Blog

17.05.2022

Warunki cieplno-wilgotnościowe

W artykule znajdziesz:

Warunki cieplno-wilgotnościowe

Przy ogrzewaniu wyrobów w formach bateryjnych, gdzie metalowa, zamknięta ze wszystkich stron forma przeszkadza rozszerzalności cieplnej betonu, wstępne dojrzewanie nie jest potrzebne i dopuszczalne jest szybkie podnoszenie temperatury. Przy wprowadzaniu do betonów ługu posiarczynowego w ilości do 0,2% ciężaru cementu (dla umożliwienia otrzymania potrzebnej konsystencji przy możliwie najmniejszym zużyciu cementu) wstępne dojrzewanie należy zwiększyć do 4-P6 godzin (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy ogrzewaniu wyrobów sprężonych na długich torach należy ogrzewać środowisko w komorze w ciągu 1 godz. do temperatury 40°C, przetrzymywać wyroby 1,5-2 godz. w tej temperaturze i następnie szybko podnieść ją do maksymalnie przyjętej. Podnoszenie temperatury w komorze z szybkością 40-H-60°C w ciągu 1 godz. jest dopuszczalne przy nagrzewie wyrobów w zamkniętych formach metalowych lub po 3-P4-godzinnym ich wstępnym dojrzewaniu. Im mniejszy jest Mp elementów, tym dłuższe jest nagrzewanie izotermiczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Warunki cieplno-wilgotnościowe obróbki wyrobów zależą od tego, czy znajdują się one jedynie na podkładzie lub w formie, czy ukryta jest powierzchnia wyrobu i czy jest na niej dodatkowe obciążenie (uprawnienia budowlane).

Od szybkości podnoszenia temperatury zależy skuteczność dalszego twardnienia betonu. Szybkie podnoszenie temperatury przy naparzaniu wyrobów w formach z odkrytą powierzchnią powoduje jej pęcznienie, a przy natychmiastowym rozformowaniu - niszczenie betonu (zmniejszona wytrzymałość, znaczne końcowe zwiększenie objętości i nawet widoczne rysy) (program egzamin ustny).

Prędkość podnoszenia temperatury

Przy naparzaniu świeżo przygotowanego betonu w sztywnych i całkowicie zamkniętych formach takie wady nie występują, jednakże po 28 dniach uzyskuje się mniejszą wytrzymałość betonu niż przy twardnieniu normalnym, i o wartości tym większej, im intensywniej rozgrzany był beton. Betony z bardzo drobnymi porami silniej zatrzymują wodę, co pozwala intensywniej rozgrzewać i przy wyższej temperaturze ogrzewać wyroby, uzyskując w krótkim czasie wysoką wytrzymałość bez uszczerbku dla jej dalszego narastania (opinie o programie).

 Ostatnio wprowadza się krótkie cykle obróbki termicznej (do sześciu godzin i wydłużane najwyżej do ośmiu godzin). Przy czym nie obserwuje się ujemnych skutków w postaci obniżenia wytrzymałości końcowej lub konieczności zwiększenia ilości cementu. Stosowanie krótkich cykli może przebiegać różnymi sposobami, z których najważniejszymi są:

  • stosowanie zamkniętych form pod uciskiem lub bez mechanicznego ucisku;
  • stosowanie gorących mieszanek rozgrzewanych tuż przed układaniem betonu w formie, np. przepuszczając mieszankę w procesie zasypywania przez elektryczny ruszt grzejny lub wsypując do formy rurowym zsypem, w którym od dołu wprowadza się parę ogrzewającą spadającą mieszankę betonową i wypierającą jednocześnie z niej powietrze;
  • stosowanie dodatków chemicznych;
  • stosowanie zmiennych temperatur, opartych na zasadzie działania na mieszankę betonową wysokich temperatur w fazie początkowej, a w fazie późniejszej, gdy zachodzi intensywna reakcja egzotermiczna w czasie wiązania spoiwa, zaniechanie ogrzewania, a nawet ochładzanie wyrobów (segregator aktów prawnych).

Prędkość podnoszenia temperatury nie powinna przewyższać dla wielkowymiarowych wyrobów cienkościennych (gęsto użebrowane i wielokanałowe płyty przekryć, ażurowe elementy kratownic itp.) 25°C na 1 godz., a dla bardziej masywnych elementów 20°C na 1 godz. Dla wyrobów z mieszanek o konsystencji gęstoplastycznej niskim W/C (poniżej 0,4-h 0,45) prędkość podnoszenia temperatury może wynosić 30-h35°C na 1 godz. Przy naparzaniu rozformowanych wyrobów na podkładach i bez wstępnego dojrzewania należy zastosować stopniowane warunki nagrzewu: temperaturę podnosić przez 1,5 godz. do 35-h40°C i przetrzymać wyroby w tej temperaturze przez 1-P2 godz., następnie zapewnić intensywne podnoszenie temperatury do maksymalnie przyjętej na 1 godz. i dłuższe przy niej nagrzewanie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami