Blog
Warstwa zaprawy
W artykule znajdziesz:
Warstwa zaprawy
Miejsca styku poszczególnych prefabrykatów należy zabezpieczyć przed powstawaniem rys za pomocą siatki stalowej. Jeśli dach jest kryty papą, jutą impregnowaną lub podobnymi materiałami izolacyjnymi, to najczęściej rynny żelbetowe otrzymują taką samą izolację, przy czym w celu wzmocnienia izolacji z wkładkami z papy można zastosować dodatkową warstwę juty nasyconej preparatem asfaltowym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sposób wykonania izolacji wodoszczelnej rynny żelbetowej niewiele różni się od sposobu wykonania izolacji rynny (koryta) żelbetowej na tarasach, odpada jedynie warstwa ochronna.
Warstwa zaprawy w miejscu oparcia kołnierza powinna być na tyle gruba, aby szczególnie jeśli będzie ułożona na izolacji termicznej nie uległa zniszczeniu przy obciążeniu wpustu (np. ciężarem człowieka).
Izolację rynny żelbetowej (stosowaną we Francji), izolacja przykryta jest warstwą ochronną z zaprawy asfaltowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ciekawy jest pewien szczegół izolacji rynny u nas dotychczas raczej nie stosowany. Polega on na tym, że przez ściankę żelbetową rynny z izolacją przepuszczone są specjalne rurki drenarskie. Mają one na celu zapobieżenie przelewaniu się wody przez górną krawędź rynny w przypadku zatkania się rur spustowych lub w okresie ulewnych deszczów.
Układanie pokrycia z papy na izolacji ciepłochronnej (uprawnienia budowlane).
Pokrycie dachowe z papy może być ułożone bezpośrednio na warstwie izolacji ciepłochronnej, jeżeli odpowiada ona pewnym wymaganym warunkom. Nie każdy rodzaj izolacji ciepłochronnej może służyć bezpośrednio jako podłoże pod pokrycie dachowe. Jedynie materiały ciepłochronne, które przy chodzeniu nie podlegają trwałym odkszałceniom, odpowiadają warunkom dają się ułożyć na konstrukcji w ten sposób, że nie są narażone na przesunięcia, mogą być równocześnie wykorzystane jako podłoże pod pokrycie dachowe. Gwoździe wbite w te materiały powinny stanowić dodatkowe umocowanie (program egzamin ustny).
Zawilgocona izolacja ciepłochronna
Do materiałów krajowych, spełniających powyższe warunki, zaliczamy np. płyty pilśniowe miękkie, styropian i inne spienione tworzywa sztuczne. Należy zaznaczyć, że u nas nie stosuje się w tych przypadkach gwoździ obok lepiku (opinie o programie).
Z uwagi na możliwe nagromadzanie się ciepła należy do umocowania zarówno płyt ciepłochronnych, jak i pap zastosować lepiki o dostatecznie wysokim punkcie topliwości i małej spływności. Jeżeli pokrycie dachowe układa się bezpośrednio na warstwie ciepłochronnej, to należy je wykonać natychmiast po ułożeniu izolacji. Warunek ten jest konieczny w celu zabezpieczenia izolacji ciepłochronnej przed wilgocią z opadów atmosferycznych.
Zawilgocona bowiem izolacja ciepłochronna nie tylko traci zdolności izolacyjne i ulega korozji (gniciu), lecz przyczynia się również do przedostawania się pary pod pokrycie papowe. Para wskutek prężności staje się przyczyną powstawania w pokryciu pęcherzy i innych uszkodzeń.
W przypadku przerwania robót należy szczególnie starannie zabezpieczyć otwarte spoiny pomiędzy płytami (segregator aktów prawnych). Jeżeli warstwa izolacyjna nie spełnia warunku polegającego na tym, żeby można było na niej ułożyć pokrycie dachowe, to na izolacji ciepłochronnej należy wykonać gładź cementową lub warstwę betonu, z uwzględnieniem odpowiedniego spadku dachu. Powinien być przy tym zachowany warunek, aby w żadnym przypadku nie przedostawała się do izolacji ciepłochronnej woda z głazi lub betonu bądź też woda z opadów atmosferycznych. W tym celu należy przy układaniu izolacji termicznej jednocześnie ułożyć bezpośrednio na niej warstwę ochroną z jednej warstwy papy asfaltowej, przy czym styki poszczególnych arkuszy papy powinny być szczelnie posmarowane lepikiem (promocja 3 w 1).
Wskazane jest (jeśli jest to możliwe ze względu na materiał ciepłochronny) warstwę ochronną z papy przylepić do izolacji ciepłochronnej na całej powierzchni. Przy nanoszeniu gładzi lub betonu należy zwrócić specjalną uwagę, aby papa nie została uszkodzona. Wszelkie uszkodzenia powinny być przedtem naprawione.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32