Blog

Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 2
17.10.2022

Uzyskanie wymiarów normalnych

W artykule znajdziesz:

Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 3
Uzyskanie wymiarów normalnych

Istotą postępu w budownictwie modularnym jest rezygnacja z dowolności wymiarów, występującej przy stosowaniu jednostki jednocentymetrowej, i narzucenie w imię korzyści racjonalizacyjnych dyscypliny jednostki wymiarowej wielocentymetrowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przyjęcie tej jednostki modułu podstawowego dla drobnych elementów i wymiarów oraz modułu osiowego dla podstawowych wymiarów ustrojów konstrukcyjnych i wielkich elementów zwiększa jednostkę wymiaru budowlanego, a tym samym zmniejsza liczbę wyrażającą ten wymiar, redukując niebezpieczeństwo błędu w rysunku roboczym i w wykonawstwie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy operowaniu modułem, którego wielkość nawiązuje do systemu dziesiętnego, nawet pozostawienie wymiarów wyrażonych w centymetrach stanowi znaczne uproszczenie w porównaniu do stanu bezmodułowego, ponieważ wymiary nominalne są zawsze liczbami stosunkowo łatwymi do zapamiętania i do spekulacji arytmetycznych; uzyskanie wymiarów normalnych następuje jedynie w drodze wprowadzenia poprawki, wynikającej z grubości spoiny, stałej dla poszczególnych grup tworzyw budowlanych (uprawnienia budowlane).

Pierwsze fazy projektu szkic, koncepcja, aż do projektu wstępnego włącznie, wykonuje się na podkładach, uwzględniających siatkę MO X MO w odpowiedniej skali, zwykle 1 : 200; skrępowanie projektanta ogranicza się jedynie do obowiązku rozmieszczenia podstawowych elementów konstrukcji na liniach siatki MO X MO - rozwiązanie przykładowe wstępnej fazy sekcji mieszkaniowej).

W fazach tych powinno się również dokonać wstępnych studiów konstrukcyjnych, na podstawie rozważań analogicznych (program egzamin ustny). W wyniku tych studiów projektant powinien zadecydować, czy siatce modułu osiowego podporządkuje również niekonstrukcyjne elementy i część budynku, jak otwory okienne, drzwiowe, ściany działowe itd. Decyzja ta zależna jest przede wszystkim od wymagań przewidywanego typu konstrukcji lub od prefabrykatów, z których wznoszony będzie obiekt. W przypadku pozytywnym należy również i te elementy dowiązać do siatki podkładu MO X MO; w przypadku negatywnym, otwory, ściany działowe itp. rozmieszcza się bezmodułowo, kładąc nacisk jedynie na prawidłowość rozmieszczenia tych elementów w odpowiednim przybliżeniu wymiarowym (opinie o programie).

Położenie podstawowych elementów konstrukcji

Następna faza projektu projekt podstawowy powinien być wykonany w skali 1 : 100 na podkładzie, uwzględniającym zarówno siatkę modularną MO X MO jak i siatkę M X M; w myśl podanych uprzednio zasad siatki te powinny się pokrywać lub powinny być przesunięte względem siebie o wielkość V2 M. Na takim podkładzie precyzuje się dalej projekt, powtórzywszy z projektu wstępnego w myśl obranych zasad położenie podstawowych elementów konstrukcji na siatce MO X MO i rozbijając elementy drobne i inne, wymiarowane przy pomocy modułu podstawowego, na siatce MX M (segregator aktów prawnych).

Ściany o grubości większej niż IM, otwory, filary, uskoki itp. rozmieszcza się jako pokrywające swymi obrysami linie siatki, ściany zaś działowe o grubości mniejszej niż IM rozmieszcza się w myśl którejś z przyjętych alternatywnych zasad.

Teraz następuje pierwsze zwymiarowanie projektu liczbami, określającymi ilości pełnych modułów podstawowych, łatwymi do odczytania z podkładu, uwzględniającego linie siatki M X M podzielone na grupy liniami siatki MO X MO. Punktami, które należy uchwycić wymiarami, są przecięcia linii wymiarowych z liniami krawędzi otworów, filarów, ścian o grubości ^ IM itp. oraz z liniami osi ścianek działowych cienkich, jeśli wybrano tę alternatywę ich sytuowania (w przypadku wybrania drugiej alternatywy sposób wymiarowania ulega odpowiedniej zmianie) (promocja 3 w 1). Ponieważ system modularny pozwala, a nawet zmusza do wczesnego precyzowania problemów wymiarowych w projekcie, może okazać się korzystne przejście od razu po fazie wstępnej na skalę 1 : 50 i traktowanie fazy projektu technicznego jako części projektu roboczego, bądź też, w razie dostatecznej wyrazistości rysunku, poprzestanie na skali 1 : 100.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 8 Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 9 Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 10
Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 11
Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 12 Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 13 Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 14
Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obowiązki geodety na placu budowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami