Blog

20.07.2020

Współczynnik przewodności cieplnej

W artykule znajdziesz:

Współczynnik przewodności cieplnej

Współczynnik przewodności cieplnej

Dla trocinobetonów ten współczynnik kształtuje się proporcjonalnie do jego ciężaru (program uprawnienia budowlane na komputer).
Trocinobeton wykazuje gorsze właściwości izolacyjności cieplnej od innych betonów z wypełniaczami organicznymi, a zróżnicowanie wielkości przytaczanego przez różnych autorów współczynnika przewodności cieplnej jest znaczne.

Może ono być wykonywane ręcznie lub przy użyciu mieszarki przeciwbieżnej, dokładność wymieszania składników gwarantuje otrzymanie wyrobów o zaprojektowanych właściwościach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dlatego mieszanie ręczne może dawać zadowalające rezultaty jedynie w przypadkach obiektów o małym znaczeniu. Przy większym zakresie prac należy stosować mieszanie mechaniczne.
Właściwa kolejność mieszania poszczególnych składników i nie może być dowolnie zmieniana, niezależnie od sposobu wykonywania poszczególnych czynności. Stwierdzono wielokrotnie, że ujawniające się wady w wykonanych elementach lub obiektach z trocinobetonu spowodowane były złym wykonaniem mieszania. Zmineralizowane, a więc wilgotne trociny mają tendencję tworzenia brył i gniazd, które są źle otoczone spoiwem. Mechaniczne działanie mieszadeł musi trwać dłuższy okres czasu - co najmniej 8-10 minut, aby mieszanina miała strukturę jednorodną (uprawnienia budowlane).
Nadająca się do dalszej produkcji mieszanina trocinobetonu bez dodatków mineralnych powinna mieć konsystencję plastyczną, a w przypadku stosowania dodatków gęstoplastyczną (mokrej ziemi). Plastyczność mieszaniny sprawdza się podobnie jak dla strużkobetonów przez ucisk w dłoni.

Plastyczność mieszaniny jest wówczas właściwa, gdy ściśnięta w dłoni mieszanina tworzy zbitą, nie rozsypującą się grudkę, ale nie wydziela wody (zaczynu cementowego).
Formowanie. Formowanie elementów lub układanie warstw ocieplających albo wypełniających deskowanie następuje bezpośrednio po przygotowaniu mieszaniny. Wewnętrzne powierzchnie form drewnianych lub deskowania należy zwilżyć wodą (program egzamin ustny). Mieszaninę układa się warstwami o grubości nie przekraczającej 10-15 cm, zagęszczając ją przez ubijanie ręczne lub przez wibrowanie.

Napełnianie form

Przy wykonywaniu elementów pustakowych lub bloczków zalecone jest napełnianie form podczas wibrowania, które umożliwia otrzymanie dostatecznie jednorodnej struktury trocinobetonu.
Przy ręcznym zagęszczeniu mieszaniny przez ubijanie należy powierzchnię ubitej warstwy lekko zarysować przed naniesieniem warstwy następnej. Czynność ta zapobiega tworzeniu się warstwowej struktury trocinobetonu.
Przy wykonywaniu ciągłych warstw ocieplających, układanych na mokro na miejscu budowy, ich grubość powinna być zgodna z wymaganiami obliczeń termicznych konstrukcji.

Zagęszczanie mieszaniny trocinobetonowej może być przeprowadzone ręcznie przez ubijanie różnorodnymi narzędziami bądź też mechanicznie za pomocą wibratorów powierzchniowych. Intensywność zagęszczania mieszaniny decyduje w dużym stopniu o ciężarze trocinobetonu, a tym samym o jego wytrzymałości. Podstawowym warunkiem jest to, aby intensywność zagęszczenia była jednakowa w całym przekroju poprzecznym elementu lub warstwy trocinobetonowej. Dlatego dobre wyniki daje stosowanie utrząsania (wibrowanie) mieszaniny trocinobetonu w toku jej układania w formach (opinie o programie). W takich przypadkach napełnianie form może być nie warstwowe, lecz od razu do pełnej wysokości produkowanego elementu.
Produkowane w Czechach trocinobetonowe płyty pod podłogi zagęszczane są za pomocą prasy o działaniu ciągłym. Natomiast produkowane w Rosji bloczki ścienne zagęszczane są przy użyciu wibroprasy (segregator aktów prawnych).

Trocinobeton układany w deskowaniach przestawnych (przy wznoszeniu ścian monolitycznych) należy zagęszczać warstwami wzdłuż obwodu ścian, stosując ubijanie ręczne lub wibratory. Powierzchniowe zagęszczanie mieszaniny trocinobetonu należy uważać za wystarczające z chwilą występowania wody na powierzchni ubijanej warstwy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami