gładka i czysta powierzchnia metaliczna. Żłobienie może być wykonywane w każdej pozycji.
Obróbka mechaniczna
W produkcji konstrukcji stalowych obróbkę mechaniczną części lub zespołów konstrukcji stosuje się zgodnie z wymaganiami projektu i ze względów technologicznych. Zakres obróbki mechanicznej wiórowej jest na ogół mały i sprowadza się do:
- ukosowania brzegów materiału w celu uzyskania rowka spoiny,
- strugania płaszczyzn i brzegów blach,
- wiercenia (lub przebijania) otworów na śruby i nity,
- frezowania płaszczyzn przenoszących naciski lub stanowiących bazę dla głównych wymiarów elementu.
Przygotowanie części na konstrukcję wymaga również stosowania obróbki plastycznej, polegającej na:
- wyginaniu kształtowników i blach,
- formowaniu na zimno kształtowników,
- prostowaniu zdeformowanych elementów konstrukcji (segregator aktów prawnych).
Wymienione operacje są wykonywane na maszynach specjalistycznych, dostosowanych do technologii produkcji konstrukcji stalowych.
Struganie brzegów długich blach, prostopadle do płaszczyzny blachy lub z pewnym ukosem, wykonuje się na specjalnych długich strugarkach
z przesuwającym się suportem. Blacha zostaje zamocowana w strugarce za pomocą cylindrów hydraulicznych (promocja 3 w 1). Długość robocza tego typu strugarek wynosi 12 m dla dowolnej szerokości blachy. Odmianą strugarki wzdłużnej jest maszyna zwana nożycą krążkową, w której zamiast skrawających noży zastosowano krążki ścinające krawędzie blach.
Ukosowanie krawędzi blach o mniejszych wymiarach wykonuje się na stacjonarnych frezarkach, w których przesuw blachy następuje jednocześnie z obcinaniem krawędzi. Ścinania krawędzi dokonuje obracający się krążek.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32