Blog

29.09.2022

Wizerunek architektoniczny

W artykule znajdziesz:

Wizerunek architektoniczny

Szablon i ponure podobieństwo powoduje prymitywna technologia, a nie normalizacja. Nowoczesna produkcja przemysłowa oparta na szerokiej automatyzacji sterowanych procesów technologicznych otwiera duże możliwości dla rzeczywiście twórczo pomyślanej różnorodności, a nie ilościowego rozszerzenia wykazu i typorozmiarów (program uprawnienia budowlane na komputer). Firma „Ford” jeszcze kilka lat temu zaczęła produkować piękny i cieszący się powszechnym zbytem samochód osobowy „Mustang”, który zachwalano jako „maszynę zaprojektowaną przez nabywcę”, ponieważ pozostawiono mu prawo wyboru z kombinacji licznych wariantów podstawowych znormalizowanych części samochodu: silnika, napędu, korpusu, nie mówiąc już o kolorze, obiciu i innych detalach wykończenia i wyposażenia. Szeroka odmienność starannie przez architekta dobranych znormalizowanych (tj. optymalnych, doskonałych) elementów i wyrobów pozwala stworzyć indywidualny wizerunek architektoniczny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

To, co powiedziano wyżej, dotyczyło wyrobów i elementów konstrukcyjnych, ale czy można wszystko to rozszerzyć na inne wyroby i materiały budowlane? Jak podporządkować typorozmiary cegły, pustaków ceramicznych i płytek okładzinowych, jak urozmaicić w ramach normalizacji i unifikacji paletę materiałów wykończeniowych, o których rozszerzenie wykazu i asortymentu nieustannie zabiegają architekci? Odpowiedzieć na te pytania nie jest łatwo (uprawnienia budowlane).

Przy udziale wielu instytutów prowadzono bardzo ciekawą i potrzebną pracę udoskonalenia typorozmiarów stosowanych w produkcji budowlanej cegieł i pustaków ceramicznych; w jej wyniku powstała nowa norma państwowa przewidująca stopniowe przechodzenie na perspektywiczne modularne rozmiary wyrobów (program egzamin ustny).

Szerokość rulonowych materiałów

Wiadomo, że koordynacja geometrycznych wymiarów elementów budynków i wyrobów budowlanych jest urzeczywistniana na zasadzie systemu modularnego jako rezultat realizacji nowoczesnego budownictwa przemysłowego z zastosowaniem elementów i materiałów masowo produkowanych przez przemysł. Modularny system koordynacji szeroko rozpowszechnił się na świecie, ponieważ zapewnia on niezbędne warunki technicznej współpracy, eksportu i importu materiałów i wyrobów budowlanych oraz sprzętu (opinie o programie). Wymiar modułu podstawowego (M), przyjętego w ZSRR i większości krajów, wynosi 10 cm. Ustalono również wartości wielokrotnie zwiększonych modułów (3M, 6M, 12M, 15M, 30M, 60M). W ten sposób nowa cegła modularna i pustaki pozwalają usunąć istniejące sprzeczności w koordynacji modularnej : unifikacji wymiarów oraz stworzyć w praktyce możliwość dalszej realizacji zagadnień projektowania i budowy w oparciu o siatkę modularną (segregator aktów prawnych).

Czasami zgłaszane są i rozważane wnioski o celowości produkcji wszelkich rodzajów materiałów wykończeniowych, również zgodnie z modularnym systemem koordynacji wymiarów. Jednakże konieczność tego nie zawsze jest uzasadniona. Jeśli dla materiałów okładzinowych, stosowanych bezpośrednio na elementach konstrukcji nośnych i osłonowych (np. licowanie zewnętrznych ścian płyt płytkami ceramicznymi czy szklanymi), taka koordynacja wymiarów jest rzeczywiście korzystna, to nie ma żadnej konieczności wprowadzania tego samego systemu dla unifikacji wymiarów rulonowych materiałów wykończeniowych (tapety) lub materiałów do pokrywania podłóg (linoleum, dywany), ponieważ przycięcie tych materiałów odbywa się zawsze na budowie (promocja 3 w 1).

Przy wyznaczaniu szerokości rulonów tapet i podobnych materiałów wykończeniowych należy kierować się przede wszystkim dogodnością w układaniu tych materiałów w warunkach budowy. Szerokość rulonowych materiałów podłogowych powinna do minimum sprowadzić liczbę spoin i zapewnić niezawodne umocowanie materiału. Jedna z firm angielskich zachwalała produkcję syntetycznych nietkanych materiałów dywanowych o szerokości 15 m. Zapewnia to maksymalną wydajność każdej linii technologicznej i pozwala na przyjmowanie od użytkowników zleceń na dostawę materiałów do pokrywania podłóg o dowolnej wymaganej szerokości.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami