Blog

26.02.2020

Wymiana przewodów wewnętrznych uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wymiana przewodów wewnętrznych uprawnienia budowlane

Wymiana przewodów wewnętrznych uprawnienia budowlane

W bloku o 6 kanałach pionowych 0,60 mm wymiana przewodów wewnętrznych linii zasilających nie nastręcza trudności. Niestety system ten pod naciskiem fabryk domów został w większości zaniechany.

System OWt-75 ma płytę stropową o grubości 16 cm, a instalacja elektryczna prowadzona jest w szczelinach pomiędzy płytami. W praktyce większość instalacji jest wykonywana przewodami kabelkowymi zalewanymi betonem, co daje małe możliwości odtwarzania instalacji przy remontach. System ten został zmodernizowany w regionie rzeszowskim, gdzie w płytach przy ich produkcji zatapiane są rurki. Ten system daje dobre rezultaty przy zapewnieniu dobrych rurek i starannej produkcji płyt (program uprawnienia budowlane na komputer).

System WUF-t jest mało rozpowszechniony, ma natomiast prawidłowo rozwiązane instalacje elektryczne. System przewiduje pocienienie płyty na obrzeżach do 14 cm. W powstałych bruzdach są układane rurki elektryczne. W płytach stropowych są formowane kanały o dużych zawsze drożnych światłach, pozwalające na dojście do wypustów górnych. System ten daje pełne możliwości wymiany przewodów przy remontach.

Monolit jest mało rozpowszechniony, lecz jest uważany za rozwojowy. W czasie wznoszenia budynków układa się rurki pionowe w ścianach i poziome w stropach. Po zalaniu betonem są wciągane przewody. System w pełni podatny na remonty. W zasadzie należy wymienić zużyte przewody. Rozbudowa w systemie monolitycznym jest trudna.
W ścianach działowych betonowych o grubości 5 cm prawie we wszystkich systemach przewidziane są płytkie bruzdy kryjące przewód DYp.
Inne systemy mają mniejsze znaczenie lub są stosowane lokalnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Większość uszkodzeń instalacji elektrycznych sprowadza się do 3 grup:
- przerwa w obwodzie - rozłączone styki, przerwane przewody, przepalone bezpieczniki,
- zwarcie w obwodzie spowodowane przez zniszczenie izolacji pomiędzy przewodami fazowymi lub przewodem fazowym i zerowym,
- zwarcie z ziemią spowodowane zniszczeniem izolacji pomiędzy przewodem fazowym a „ziemią”, czyli różnymi urządzeniami metalowymi połączonymi z ziemią.

Poszczególne części obwodu elektrycznego

Poszczególne części obwodu elektrycznego w różnym stopniu przyczyniają się do powstawania uszkodzeń. Należy je więc rozpatrywać oddzielnie (uprawnienia budowlane).
Przewody łączeniowe są na ogół elementem mało podatnym na uszkodzenia. Przewód prawidłowo dobrany i starannie ułożony nie powinien ulegać awariom przez cały okres użytkowania.
Łączniki są elementem najbardziej kapryśnym i trudnym do określenia. Brakoróbstwo przemysłu powoduje, że z różnych zakładów, w różnych latach, różne typy, a nawet poszczególne egzemplarze tej samej serii różnią się jakością w szerokich granicach. Częste są przypadki psucia się wyłączników już po kilkunastu załączeniach. Częściej psują się wyłączniki w budownictwie towarzyszącym, wyłączające kilkanaście lamp. W mieszkaniach częściej psują się wyłączniki wyłączające żyrandole o 6 żarówkach niż w w.c. wyłączające 1 żarówkę o małej mocy (program egzamin ustny).

Bezpieczniki. Przepalenie wkładki topikowej nie jest uszkodzeniem bezpiecznika, lecz oznaką, że inny element instalacji został uszkodzony. Uszkodzenia bezpieczników to stłuczenie elementów ceramicznych (główka, gniazdo, pokrywa gniazda) z przyczyn mechanicznych lub termicznych, zerwanie gwintu główki lub gniazda itp.

Styki. W każdym obwodzie występuje kilkanaście styków, które najczęściej ulegają uszkodzeniom (opinie o programie). Styki elementów miedzianych powodują mniej uszkodzeń niż aluminiowych lub cynkowych. Styki stałe (lutowane, śrubowe) są pewniejsze od styków rozłączalnych (np. w gniazdach). Styki w obwodach słabo obciążonych, np. oświetleniowych, rzadziej się psują niż przy dużych obciążeniach powodowanych głównie przez grzejniki długotrwale załączane. Styki wykonane „na skręt” są często przyczyną uszkodzeń i dlatego takie łączenie jest zabronione.

Przyczyny uszkodzeń są: elektryczne, mechaniczne, chemiczne, termiczne oraz przez wilgoć i zabrudzenie (segregator aktów prawnych).
Przyczyny natury elektrycznej to: przeciążenie instalacji wywołane albo złym projektem, albo zbyt dużą liczbą przyłączanych urządzeń, zwłaszcza o dużych mocach.

Uszkodzenia mechaniczne to gwoździe wbijane w rurki lub w przewody ułożone pod tynkiem, potłuczone gniazda i główki bezpiecznikowe, potłuczone pokrywki gniazd wtyczkowych i łączników, zerwane z uchwytów przewody natynkowe lub przecięta ich izolacja (promocja 3 w 1).

Uszkodzenia chemiczne to utlenianie się styków, starzenie izolacji przewodów i osprzętu, niszczenie izolacji przez smary lub inne agresywne chemikalia, a wreszcie starzenie się samych przewodów, zwłaszcza aluminiowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami