Blog
Wykonanie podkładu
W artykule znajdziesz:
Wykonanie podkładu
Podkład ma za zadanie wyrównać wgłębienia i nierówności muru w celu oszczędzania stosunkowo drogiego materiału przeznaczonego na wierzchnią wyprawę szlachetną. Dlatego też przygotowanie podkładu jest bardzo ważne i trzeba starać się wykonać tę pracę jak najlepiej (program uprawnienia budowlane na komputer). Podkład pod wyprawę szlachetną jeżeli me chodzi o wyprawę kamieniarską, powinien być wykonany z ostrego piasku, z dobrego wapna i z cementu portlandzkiego. Zasadniczy stosunek objętości składników mieszaniny cementu, wapna i piasku jest 1:1:6.
Przy przygotowaniu zaprawy podkładowej popełnia się na budowach dużo błędów. Ilość składników mierzy się „na oko”, a przyrządzenie samej wyprawy powierza się robotnikom niewykwalifikowanym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli chcemy wykonać wyprawę elewacji bez zarzutu, to powinniśmy powierzyć to robotnikowi wykwalifikowanemu, gdyż tylko na jednostajnym podkładzie otrzymamy trwałą i o jednolitym wyglądzie wyprawę elewacyjną. Należy zatem dokładnie mierzyć wszystkie składniki zaprawy podkładowej i starannie je mieszać.
Przed rozpoczęciem narzucania podkładu przybija się do muru hakami pionowe listwy w odstępach odpowiadających długości łat do obciągania.
Następnie narzuca się kielnią między listwy wyprawę podkładową silnym rzutem, aby wniknęła w spoiny i związała się mocno z murem. Po narzuceniu podkładu obciąga się go łatą i zaciera packą drewnianą, po czym odejmuje się listwy wypełniając miejsca po nich zaprawą i przenosi o pole dalej. Aby powierzchnia podkładu miała lepszą przyczepność, rysujemy ją deską nabitą gwoździami ruchem wężykowym lub w inny sposób (uprawnienia budowlane).
Grubość podkładu zależna jest od ukształtowania powierzchni muru. Przeciętna grubość podkładu wynosi zasadniczo 10 do 15 mm. Na miejscach, gazie mają być wykonane upiększenia architektoniczne, podkład powinien być grubszy. Należy go wtedy narzucać kilkoma warstwami i umocowywać gwoździem i drutem.
Kołki drewniane, do późniejszego umocowania nakryć gzymsów blachą cynkową, należy umieszczać już w podkładzie.
Aby mury betonowe uczynić dostatecznie szorstkie należy przed narzuceniem podkładu skrapiać mlekiem cementowym (program egzamin ustny). W celu uodpornienia na wilgoć można dodawać do podkładu środki wodochronne, takie jak „ceresit“, „inertol“ itp.
Metalowa siatka
Niektórzy narzucają wyprawę po całkowitym stwardnieniu podkładu, lepiej jest jednak wierzchnią warstwę narzucać już po kilku godzinach, nie czekając aż podkład wyschnie. Jeżeli jednak z jakiejkolwiek przyczyny podkład już wysechł, należy go przed narzuceniem wyprawy szlachetnej oczyścić z kurzu i zwilżyć czystą wodą.
Przed narzuceniem warstwy wierzchniej należy uważać, aby podkład był wszędzie jednakowo wilgotny. W przeciwnym razie na powierzchni wyprawy powstaną, zależnie od stanu wilgotności podkładu, różne odcienie. Mówi się wówczas popularnie, że podkład musi jednakowo „ciągnąć”.
Pod wyprawy kamieniarskie podkład musi być wykonany z wyprawy cementowej o stosunku 1 : 3, z dodatkiem mleczka wapiennego (opinie o programie).
Jeżeli do wykonania wyprawy szlachetnej nie nadaje się istniejące podłoże z muru, stali lub drewna z powodu swej zbyt małej przyczepności, niebezpieczeństwa rys lub spękań, wówczas pokrywamy je dodatkowo, zależnie od rodzaju podłoża, siatką metalową, trzciną, listwami lub tp.
Z jednej strony stanowić one będą zabezpieczenie wyprawy od pękania, jako odporne na działanie sił rozciągających, z drugiej zaś strony stworzą wystarczającą przyczepność wyprawy (segregator aktów prawnych).
To sztuczne podłoże pod wyprawy służy nam także do utworzenia specjalnych powierzchni, trudnych do wykonania w materiale trwałym (np. ozdobne sztuczne pilastry na murze) albo też do wykształcenia zupełnie nowych i niezależnych od ścian i stropów powierzchni (np. sztuczne sklepienia).
W Polsce stosowanie tego rodzaju materiałów jest jeszcze mało rozpowszechnione, ponieważ wiąże się ono raczej 2 budownictwem monumentalnym, które u nas jest jeszcze w dobie odbudowy i mało rozwinięte. Stąd też ilość materiałów z tej dziedziny jest raczej skromna. Wymienimy najważniejsze (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32