Blog
Wady betonów żywicznych
W artykule znajdziesz:
Wady betonów żywicznych są następujące:
- niski współczynnik sprężystości w porównaniu z wytrzymałością (np. beton żywiczny o wytrzymałości na ściskanie 600 kG/cm2 ma współczynnik sprężystości tylko 250 000-300 000 kG/cm2),
- duży skurcz w okresie początkowym,
- większe na ogół pełzanie niż betony zwykłe,
- duża rozszerzalność cieplna (o 40-50% wyższa od rozszerzalności betonów zwykłych),
- duża przyczepność do form stalowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Betony żywiczne są dotychczas w praktyce stosowane jedynie w niewielkiej skali ze względu na wysoki koszt w porównaniu z betonami o spoiwie cementowym, lecz w wielu krajach trwają w tym kierunku intensywne prace badawcze (w Polsce - w Politechnice Śląskiej i Politechnice Krakowskiej) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W USA prace badawcze zmierzają w kierunku doboru kruszyw do różnych żywic, m. in. do żywic epoksydowych typu „Ciba” lub „Shell- -Epikote T”; najczęściej stosuje się piasek rzeczny i pył morski.
Prace radzieckie koncentrują się głównie na doborze kruszyw do żywic poliestrowych, np. według receptury: żywica poliestrowa - 8,3%, utwardzacz i przyspieszacz - 0,9%, piasek rzeczny o granulacji 0,29 mm - 70,7% oraz pył piaskowy - 20,1% (uprawnienia budowlane).
Badania niemieckie polegają na doborze kruszyw do żywic poliestrowych, epoksydowych oraz żywic modyfikowanych, np. fenolowo-epoksydowych lub fenolowo-karbamidowych. Jako kruszywo do betonów poliestrowych stosuje się mączkę kwarcową 0-3 mm, a do betonów epoksydowych - piasek rzeczny 0-3 mm i pył piaskowy 50-i-150 /t lub dodatek mączki kwarcowej lub korundowej. W badaniach Politechniki Śląskiej [61] zastosowano żywice fenolowo-formaldehydowe (AG i 149) 14 (65), epoksydową (Epidian 5) i poliestrową (Polimal 109) oraz pospółkę o uziarnieniu 0/1 - 38,5, 0/2 - 24,7, 2/4 - 21,8 i 4/10 - 15%) (opinie o programie).
Dodatek polimerów
Szersze zastosowanie od betonów żywicznych znalazły betony i zaprawy cementowe modyfikowane (uszlachetnione) dodatkiem polimerów. Jako podstawowy dodatek modyfikujący stosuje się polioctan winylu lub mleczko lateksowe, a jako dodatki uzupełniające wprowadza się do betonów lub zapraw polichlorek winylu, żywicę mocznikowo-melaminową itp. Zawartość polimerów w zaprawie lub betonie w stosunku do zawartości cementu wynosi 2-^20%, przy czym górna granica dotyczy zapraw lub betonów o malej wytrzymałości (program egzamin ustny).
Dodatek polimerów wpływa wydatnie na zwiększenie wytrzymałości na rozciąganie, natomiast wytrzymałość na ściskanie wykazuje pewien spadek (o 10-13%). Skurcz zaprawy lub betonu z dodatkiem polimeru jest w przybliżeniu dwukrotnie większy niż zapraw i betonów bez dodatków. Współczynnik sprężystości betonu modyfikowanego przy niskiej zawartości polimeru (do ok. 5 %) nie różni się od współczynnika sprężystości betonu zwykłego, natomiast przy zwiększaniu dodatku sprężystość betonu modyfikowanego spada.
Beton modyfikowany dobrze się łączy z betonem zwykłym. Ze względu na wymienione właściwości betonów modyfikowanych nie można przewidywać ich szerszego zastosowania do celów konstrukcyjnych, natomiast stosuje się je głównie do napraw uszkodzonych elementów nośnych. Modyfikowane zaprawy i betony rozpowszechnione są w robotach wykończeniowych i drogownictwie(promocja 3 w 1). Odporność niektórych tworzyw sztucznych na agresję chemiczną umożliwia ich zastosowanie do budowy przewodów wyciągowych i kominów przemysłowych. Początkowo ograniczano się do wykonywania okładzin chemoodpornych kominów żelbetowych, np. z płyt z polietylenu niskociśnieniowego, z polipropylenu lub z twardego polichlorku winylu (segregator aktów prawnych). Ponadto ochronne powłoki lub wykładziny z PCW stosuje się do zabezpieczenia przed wpływami chemicznymi kominów stalowych, lecz takie rozwiązanie nie chroni w pełni stali przed korozją chemiczną.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32