Blog
Wprowadzanie zmian
W artykule znajdziesz:
Ważna jest następująca reguła postępowania: nie wprowadzaj naraz więcej nowości niż jedna. Chcąc dodać jakiś nowy element lub zmienić coś w dotychczasowym postępowaniu upewnij się, że urządzenie pracowało już przed zmianą w sposób należyty, i ogranicz zmiany do jednej naraz, jeżeli tylko jest to możliwe. Gdy jest to konieczne, wypożycz sprawdzone składniki z innego urządzenia w celu wypróbowania nowych elementów’ po jednym naraz. Postępowanie krok za krokiem, przy czym każdy etap jest sprawdzonym i rzeczywistym krokiem naprzód, prowadzi zwykle do zaoszczędzenia czasu. Powyższe zalecenie może ulec modyfikacji, gdy daje się wykonać doświadczenie uwzględniające jednoczesne działanie wielu czynników (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pokrewna omówionej jest zasada: pozostaw wszystko możliwie bez zmian. Nie należy rozumieć jej zbyt dosłownie, ale wprowadzanie zmian niesprawdzonych, choćby z pozoru niewinnych, jest wielkim błędem, szczególnie przed jakimś ważnym doświadczeniem. Odnosi się to zwłaszcza do doświadczeń krytycznych, jak np. zaćmień, sztucznych trzęsień ziemi, wybuchów atomowych oraz pokazów przed komisją opiniującą. Drobne zmiany zaprzepaściły wiele takich prób(program uprawnienia budowlane na komputer).
Opowiada się o pewnym przemysłowcu, który nie potrafił w filii swego zakładu powtórzyć produkcji pewnego wyrobu chemicznego o wymaganej postaci krystalicznej. Badając później odpowiedni proces produkcyjny w macierzystym zakładzie przemysłowiec ów spostrzegł, że nadzorowaniem tego procesu zajmował się zawsze pewien podstarzały pracownik, powtarzając bardzo prosie czynności. Bliższe badanie wykazało, że pracownik ten zawsze w pewnej chwili spluwał zżutym tytoniem do zbiornika. To właśnie było brakującym ogniwem, prawdopodobnie ze względu na pojawienie się na powierzchni aktywnych składników, które przyczyniały się do wzrostu struktury krystalicznej (uprawnienia budowlane).
Ludzka zdolność
Próby. Gdy należy przeprowadzić doświadczenie rozstrzygające, w którym wadliwe funkcjonowanie wyposażenia mogłoby mieć poważne konsekwencje, wówczas istotną rolę odgrywają próby generalne (program egzamin ustny). Aby próba taka spełniła swoje zadanie, musi ona przebiegać w możliwie takich samych warunkach jak doświadczenie końcowe. Jeżeli świadkami „wielkiego sprawdzenia" mają być generałowie, admirałowie i politycy, dobrze jest mieć w czasie próby ludzi grających ich role, inaczej może się zdarzyć, że goście zasłonią w krytycznej chwili eksperymentatorowi widok lub też spowodują inne nieprzewidziane zakłócenia. Ludzka zdolność przewidywania jest zbyt słaba, żeby można było na niej polegać (opinie o programie). I tak pewna aparatura bardzo starannie sprawdzona w laboratorium okazała się źródłem trudności w terenie, ponieważ nie była myszo- szczelna! Pozostawiona nocą w polu przeżyła odwiedziny stada myszy polnych, które ogryzły wosk z obudowy transformatora (segregator aktów prawnych).
Oczywiście, należy dołożyć wszelkich starań, ażeby przewidzieć przyszłe trudności. Do tego celu nadaje się myślowa próba doświadczenia. Obserwator staje przed urządzeniem i udając, że w odpowiedniej kolejności wykonuje wszystkie przewidywane czynności, zastanawia się w każdym etapie, co może się nie udać. Co się stanie, gdy jakieś części złamią się, uwięzną, ulegną przegrzaniu, zatkają-się, nie zapewnią styczności, będą przeciekać, spalą się, wygną się nad- miernie lub niedostatecznie, rozsypią się, zamokną, poplamią się, upadną, zamarzną, będą drgać lub ulegną przebiciu elektrycznemu? Jakie wypadki i niepowodzenia zdarzyły się w uprzednich doświadczeniach podobnego rodzaju, jak można im zapobiec lub zwalczyć ich skutki, jeżeli się zdarzą (promocja 3 w 1)? Czy urządzenie zabezpieczono przed wybuchem, udarami elektrycznymi, ogniem, trującymi parami, promieniowaniem lub uszkodzeniem mechanicznym?
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32