Blog

Siły styczne zdjęcie nr 2
17.02.2023

Wody zawieszone

W artykule znajdziesz:

Siły styczne zdjęcie nr 3
Wody zawieszone

Poziom (zwierciadło), na jakim woda zaskórna utrzymuje się, ulega znacznym wahaniom w zależności od intensywności opadów atmosferycznych. Podczas długotrwałej suszy woda zaskórna może w ogóle zniknąć, co stwarza pozory, że grunt jest suchy. Niekiedy w wyniku wybudowania obiektu lub prowadzenia robót budowlanych mogą wytworzyć się warunki powodujące powstawanie wody zaskórnej, nie występującej przedtem na danych terenach, np. wskutek zaniknięcia naturalnego odpływu wody opadowej przesiąkającej przez grunt (program uprawnienia budowlane na komputer).

W wyniku niejednakowego uwarstwienia gruntu, występowania „soczewek” iłów itp. w miejscach odległych od siebie zaledwie o kilkanaście metrów wody zaskórne mogą występować na różnych poziomach. Tego rodzaju grunt budowlany powoduje poważne kłopoty w nowo wybudowanych obiektach, pociągając za sobą konieczność późniejszego i kosztownego zarazem wykonania izolacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wody zawieszone są utrzymywane siłami kapilarnego napięcia w mniej przepuszczalnych warstwach gruntu, np. w zailonych piaskach. Wody zawieszone pojawiają się okresowo. Powstają wskutek opadów atmosferycznych i utrzymują się bardzo krótko, wysychając lub przesączając się do bardziej przepuszczalnych warstw gruntu (uprawnienia budowlane). Wody gruntowe (właściwe) powstają wskutek przenikania przez grunt wód z opadów atmosferycznych lub infiltracji wody ze zbiorników wodnych. Są to wody stale wypełniające przestrzenie międzycząsteczkowe w gruntach wodo nośnych, jak piaski, żwiry, spękane skały itp., gdyż utrzymują się one na podłożu nieprzepuszczalnym. Wody gruntowe mogą być w spoczynku lub w ruchu (program egzamin ustny).

W pierwszym przypadku zwierciadło wody gruntowej jest w poziomie, w drugim zaś wykazuje spadek w kierunku ruchu. Jest to więc zwierciadło swobodne. Zależnie od rzeźby terenu i pofałdowania warstwy nieprzepuszczalnego podłoża wody gruntowe występują niekiedy tak blisko powierzchni, że tworzą obszary zabagnione. Wody naporowe są to wody gruntowe oddzielone od powierzchni terenu warstwą gruntu nieprzepuszczalnego. Mają one charakter wód naporowych lub wód artezyjskich.

Wody artezyjskie

Wody artezyjskie są odmianą wód naporowych. Powstają wtedy, gdy powierzchniowa warstwa nieprzepuszczalna jest pofałdowana. Wielkość parcia (na- poru) wody może być zmienna, zależna od poziomu zwierciadła wody gruntowej. Poziom wód gruntowych. Poziom wód gruntowych jest zależny głównie od wielkości opadów atmosferycznych i poziomu wód rzecznych (opinie o programie).

Wahania poziomu wód gruntowych zależą jednak nie tylko od wielkości opadów atmosferycznych, ale również od rodzaju gruntu i innych przyczyn (np. zmiana sposobu zagospodarowania terenu). Najczęściej spotykane wahania poziomu wód gruntowych występują w granicach 0,8-2,0 m, mogą jednak dochodzić do 6 m.

Poziom wód gruntowych jest również zależny od pory roku. Najwyższy poziom wód gruntowych występuje w okresie wiosennym, a najniższy w okresie letnim i wczesnojesiennym. Schematy wahań poziomu wód gruntowych cenią w odpływie wód atmosferycznych oraz przecieki kanalizacji i wodociągów rozkładają się tu na większe obszary specyficzny, lokalny charakter (segregator aktów prawnych).

W terenie pozamiejskim prowadzenie robót budowlanych może łatwo zakłócić wolny spływ wód atmosferycznych, powierzchniowych i nawet gruntowych. Zdjęcie roślinności i wierzchniej warstwy gleby powoduje zwiększone wsiąkanie wód opadowych. Niewłaściwe rozmieszczenie zwałów ziemi z wykopów, składowisk materiałów budowlanych, wykonanie wykopów ziemnych itp., bez uwzględnienia naturalnego ścieku wód atmosferycznych, może spowodować lokalne podniesienie się poziomu wód gruntowych. Dlatego też w programie robót, oprócz odwodnienia przewidzianego projektem stałego odwodnienia obiektu, należy uwzględnić odwodnienie czasowe, związane z zagospodarowaniem placu budowy i budową obiektu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Siły styczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Siły styczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Siły styczne zdjęcie nr 8 Siły styczne zdjęcie nr 9 Siły styczne zdjęcie nr 10
Siły styczne zdjęcie nr 11
Siły styczne zdjęcie nr 12 Siły styczne zdjęcie nr 13 Siły styczne zdjęcie nr 14
Siły styczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Siły styczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Siły styczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami