Blog

03.03.2022

Wkładki fundamentów

W artykule znajdziesz:

Wkładki fundamentów

Układanie wkładek zależy od rodzaju elementu konstrukcji. Wkładki fundamentów układa się wprost na stosownym podbetonowaniu z chudego betonu (program uprawnienia budowlane na komputer). Wkładki słupów ustawia się przy pomocy ramek drewnianych, do których przylegają wewnątrz wkładki, przyciśnięte zagiętymi gwoździami. Wzajemne odstępy wkładek poszczególnych słupów ustala się listwami, przybitymi do ramek. Wkładki belek wolnopodpartych układa się w całości na osobnym rusztowaniu, a następnie wpuszcza się w wydrążenie deskowania, podpierając szkielet listwami drewnianymi lub beleczkami żelbetowymi. Wkładki, rozmieszczone w dwóch lub więcej rzędach nad sobą, utrzymuje się w żądanych odstępach za pomocą krótkich wkładek poprzecznych z odpadków. Wkładki belek ciągłych, przedłużane w przęsła sąsiednie, muszą być układane wprost w deskowaniu. Utrzymanie należytego odstępu wkładek płyt od spodu deskowania osiągnąć można najdokładniej przez podkładanie odpowiednie] grubości płytek betonowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Odstęp wkładek górnych od dolnych w ustrojach płytowych zachowuje się przez rozparcie obu układów wkładek klockami betonowymi.

Ułożony szkielet żelazny, zwłaszcza w ustrojach płytowych, powinien być chroniony przed niszczeniem tj. przed rozrzucaniem i gięciem wkładek przez robotników, narzucających beton do deskowania. Ochronę zapewnić można przy zastosowaniu kładek z desek, opartych na przybitych od spodu klockach (uprawnienia budowlane). Wkładki grube w belkach o znacznych wymiarach nie wymagają żadnego zabezpieczenia przed zniszczeniem i zniekształceniem podczas betonowania. Mieszanie betonu i betonowanie. Mieszanie betonu odbywa się ręcznie lub maszynowo. Mieszanie ręczne nadaje się dla niewielkich objętości betonu i polega na przemieszaniu składników na stosownej wielkości platformie z desek. Przez kilkakrotne przerzucanie łopatami i grabiami żelaznymi składników suchych otrzymuje się mniej więcej jednolity wygląd suchej mieszaniny (program egzamin ustny). Tak wymieszany materiał usypuje się w kopiec, u szczytu którego wydrąża się wgłębienie. W to wgłębienie wlewa się, możliwie niegwałtownie, potrzebną ilość wody i całą masę przerabia się powtórnie aż do uzyskania jednolitej wilgotności. Wtedy beton gotów jest do użycia.

Mieszanie maszynowe

Mieszanie maszynowe stosuje się przy wykonywaniu budowli, znacznych objętościach betonu. Przemieszanie odbywa się za pomocą maszyn, zwanych mieszarkami lub betoniarkami. Scharakteryzujemy dwa typy mieszarek, nadające się do wykonywania budowli żelbetowych. Są to mieszarki jednobębnowe i dwubębnowe. Oba typy pracują z przerwami, tj. w pewnym określonym czasie wytwarzają określoną objętość gotowego betonu (opinie o programie).

Typy mieszarek jednobębnowych. Betoniarka, ustawiona jest w położeniu stałem. Obrót bębna odbywa się dokoła osi poziomej. Materiał wsypuje się otworem bocznym przy pomocy stale umocowanego leja. Przy tym ustroju żwir, piasek cement musi być składany powyżej betoniarki. Wodę, potrzebną do mieszania, doprowadza się do bębna ze zbiornika, umieszczonego na górze. We wnętrzu bębna znajdują się odpowiedniego kształtu łopatki, przerzucające materiał podczas obrotu bębna. Po należytym przemieszaniu (czas mieszania wynosi przeciętnie 1 do 1,5 minuty) opróżnia się bęben za pomocą rynienki

w otworze bocznym, którą beton zesypuje się do taczek lub wózka (segregator aktów prawnych). W okresie mieszania rynienka ma położenie. prostymi kreskowanymi. Betoniarka, umieszczona jest na podwoziu ruchomym i posiada lejkowaty wyciąg na materiały składowe betonu. Obrót bębna odbywa się, jak w typie poprzednim, dokoła osi poziomej. Typ łopatek wewnątrz bębna umożliwia opróżnienie przez zmianę kierunku obrotu bębna.

Bardzo wygodny jest ustrój betoniarki jednobębnowej, o bębnie w kształcie dwóch zetkniętych powierzchni prawie stożkowych. Materiały sypkie i wodę doprowadza się przy pomocy urządzeń podobnych, jak w ustrojach poprzednich. Natomiast do opróżnienia bębna wystarczy przechylenie dokoła osi poziomej, prostopadłej do osi obrotu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami