Blog
Widmo hałasu
W artykule znajdziesz:
Przy obliczaniu własności akustycznych poszczególnych elementów konstrukcji posługiwano się przeważnie średnimi wartościami akustycznymi materiałów lub ustrojów zarówno dźwiękochłonnych, jak i dźwiękoizolacyjnych, prezentując w ten sposób ogólną metodę postępowania; w obliczeniach szczegółowych należy stosować tę metodę w odniesieniu do poszczególnych częstotliwości, zwłaszcza tych, dla których poziom ciśnienia akustycznego widma hałasu przekracza przyjęte dopuszczalne wartości (program uprawnienia budowlane na komputer).
W celu zmniejszenia poziomu hałasu źródła są stosowane obudowy dźwiękoizolacyjne. Obudowa taka powinna możliwie jak najbardziej skutecznie zatrzymywać fale dźwiękowe emitowane przez źródło hałasu, przy czym nie powinna ona stanowić przeszkody w normalnej pracy i obsłudze zamkniętych w niej maszyn (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W omawianym przypadku skuteczność zatrzymywania fal dźwiękowych przez obudowę, tj. skuteczność akustyczna obudowy D0, będzie zależała przede wszystkim od izolacyjności zwłaszcza w przypadku źródeł hałasu o małej częstotliwości zmniejszenie takie może okazać się większe od izolacyjności akustycznej zastosowanych ścianek, a obudowa nie tylko, że nie zmniejszy hałasu, lecz spowoduje jego zwiększenie (uprawnienia budowlane).
Ponieważ na zewnętrzne ścianki obudowy dźwiękoszczelnej jest przeważnie stosowana blacha stalowa o różnej grubości, wg W. Schirmera minimalne i maksymalne wartości izolacyjności akustycznej R takich blach w zależności od częstotliwości drgań f, które dana blacha tłumi. Jak widać z omawianego rysunku maksymalna wartość izolacyjności akustycznej R blachy jest proporcjonalna do iloczynu masy blachy przypadającej na jednostkę powierzchni i do częstotliwości j (program egzamin ustny).
Podwojenie masy
Podwojenie masy (a więc i grubości) powoduje przy danej częstotliwości wzrost izolacyjności o ok. 6 dB. Podobna zależność występuje w przypadku blachy o danej grubości przy podwojeniu częstotliwości. W rzeczywistości wzrost ten jest nieco mniejszy i wynosi ok. 4 dB na oktawę, a więc w przybliżeniu tak jak przebiegają minimalne wartości izolacyjności pokazane na omawianym rysunku (opinie o programie).
Należy w tym przypadku liczyć się z możliwością występowania zjawiska koincydencji, a więc zmniejszenia wartości izolacyjności akustycznej takiej blachy w wąskim zakresie częstotliwości. Dalsze zwiększenie izolacyjności akustycznej np. przez usztywnienie blachy, stosowanie pasty antywibracyjnej, wytłumienie obudowy od wewnątrz itp. nie jest jednak większe od AR = Rmax Rmin{l), a więc dla danej częstotliwości nie przekracza maksymalnej wartości izolacyjności akustycznej podanej na omawianym rysunku (segregator aktów prawnych). Największe możliwości zwiększenia izolacyjności występują przede wszystkim w zakresie częstotliwości dużych; np. w przypadku blachy o wymiarach boków 1 = 0,1 m i grubości h = 2 mm przy częstotliwości fi = 3000 Hz wzrost izolacyjności wynosi ARi^<16 dB, natomiast dla częstotliwości f2 = 300 Hz wynosi on AR2 ^ 11 dB. Zwiększenie wymiarów blachy np. z U = 0,1 do h = 0,8 m ogranicza możliwość zwiększenia izolacyjności w omawianym przypadku wzrasta ona odpowiednio o AR[ = 2 dB i AR’2 = 0 dB.
Fragment ścianki obudowy, którą można składać i łączyć z kilku oddzielnych elementów o podobnej konstrukcji. Ramą takiego elementu jest ceownik 1, do ramion którego od zewnętrznej strony jest przyspawana blacha stalowa 2; najczęściej stosuje się blachy o grubości 1-3 mm. W omawianym przypadku blachę od wewnętrznej strony pokryto pastą antywibracyjną 3, aby w ten sposób obniżyć intensywność drgań materiału i zwiększyć izolacyjność akustyczną blachy; warstwa pasty dla uzyskania optymalnego tłumienia powinna mieć 2-3 razy większą grubość od grubości blachy. Jako materiał dźwiękochłonny 4 stosuje się wełnę mineralną, watę szklaną, maty z filcu (przy podwyższonych temperaturach maty z azbestu), lub z tworzyw sztucznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32