Blog

Rozrzuty wyników zdjęcie nr 2
25.03.2021

Wielkość wskaźników wypełnienia

W artykule znajdziesz:

Wielkość wskaźników wypełnienia

Rozrzuty wyników zdjęcie nr 3
Wielkość wskaźników wypełnienia

Wielkość wskaźników wypełnienia warunkuje również mniej lub więcej łatwe mieszanie ,i transportowanie oraz układanie i rozprowadzanie betonu w formach. Analogiczne znaczenie jak wskaźnik wypełnienia ma grubość otulenia o grubszych ziarn materiałem drobniejszym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podatność na uformowanie - to zdolność przemieszczania się ziarn w masie betonowej bez nadmiernego tarcia i bez utraty kohezji po uformowaniu. Nazywamy ją też urabialnością, bo od niej zależy możność należytego układania i zagęszczenia masy. Podatność na uformowanie zależy od uziarnienia kruszywa oraz w dużej mierze od zawartości zaczynu; ilość wody w betonie decyduje o jego konsystencji, czyli o stopniu płynności. Konsystencja jest dla praktyki budowlanej cechą pierwszoplanową, gdyż od niej zależy właściwa technika układania i zagęszczenia betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Konsystencja i wytrzymałość są w praktyce prawie zawsze z góry zadane, a obie cechy mogą być uzyskiwane w wymaganym stopniu tylko przez odpowiedni dobór składu betonu. Temu celowi służą metody projektowania betonu uwzględniające właściwości chemiczne i fizyczne składników betonu. Zespół zagadnień, którymi zajmuje się technologia betonu, jest niezwykle skomplikowany. Nie nadaje się on na ogół do matematyzacji w stopniu wyższym, gdyż poszczególne parametry mają przeważnie losowy lub nieciągły charakter.

Przed uformowaniem beton może mieć różny stan skupienia: od sypko-wilgotnego, poprzez plastyczny, do ciekłego konglomeratu. Zależnie od stanu wyjściowego beton świeży w formie ulega różnego rodzaju zabiegom zagęszczającym (uprawnienia budowlane). Betony plastyczne są z reguły pełne, a nawet nasycone, i jako takie prawie niepodatne na zabiegi zagęszczające. Pewien nieznaczny stopień zagęszczenia uzyskujemy tylko przy pompowaniu betonu (tłoczeniu pneumatycznym). Plastyczne betony przy układaniu są rozgarniane i ręcznie dźgane tzn. pionowo sztychowane za pomocą pręta lub łopatki.

Betony słabo wilgotne

Przy mniejszej wilgotności stosujemy odpowietrzanie, usuwając powietrze i wodę przez odsysanie pneumatyczne (program egzamin ustny). Luźny beton odpowietrzamy w mieszarce hermetycznej lub w specjalnym naczyniu przez wytworzenie podciśnienia, zaś beton już uformowany - przez odsysanie powierzchniowe (materacami filtrującymi) lub wgłębne (rurkami filtrowymi). Przy tym następuje z reguły również usuwanie ewentualnego nadmiaru wody z betonu, co obniża efektywnie wartość co na korzyść wytrzymałości.
Betony sypkie po ułożeniu w formie dają się wydatnie zagęszczać, jednak z reguły metodami mechanicznymi.

Przy większej wilgotności stosujemy wibrowanie i utrząsanie. Wibrowanie odbywa się za pomocą przyrządów - wibratorów różnego typu, działających powierzchniowo lub wgłębnie. Wprawiają one ziarna konglomeratu w ruch, przy czym część ziarn przemieszcza się poziomo, wypełniając próżnie (opinie o programie). Przy nadmiarze zaczynu wysokowodnego część zaczynu występuje na powierzchnię, co może być szkodliwe. Przy niedomiarze zaczynu wysokowodnego część zaczynu opada na dół i następuje rozmieszanie masy. Przy zbyt niskiej wilgotności wibrowanie może być nieefektywne z powodu zbyt dużego wzajemnego tarcia ziarn. Te same uwagi dotyczą utrząsania, polegającego na tym, że forma napełniona betonem jest jednym końcem wielokrotnie podnoszona i swobodnie opuszczana.

Betony słabo wilgotne mogą być zagęszczane tylko przez ubijanie lub prasowanie. Ubijanie może być ręczne lub mechaniczne i wykonywane jest za pomocą ubijaków uderzających na kolejne połacie wolnej powierzchni betonu, przy czym ubijamy beton warstwami grubości 20-30 cm (segregator aktów prawnych).

Efekt ubijania uzyskujemy też przy pneumatycznym natryskiwaniu betonu sposobem torkretyzacji. Prasowanie wykonywane jest przez poddanie betonu, w mocnej, niezbyt dużej formie, na całej jego wolnej powierzchni, ciśnieniu w specjalnej prasie, przy czym ciśnienie powinno wynosić co najmniej kilkaset, a nawet do kilku tysięcy atmosfer. Często prasowanie połączone jest z wibrowaniem oddziaływającym na formę (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozrzuty wyników zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozrzuty wyników zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozrzuty wyników zdjęcie nr 8 Rozrzuty wyników zdjęcie nr 9 Rozrzuty wyników zdjęcie nr 10
Rozrzuty wyników zdjęcie nr 11
Rozrzuty wyników zdjęcie nr 12 Rozrzuty wyników zdjęcie nr 13 Rozrzuty wyników zdjęcie nr 14
Rozrzuty wyników zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozrzuty wyników zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozrzuty wyników zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami