Blog

Wyłączenie pompy
W artykule znajdziesz:

Regulacja temperatury wody ciepłej w węźle odbywa się za pomocą termostatycznego zaworu 1 z czujnikiem 2 umieszczonym za wymiennikiem II stopnia. Pompa cyrkulacyjno-ładująca sterowana jest bezpośrednio dwoma termostatami dwu nastawnymi 3 lub przy większym obciążeniu styków przekaźnika elektrycznego za pośrednictwem dodatkowego przekaźnika 4 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyłączenie pompy następuje przy jednoczesnym wzroście temperatury wody powracającej z instalacji cyrkulacyjnej oraz temperatury wody w dolnej części zasobnika powyżej wartości zadanych. W węzłach, w których jedna pompa pobudza zarówno obieg ładujący zasobnik, jak i obieg cyrkulacyjny, należy wstawić kryzę regulacyjną w obieg ładujący. Konieczność wstawienia dodatkowego oporu w miejscu oznaczonym na rysunku literą K wynika z niewspółmierności oporów w obu obiegach. Kryza ta zapewnia obliczeniowe natężenie przepływu wody ładującej i cyrkulacyjnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dwa różne schematy węzłów, w których wykorzystano wymiennik pojemnościowy. W układzie szeregowo-równoległym zasilanym z elektrociepłowni wymiennik pojemnościowy stanowi drugi stopień podgrzewania wody. Schemat węzła zasilanego z kotłowni osiedlowej lub lokalnej siecią trójprzewodową. W obu schematach przewidziano cyrkulację grawitacyjną. Regulacja temperatury odbywa się za pomocą zaworów termostatycznych 1, współpracujących z czujnikami 2. Zawory bezpieczeństwa w węzłach umieszczać należy w punktach A lub B zgodnie z wymaganiami normy PN-67/B-02440 (uprawnienia budowlane).
Zabezpieczenie węzła
Węzeł szeregowo-równoległy z zasobnikiem ładowanym ciśnieniem grawitacyjnym. Zakres stosowania tego rodzaju węzła jest ograniczony rozciągłością oraz wysokością instalacji wewnętrznej. Wydaje się, że po podjęciu produkcji zaworów zwrotnych o małym oporze otwarcia węzły z zasobnikami ładowanymi ciśnieniem grawitacyjnym będą mogły znaleźć szerokie zastosowanie w budynkach, w których dopuszcza się instalację grawitacyjną (program egzamin ustny).
Główną zaletą omawianego układu jest brak pomp obiegowych (ładujących zasobnik), co w znacznej mierze upraszcza eksploatację węzła. Wadą są natomiast niewielkie wahania temperatury wody opuszczającej węzeł, wynikające z zasady pracy węzła. Ponadto pewną niedogodnością tego sposobu ładowania zasobnika jest konieczność umieszczania go ponad wymiennikami ciepła. Warunek ten ze względu na wymiary pomieszczeń piwnic w węzłach o dużych wydajnościach nie zawsze może być spełniony. Zabezpieczenie węzła, przeprowadza się zgodnie z PN-67/B-02440, umieszczając zawory bezpieczeństwa w punktach A lub B (opinie o programie).
Wobec coraz liczniejszych awarii instalacji ciepłej wody, wywołanych procesami korozyjnymi, szczególną uwagę należy zwracać na zagadnienia ochrony antykorozyjnej. I tak na przykład jedną z decyzji zmierzających do zmniejszenia właściwości korozyjnych ciepłej wody było obniżenie jej temperatury z 60 do 55°C. Z myślą o tym samym problemie został opracowany schemat instalacji wewnętrznej ze zbiornikiem retencyjno-odgazowującym umieszczonym nad najwyższą kondygnacją mieszkalną (segregator aktów prawnych).
Woda po podgrzaniu w wymienniku II stopnia, o temperaturze ok. 55°C, jest podawana do górnego otwartego zbiornika, w którym odgazowuje się, tracąc znaczne ilości tlenu w niej rozpuszczonego. Proces ten powoduje zmniejszenie jej korozyjnych własności. Proponowane rozwiązanie pozwala ponadto zastąpić hydrofory pompami uzupełniającymi, eliminując tym samym niekorzystny proces natleniania wody zachodzący w hydroforach. Z tego też względu omawiany schemat zalecany jest do stosowania w budynkach, dla których ciśnienie w sieci wodociągowej jest zbyt małe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32