Blog

11.02.2020

Ważniejsze cechy szkła budowlanego uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Ważniejsze cechy szkła budowlanego uprawnienia budowlane

Ważniejsze cechy szkła budowlanego uprawnienia budowlane

Ciężar właściwy szkła okiennego wynosi 2,5-2,6. Wytrzymałość na ściskanie jest bardzo duża; niektóre gatunki osiągają na próbkach 5X5X5 cm - 4000 kG/cm2 i więcej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wytrzymałość na zginanie wynosi 200-300 kG/cm2, a współczynnik sprężystości - 600000-800000 kG/cm2. Twardość według skali Mohsa wynosi 5-6.
Współczynnik przenikania ciepła wg PN-57/B-03404: dla szkła okiennego 0,65 kcal/mh°C, dla szkła zbrojonego 0,90 kcal/mh°C. Kruchość szkła (pękanie od uderzeń) jest bardzo znaczna i to jest jego największą wadą. Niekorzystną właściwością szkła jest mała wytrzymałość przy zmiennych temperaturach; jednostronne szybkie ogrzanie powoduje pęknięcia.

Szczególnie wrażliwe jest szkło na polanie rozgrzanych powierzchni wodą - rozpada się wtedy na drobne kawałki (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jakkolwiek można wykonać szkło, w którym te ujemne właściwości są w dużym stopniu zredukowane, to jednak szkło takie jest za drogie, aby mogło być stosowane w budownictwie.
Przy podgrzewaniu szkła pierwsze oznaki mięknienia pojawiają się już w temperaturze ok. 500°C; powyżej tej temperatury szkło stopniowo przechodzi w stan półstały; przy temperaturze 900-1000°C szkło zaczyna topić się (uprawnienia budowlane).

Szkło zbrojone (z wtopioną wewnątrz siatką drucianą) wykazuje znaczniejszą odporność na działanie ognia, jednak nie może wytrzymać przez czas dłuższy temperatury 900-1000°C.
Stosunkowo najlepiej zachowują się w ogniu pustaki szklane w oknach z ramami i szczeblinami żelbetowymi. Chociaż w ten czy inny sposób można zwiększyć wytrzymałość przegród szklanych w ogniu, to jednak nie można zaliczyć ich do rzędu ognioodpornych ze względu na bardzo znaczne promieniowane ciepła ze szkła (program egzamin ustny).

Pomiary wykazały, że płyty szklane o grubości 5 mm nagrzane z jednej strony do temperatury 1000°C rozgrzewały się prawie natychmiast po stronie przeciwnej temperatury od 400-500°C. Promieniowanie przy tym jest tak duże, że można wywołać samozapalenie sąsiadujących przedmiotów drewnianych i innych.
Przepuszczalność światła. Z padającego na szybę światła tylko część przechodzi przez nią, pozostała część zostaje pochłonięta lub odbita. Promienie przechodzące mogą mieć przy tym kierunek promieni padających, co zachodzi przy szkle przezroczystym, albo ulegać rozproszeniu całkowitemu, co zdarza się przy szkłach mlecznych, bądź też mogą się przedostać z częściowym rozproszeniem (opinie o programie).

Ilość światła pochłanianego

Ilość światła pochłanianego przez szkło zależy od jego gatunku i jest w przybliżeniu proporcjonalna do grubości szkła liczonej w kierunku padania promieni. A zatem jeśli przy promieniach prostopadłych do szyby ilość pochłanianego światła wynosi kP, gdzie k jest współczynnikiem pochłaniania, to przy promieniach pochylonych pod kątem a do szyby ilość pochłanianego światła wynosić będzie kP: sin a.

Orientacyjne współczynniki przepuszczalności szkła, tj. ilości procentowe energii świetlnej przechodzącej przez szkła różnego rodzaju w zależności od kąta pomiędzy kierunkiem promieni i powierzchnią szkła. Do badania przepuszczalności światła służą w laboratoriach fotometry Pulfricha.
Orientacyjnej próby przezroczystości można dokonać (np. na budowie) w ten sposób, że kładzie się szybę na biały papier, tak aby część papieru wystawała poza szybę i obserwuje się odcień barwy papieru zakrytego i odsłoniętego. Dobrze jest mieć wzorcowy kawałek szkła, żeby jego bezbarwność porównywać z innymi dostarczonymi szkłami (segregator aktów prawnych).

szkła prawie zupełnie nie przepuszczają promieni o długości fali poniżej 320 mju, a więc i promieni nadfioletowych mających długość fali 280-320 mju, bardzo cennych ze względów zdrowotnych. Falistość powierzchni jest również ważną cechą szkła okiennego; daje się ją zauważyć, gdy patrzy się na szkło ukośnie pod małym kątem do płaszczyzny.

Nadpęknięcia, kamienie, węzełki, pęcherze i pęcherzyki, rysy i nitki. stwierdza się przez staranną obserwację. Nadpęknięcia w szkle okiennym są niedopuszczalne; inne wady są ograniczone przez PN-56/B-13052 „Szkło płaskie ciągnione maszynowo”. Wklęsłości i wypukłości stwierdza się przez przyłożenie dokładnej linii. Nie powinny one być większe w szkle okiennym niż 0,3% jego długości (promocja 3 w 1).

Krajalność. Rysa otrzymana przy nacięciu diamentem, ostrzem stellit wym (ze stopu kobaltu, chromu, wolframu i niewielkiej ilości żelaza, molibdenu i węgla).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami