Blog

Główne elementy systematyki zdjęcie nr 2
24.03.2021

Wkładki stalowe

W artykule znajdziesz:

Wkładki stalowe

Główne elementy systematyki zdjęcie nr 3
Wkładki stalowe

W miarę wzrostu obciążenia wydłużają się one w kierunku krawędzi górnej i dolnej belki zawsze z tendencją połączenia siły z punktem podparcia belki (program uprawnienia budowlane na komputer). Często rysa u dołu rozwidla się, przebiegając wzdłuż zbrojenia dolnego. Świadczy to o poślizgu zbrojenia, a więc są to rysy powstałe wskutek przezwyciężenia przyczepności. Przy belkach jednoprzęsłowych często rozwierają się końcowe haki prętów zbrojenia, rozsadzając czoło belki. Pochylenie rysy od ścinania może być równe od ok. 60°- 25° Najczęściej występują jednak pod kątem ok. 45°.

Wkładki stalowe związane z betonem przyczepnością odkształcają się jednakowo, osiągając naprężenie, które oznaczamy przez i nazywamy naprężeniem zarysowującym stali w fazie I (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z chwilą zarysowania się betonu na pewnej, stosunkowo bardzo małej przestrzeni, ograniczonej dwoma płaszczyznami stycznymi do powierzchni betonu, pozostają same wkładki stalowe, w których przy tej samej wartości siły obciążającej naprężenia zwiększają się skokowo do wartości olj, tj. do wartości, którą nazywamy naprężeniem zarysowującym w fazie II.

Naprężenie zarysowujące w fazie I jest trudne do ustalenia z uwagi na brak ścisłych danych doświadczalnych odnośnie do rzeczywistej wytrzymałości betonu na rozciąganie oraz odkształcalności betonu uzbrojonego na rozciąganie przy zginaniu (uprawnienia budowlane). Wpływ zbrojenia w elementach żelbetowych na graniczne wartości wydłużenia betonu był i jest przedmiotem wielu badań. Hipoteza Cnnsidere’a o zwiększonej wydłużalności betonów zbrojonych w porównaniu z wydłużalnością betonów niezbrojonych nie znalazła uznania wśród większości teoretyków żelbetu. Badania CNIPS i inne nie dają podstawy do twierdzenia o istnieniu znaczniejszego wpływu uzbrojenia na odkształcalność betonu.

Cijkreli twierdzi, że wydłużenia uzbrojonego betonu w momencie ukazania się rys tylko nieznacznie przekraczają odkształcenia niezbrojonego betonu przy załamaniu. Uzbrojenie wpływa jednak wyraźnie poprzez przyczepność na rozkład sił wewnętrznych w betonie, co uzewnętrznia się w rozmieszczeniu ilości i szerokościach powstających rys (program egzamin ustny).

Uprawnienia budowlane

Do zupełnie innych wyników doszedł Godycki-Cwirko na podstawie badań przeprowadzonych w Zakładzie Żelbetnictwa Politechniki Gdańskiej. Autor próbuje wyjaśnić rozbieżność jaka zachodzi między rzeczywistymi momentami rysującymi a momentami obliczonymi wg teorii Saligera i Muraszewa. Szczególnie w belkach o wysokich procentach zbrojenia stwierdza on fakt nawet kilkakrotnego zwiększenia granicznej wydłużalności betonu i wnioskuje, że jest możliwe uzyskanie w zginanej belce niezarysowanej naprężeń w stali przekraczających 1000 kG/cm (opinie o programie). W swoich badaniach Godycki Cwirko uzyskał odkształcenia jednostkowe betonu na rozciąganie dochodzące do ebr = 7 • 10 4.

Powyższe odkształcenie zostało zmierzone za pomocą tensometrów elektrooporowych. Na podstawie swych badań Godycki-Cwirko ustalił, że obliczony teoretycznie moment rysujący był mniejszy o 100% od rzeczywistego. Moment rysujący został obliczony zgodnie z założeniami normy PN/B-03260 przy er = 0,001, prostokątnym wykresie naprężeń w strefie rozciąganej i trójkątnym w strefie ściskanej (segregator aktów prawnych). Przyjmując założenia Ciskreliego, że wysokość strefy ściskanej jest stała i wynosi 0,54 h okazało się, że obliczony moment rysujący był o 30% mniejszy od rzeczywistego.

Z powyższych badań wynika, że zwiększenie ilości prętów zbrojenia w przekroju podnosi jednorodność betonu. Jest ona tym większa im bardziej równomiernie jest rozmieszczona stal w przekroju. W miejscach najsłabszych i jednocześnie najwięcej odkształconych silniej wzrastają naprężenia w stali niż w pozostałych przekrojach mocniejszych i o mniejszych odkształceniach (promocja 3 w 1). Dzięki dużej ilość wkładek stalowych najsłabszy przekrój odkształcając się zmusza mocniejsze przekroje sąsiednie do dalszych odkształceń, a tym samym jakby się wzmacnia.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Główne elementy systematyki zdjęcie nr 8 Główne elementy systematyki zdjęcie nr 9 Główne elementy systematyki zdjęcie nr 10
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 11
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 12 Główne elementy systematyki zdjęcie nr 13 Główne elementy systematyki zdjęcie nr 14
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Główne elementy systematyki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami