Blog

27.03.2020

Wysięgnica żurawia

W artykule znajdziesz:

Wysięgnica żurawia

Wysięgnica żurawia

Wysięgnica żurawia jest to ramię, które nie ma możliwości zmian kąta nachylenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wysięgnik żurawia jest to ramię żurawia mające możliwość zmian kąta nachylenia. Wysięg żurawia jest to odległość między osią pionową obrotu żurawia a równoległa do niej osią przechodzącą przez środek haka i środek ciężkości zawieszonego na nim ciężaru.

Niektóre z dróg szczególnie wykonane z trylinek i żelbetowych płytowych elementów prefabrykowanych można stosować jako jezdnie dla żurawi jezdniowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rodzaj nawierzchni dobiera się zależnie od sposobu i wielkości obciążeń przekazywanych przez żuraw powinien tego dokonywać personel inżynieryjny.

Przy montażu hal najbardziej prawidłowym i ekonomicznym rozwiązaniem wierzchni jest ułożenie - po wykonaniu stóp fundamentowych i podziemnego uzbrojenia instalacyjnego - betonowego podłoża pod posadzkę, która w okresie montażu służyć będzie jako nawierzchnia dla żurawi jezdniowych oraz jednostek transportowy ci dowożących prefabrykaty (uprawnienia budowlane).

Tor żurawia prawidłowo ułożony gwarantuje bezpieczeństwo jego pracy. Szyny tort żurawia układa się na kolejowych podkładach drewnianych lub na poduszkach żelbetowych przy czym ze względu na deficyt drewna powszechnie stosowane są poduszki żelbetowe. Podstawowe wytyczne układania torów żurawi są następujące. Tor musi być układany na trwałym i wyrównanym do poziomu podłożu; przy gruntach miękkich stosować należy ich umocnienie lub wymianę na grunt twardy (program egzamin ustny).

Zawieszanie elementów o ciężarze nie przekraczającym udźwigu nominalnego z przestrzeganiem kolejności ich wbudowania według wykazu otrzymanego od kierownika montażu.

Stosowanie odpowiednich zawiesi, wskazanych w wykazie. Oględziny zewnętrzne elementu, jego oczyszczenie, wyprostowanie lub odgięcie wkładek, zamocowanie urządzeń pomocniczych podnoszonych wraz z elementem, zaczepienie lin kierunkowych.

Prawidłowe zaczepienie haków

Prawidłowe zaczepienie haków zawiesia, wyprostowanie cięgien linowych. Podanie sygnału do rozpoczęcia pierwszego etapu podnoszenia. Wzrokowe skontrolowanie prawidłowości zawieszenia elementu na haku maszyny oraz samego elementu po podniesieniu go na 0.5 m ponad poziomem składowania (opinie o programie).

W przypadkach zauważenia nieprawidłowości zawieszenia lub zewnętrznych uszkodzeń elementu podanie sygnału do natychmiastowego jego opuszczenia na ziemię w celu dokonania odpowiednich poprawek. Zewnętrzne uszkodzenia elementu muszą być zgłaszane kierownikowi montażu, który decyduje, czy uszkodzony prefabrykat może być podany do wbudowania. W’ drugim etapie podnoszenia kierowanie elementu za pomocą 2 lin kierunkowych i zapobieganie jego obrotom na linie udźwigu (segregator aktów prawnych).

Czynności skierowywania prefabrykatu muszą być prowadzone bardzo ostrożnie i bez użycia siły. ażeby nie wyprowadzić go z pozycji prawidłowego zawieszenia.

Liny kierunkowe należy puszczać luzem, gdy element minie zewnętrzną krawędź zmontowanego fragmentu konstrukcji.

Przyłącza wewnętrznych sieci instalacyjnych. Powinny być one wykonywane równolegle z wykonaniem (montażem lub betonowaniem) fundamentów i ewentualnych ścian piwnicznych. Przy budowie hal przemysłowych równolegle z wykonaniem fundamentów układa się przewody instalacyjne biegnące pod projektowaną posadzką hali. Przygotowanie torowisk, składowisk i dróg tymczasowych.

Po zasypaniu wszystkich wykopów przystępuje się do ułożenia torowisk lub pasm przejazdowych dla żurawi. Przy stosowaniu żurawi na pneumatykach wykonuje się nawierzchnię z płyt żelbetowych. natomiast przy żurawiach gąsienicowych podłoże ziemne - wzmocnione i zagęszczone.

Równocześnie przygotowuje się teren do składowania prefabrykatów i wykonuje drogi tymczasowe do dowozu elementów na składowiska lub pod zasięg maszyn montażowych (przy stosowaniu montażu z kół), zgodnie z projektem technologii i organizacji montażu. Odbiór maszyn montażowych (promocja 3 w 1). Odbiór maszyn jest przeprowadzany przez uprawnionego pracownika Biura Rejonowego Nadzoru Dźwignic po ich zmontowaniu na placu budowy. Bez dokonania odbioru praca maszyną montażową jest niedozwolona.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami