Blog

17.03.2021

Wielkości obciążenia

W artykule znajdziesz:

Wielkości obciążenia

Wielkości obciążenia

Ze względu na większą dokładność badań wynikającą ze ścisłej kontroli wielkości obciążenia wskazane jest prowadzenie badania elementów zginanych w maszynach wytrzymałościowych.
Badanie dwu połączonych na śruby żelbetowych tubingów stanowiących obudowę tunelu metra na obciążenie dwiema siłami skupionymi przy równoczesnym badaniu wodoszczelności izolowanego złącza między tubingami (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku zastosowania sił skupionych o niewielkiej wartości, można element zbadać w specjalnych maszynach wytrzymałościowych, w których siły są przekazywane bezpośrednio na element. Badanie elementu żelbetowego stropu łupinowego typu „DeCe” pod obciążeniem skupionym czterech sił.
W przypadku gdy szerokość elementu b > 0,5-f-0,7 m i nie mieści się pomiędzy kolumny maszyn, badania elementu można prowadzić na stanowiskach badawczych, w których obciążenie realizuje się przez specjalnie przygotowane obciążniki (bloki betonowe, naczynia z wodą lub piaskiem itp.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Schematycznie dwa stendy proste: jeden do badania elementów o stałej rozpiętości, drugi do badania elementów o zmiennej rozpiętości. RWidok stendu prostego do badania belek i płyt o stałej rozpiętości.Stalowy stend trójkątny, w którym można badać rygle, belki, podciągi o rozpiętości. 6,40 m przy zmiennych rozpiętościach w granicach ± 40 cm. Badany element układa się na dwóch podporach 2 między dwiema stalowymi trójkątnymi kratami 6 rozstawionymi co 45 cm.

Podpory mogą przemieszczać się na dolnym pasie kratownicy w granicach ± 20 cm (w tym celu w pasach przewidziano otwory dla zamocowania podpór) (uprawnienia budowlane). Siły odtwarza hydrauliczny dźwignik 5 poprzez ruchomy element kraty 4 i górne wałki 3. Nośność dźwignika wynosi 50 T. Siły skupione jak i reakcje równoważone są wewnątrz kratownicy, a na fundament przekazuje się jedynie ciężar badanego elementu oraz ciężar stendu stalowego 1200 kG betowej stendu składającego się z żelbetowej ramy oraz płyty żelbetowej.

Górna rama żelbetowa

Górna rama żelbetowa służy dla zamocowania pras hydraulicznych obciążających element badany. Stend żelbetowy „rurowy”, w którym zasadniczą konstrukcją pracującą jest żelbetowa rura. Wewnątrz niej u góry na prowadnicach zmontowany jest przesuwny dźwig hydrauliczny do wywierania nacisku na badany element oparty na spodzie rury. Wymiary przekroju w świetle wewnątrz rury 3,50 m X 3,50 m. Siłę skupioną realizuje dźwigarka 2000 T(program egzamin ustny).

Stendy dla badania specjalnych konstrukcji; w tym przypadku stend - studnia żelbetowa do badania obudowy metra.
Wśród innych typów stendów rozróżniamy stendy, w których siła przyłożona jest za pomocą dźwigni. Stend o prostej konstrukcji stalowej stend do badania elementu na czyste skręcanie; moment skręcający realizuje się za pośrednictwem wieszaka podwieszonego do odpowiedniego ramienia dźwigni. Stend z dźwignią. Na tym stendzie można badać lekkie belki i płyty o niewielkich rozpiętościach (do 3,0-4 mm) (opinie o programie).

Obciążenie na element badany przekazywane jest w postaci sił skupionych za pomocą dźwigni i szalek. Stosunek ramion dźwigni 1 : 5.
Oparcie badanego elementu na podporach powinno zabezpieczyć swobodny obrót końców elementu jak i ich swobodny przesuw i wykluczyć w ten sposób możliwość pojawienia się dodatkowych sił wewnętrznych oraz miejscowych naprężeń (segregator aktów prawnych).

W tym celu należy element otwierać na dwóch podporach: jedna przegubowo-przesuwna, a druga przegubowo-nieprzesuwna. W celu uniknięcia zmiażdżenia betonu na podporze nacisk elementów przekazuje się poprzez stalowe płytki. Szerokość stalowej płytki powinna być nie mniejsza niż szerokość oporowej płaszczyzny badanego elementu; długość płytki — nie większa od długości podpory elementu przyjętej w projekcie, lecz nie mniejsza niż 30 mm; grubość płytki - nie mniejsza od 1/6 długości płytki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami