Blog
Wprowadzenie mechanizacji robót
W artykule znajdziesz:
Niekiedy przy ustawieniu pompy można wykorzystać współpracę syfonu. Na rysunku tym 1 oznacza kosz ochronny, 2 - pomieszczenie dla zaworu zwrotnego (program uprawnienia budowlane na komputer). Wprowadzenie rury syfonowej znacznie zmniejsza ilość zużywanej energii i obniża wysokość tłoczenia z (H+h) m do H m. Ponieważ przy wypompowywaniu wody z dołów fundamentowych trudno nieraz określić, jaka potrzebna jest wydajność pompy, nie należy więc ograniczać się do jednej pompy na budowie. A więc gdy spostrzega się, że np. często używana bardzo znacznie zanurzona w wodzie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Potrzebna objętość powietrza, mierzona przy ciśnieniu atmosferycznym wynosi 2-3 1 na jeden litr podnoszonej wody na wysokość 5-10 m.
Powietrze, rozszerzając się, obniża temperaturę wody o 1-1,50C, na co trzeba zwrócić uwagę w zimnej porze roku. Mieszanka wody z powietrzem sprzyja rdzewieniu części metalowych, co stanowi cechę ujemną pomp mamutowych (uprawnienia budowlane).
Wykonywanie szerokoprzestrzennych dołów fundamentowych jako otwartych wykopów może odbywać się za pomocą odspajania i wywożenia ziemi wprowadzanymi do wykopu furmankami, wózkami na szynach itp., przy czym odspojenie i załadowanie odbywa się ręcznie (program egzamin ustny). Obecnie coraz częściej używa się do wykonywania wykopów koparek i spychaczy różnego rodzaju. Wprowadzenie mechanizacji robót w dołach o małej powierzchni rzutu poziomego nieraz mogłoby stworzyć więcej kłopotu niż pożytku i wobec tego rola maszyn w takich przypadkach bywa bardziej ograniczona.
Organizacja robót
Najprostsza organizacja robót polega na stosowaniu do robót ziemnych konstrukcji rozpierającej uzupełnianej w miarę pogłębiania wykopu. W tym celu wzmocnienia te wprowadza się w odstępach co 1,8 m i układa się na nich wąskie pomosty, które służą do przerzucania w górę wykopywanego gruntu. Należy zawsze zwracać uwagę, żeby nie zbierać znaczniejszych mas gruntu bezpośrednio przy krawędzi dołu, aby nie powiększać niepotrzebnie nacisku na umocnienia wykopu (opinie o programie).
Grunt wyrzucony lub wyciągany na górę należy zawsze odrzucać zaraz dalej w bok lub w ogóle odwozić. Niekiedy może okazać się korzystne podnoszenie mas gruntu w kubłach za pomocą wyciągu korbowego. Urządzenie to jest bardzo proste. Kolejne obroty walca korbowego to w jedną, to w drugą stronę powodują podnoszenie się ku górze kubła naładowanego ziemią i opuszczanie się opróżnionego. Gdy trzeba wydłużyć linę po pogłębieniu wykopu, można to każdorazowo wykonać przez zdjęcie jednego zwoju liny z walca i w ten sposób zmniejszyć ilość zwojów liny na nim.
Jeżeli użyć do wyciągania gruntu czerpaka zawieszonego na linie i podciąganego za pomocą żurawia, to trzeba zachować pewną ostrożność. Aby móc korzystać z takiego czerpaka, trzeba w rozpierających dół umocnieniach zaprojektować dość szerokie przejścia. W przeciwnym razie czerpak może przy wyciąganiu zawadzić o umocnienia i zerwać je (segregator aktów prawnych).
W miarę zagłębiania się czerpaka w gruncie nawodnionym wprowadza się w ruch pompy, które wypompowują wodę. W celu ułatwienia wypompowywania i wytworzenia odwodnionego dna kopie się zwykle w narożach zagłębienia, w których umieszcza się beczki lub skrzynie bez dna. Do skrzyń tych lub beczek wprowadza się smoki pomp.
Ścianki szczelne, które zabezpieczają wykop, zwykle nie mają należytej szczelności, jeżeli wykonane są z bali drewnianych. Szczeliny w ściankach trzeba zatykać szmatami, a większe oprócz tego zabijać krótkimi kawałkami desek. Na specjalną uwagę zasługują wymulacze (eżektory) jako przyrządy służące do wydobywania spod wody gruntów piaszczystych (promocja 3 w 1). Przyrządy te różnią się nieraz w szczegółach konstrukcyjnych: działanie przyrządu polega na wtłaczaniu pod ciśnieniem strugi wodnej skierowanej w dół w celu rozmulenia piasku i na wprowadzaniu jednocześnie sprężonego powietrza mającego pęd ku górze i wskutek tego porywającego za sobą rozmu- lony w wodzie piasek.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32