Blog

Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 2
15.03.2019

Ustawa o architektach i inżynierach budownictwa – co nas czeka?

W artykule znajdziesz:

Ustawa o architektach i inżynierach budownictwa – co nas czeka?

Końcówka roku to czas intensywnej pracy nad nowymi regulacjami za zawodu inżyniera budownictwa i architekta. Nad zmianami pracuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (program na komputer). Zarówno architekt, jak i inżynier to zawody zaufania publicznego, które będą uregulowane osobnymi ustawami. Ma to na celu nadanie każdemu z tych zawodów odpowiedniej rangi i zaakcentowanie ich samodzielności oraz wzajemnej niezależności poszczególnych samorządów zawodowych (program na telefon). Oczywiście zawody architekta i inżyniera budownictwa zawsze będą się uzupełniać, dlatego przygotowywane zmiany było konsultowane zarówno z przedstawicielami Krajowej Izby Inżynierów Budownictwa, jak i Krajowej Izby Architektów RP. Przed publikacją projekty skonsultowano również z samorządami (program na egzamin ustny).

Zdawanie egzaminu w izbie architektów

Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 3
Ustawa o architektach i inżynierach budownictwa

Podstawową zmianą, jaka jest planowana, jest likwidacja specjalności architektonicznej – w zamian za to zakres uprawnień budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń zostanie rozszerzony i obejmie także architekturę wybranych obiektów (promocja 3 w 1). Wynika to z faktu, że najwięcej osób osiada uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Dzięki nowym przepisom inżynier budownictwa nie będzie zobowiązany do zdawania egzaminu w izbie architektów (segregator). Od razu po zdobyciu uprawnień konstrukcyjno-budowlanych bez ograniczeń będzie uprawniony do projektowania także w zakresie architektury obiektów budowlanych zlokalizowanych „na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i nie objętym ochroną na podstawie ustaleń tego planu lub przepisów odrębnych;o kubaturze do 1000 m³ lokalizowanych w zabudowie zagrodowej lub na terenie zabudowy zagrodowej” - zgodnie z ustawą Prawo budowlane.
W projektach zachowano obecny stan prawny dotyczący kierowania robót budowlanych. Oznacza to, że robotami budowlanymi może kierować zarówno architekt, jak i inżynier budownictwa. Jednak w projekcie zaznaczono, że kierownik budowy, architekt lub inżynier budowlany, może kierować robotami budowlanymi tylko w tym zakresie, w jakim ma uprawnienia. W innym przypadku, konieczne będzie zapewnienie pracowników posiadających odpowiednie kompetencje (opinie).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 8 Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 9 Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 10
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 11
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 12 Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 13 Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 14
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wydobycie ropy naftowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami