Blog

17.08.2020

Właściwe wymieszanie składników masy betonowej

W artykule znajdziesz:

Właściwe wymieszanie składników masy betonowej

Właściwe wymieszanie składników masy betonowej

Właściwe wymieszanie składników masy betonowej (mieszanki betonowej) należy do podstawowych warunków produkcji i na równi z dokładnym dozowaniem zapewnia uzyskanie tych cech betonu, jakie zakłada technologia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Bezpośredni proces mieszania może odbywać się sposobem ręcznym lub przy zastosowaniu mechanizacji. W mieszaniu mechanicznym w zależności od kolejności wprowadzania składników i konstrukcji mieszalnika rozróżnia się mieszanie jednostopniowe i wielostopniowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mieszanie ręczne polega na wymieszaniu „na sucho” za pomocą łopat dobranych składników do zarobu (dozowania objętościowe): cementu, piasku i żwiru lub cementu i pospółki. Mieszanie odbywa się tak długo, aż zarób uzyska jednostajną barwę i wtedy dodaje się wodę przy ciągłym dalszym mieszaniu (uprawnienia budowlane).
Mieszanie ręczne wymaga jedynie płyty drewnianej o wymiarze ok. 3,0×3,0 m, ograniczonej deskami krawędziowymi, oraz łopat jako narzędzi pracy. Ten rodzaj mieszania nie zapewnia uzyskania masy betonowej o jednorodnym składzie, wymaga stosunkowo dużej pracochłonności i jest mało wydajny.

Zastosowanie mieszania ręcznego ma miejsce jedynie przy niewielkich ilościach produkcji, gdzie użycie sprzętu mechanicznego byłoby nieekonomiczne (program egzamin ustny).
Współczesna produkcja masy betonowej opiera się prawie wyłącznie (97%) na zmechanizowaniu i zautomatyzowaniu poszczególnych operacji i czynności roboczych w procesie wytwarzania. Głównym ogniwem są betoniarki o różnych systemach konstrukcyjnych, wielkościach, wydajnościach i systemach sterowania. Bezpośredni proces mieszania odbywać się może w układzie jednostopniowym lub wielostopniowym (opinie o programie).

Mieszanie jednostopniowe polega na równoczesnym wprowadzeniu wszystkich suchych składników do mieszalnika oraz wymieszaniu ich wraz z wodą i ewentualnymi dodatkami. Cykl produkcyjny cechuje jednorazowe dozowanie składu zarobu. Ten sposób mieszania jest najpowszechniej stosowany na placach budowy i w wielu wytwórniach stałych.
Uzyskanie masy betonowej o odpowiedniej jakości jest możliwe pod warunkiem zapewniania: jednorodności składników, dokładności dozowania i właściwego wymieszania z zachowaniem koniecznego czasu pracy mieszalnika.

Mieszanie wielostopniowe

Mieszanie wielostopniowe polega na tym, że składniki masy betonowej mieszane są kolejno w kilku operacjach. Stosowana jest metoda dwustopniowa, w której dokonuje się w pierwszej kolejności wymieszania cementu wraz z wodą, a następnie otrzymanego zaczynu cementowego z kruszywem (segregator aktów prawnych). Wymieszanie cementu z wodą może być wykonane w szybkobieżnej mieszarce, natomiast wymieszanie zaczynu cementowej z kruszywem w betoniarce. Cement i kruszywo dozowane są wagowo a woda odmierzana przy zastosowaniu dozownika przepływowego.

Metoda ta może być stosowana w przypadkach, gdy kruszywo nie ma zbyt dużej wilgotności wstępnej oraz gdy nie jest wymagany zbyt niski współczynnik wodocementowy. Od wilgotności wstępnej kruszywa zależy ilość odmierzanej wody. W przypadku znacznej wilgotności kruszywa, współczynnik W/C zaczynu cementowego może być niski (poniżej 0,35), co powoduje trudność dozowania zaczynu z uwagi na jego dużą lekkość.
Inny rodzaj mieszania dwustopniowego polega na przygotowaniu w pierwsze fazie zaprawy cementowej, a następnie wymieszaniu jej z kruszywem gruboziarnistym.
Przedstawione powyżej obydwie metody wymagają oddzielnych urządzeń mieszających dla każdej fazy.

Istnieje jednak możliwość również dwustopniowego mieszania w jednej mieszarce. W tym przypadku zaprawa cementowa (cement, piasek i woda) wymieszana jest przy zastosowaniu osobnych mieszadeł o podwyższonej prędkości, a kruszywo grubsze w tym samym mieszalniku przy prędkości normalnej (promocja 3 w 1).

Znane jest również mieszanie trzystopniowe, polegające na wymieszaniu składników masy betonowej w trzech operacjach według następującej kolejności: mieszanie cementu z wodą, mieszanie zaczynu cementowego z piaskiem i mieszanie zaprawy z kruszywem gruboziarnistym.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami