Blog

Stanowisko formowania zdjęcie nr 2
27.02.2021

Wytrzymałość na ściskanie surowca

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałość na ściskanie surowca

Stanowisko formowania zdjęcie nr 3
Wytrzymałość na ściskanie surowca

Do nawierzchni tej stosowane są następujące materiały. Tłuczeń o wielkości ziarn 40-T-60 (kształt równomierny) lub 25-MO mm o kształcie zbliżonym do ośmiościanu lub sześcianu, bez zanieczyszczeń gliniastych, organicznych lub innych. Wytrzymałość na ściskanie surowca kamiennego przeznaczonego do produkcji tłucznia powinna wynosić co najmniej 1500 kG/cm2, nasiąkliwość wodą nie wyższa niż 0,5%, ścieralność na tarczy Bóhmego nie większa niż 0,20 cms/cm2 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kruszywo do zaprawy. Stosuje się kruszywo pochodzenia kopalnego lub rzecznego (piasek i drobny żwirek o zakresie ziarn od 0-7 mm). Zawartość pyłu nie może przekraczać 2%, a krzywa przesiewu kruszywa o ziarnach 0-2 mm powinna leżeć w obszarze dobrego uziarnienia jak dla piasku w nawierzchniach betonowych, natomiast zawartość ziarn 2-7 mm powinna wynosić 30-40%. Kruszywo nie może zawierać zanieczyszczeń organicznych i innych wpływających szkodliwie na wiązanie zaprawy cementowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Cement. Należy używać cementu portlandzkiego wolnowiążącego marki 250 lub wyjątkowo 350.
Zaprawa. Zaprawę stanowi jednorodna mieszanina kruszywa 0-7 mm i cementu wykonana w betoniarce na sucho lub z dodatkiem wody, o stosunku cementu do kruszywa.

Ilość zaprawy w nawierzchni należy tak dobrać, aby po zagęszczeniu próżnia między ziarnami została całkowicie wypełniona (uprawnienia budowlane).
Wykonanie nawierzchni. Nawierzchnię tłuczniowo-cementową układa się na nośnym i ustabilizowanym podłożu twardym, a więc np. na istniejącej lub specjalnie wykonanej nawierzchni tłuczniowej lub brukowej.
Grubość warstwy nawierzchni tluczniowo-cementowej wynosi od 8 do 12 cm. Szczeliny poprzeczne w tej nawierzchni zaleca się robić co 10H-15 m, aby uniknąć nieregularnych rys i pęknięć.

Przy wykonywaniu nawierzchni tluczniowo-cementowej układa się na czas budowy odpowiednio usztywnione stalowe lub drewniane deskowania boczne w celu uniemożliwienia jej rozsuwania się na boki przy zagęszczaniu (program egzamin ustny).

Grunt stabilizowany cementem

Ze względu na ilość i kolejność układania poszczególnych warstw tłucznia i zaprawy ustaliło się dotychczas wiele sposobów wykonywania nawierzchni. Tłuczeń rozściela się w jednej lub dwóch warstwach, a zaprawę rozkłada się na warstwie tłucznia, między jego warstwami lub na podbudowie.
Do zagęszczania nawierzchni należy stosować walec dwukołowy o ciężarze 7-12 T o jednakowym nacisku jednostkowym obu kół (opinie o programie). Górną warstwę nawierzchni wałuje się tak długo, aż zaprawa wystąpi na powierzchni, a nawierzchnia stanie się zupełnie twarda i osiągnie pożądany przekrój poprzeczny i podłużny.

Po wykonaniu nawierzchni należy ją natychmiast zabezpieczyć przed działaniem czynników klimatycznych i atmosferycznych przez przykrycie piaskiem utrzymywanym w stanie wilgoci przez okres 10 dni.
Po okresie 3 do 4 tygodni powierzchnię należy oczyścić z piasku, wypełnić szczeliny masą zalewową, po czym można ją oddać do ruchu (segregator aktów prawnych).
Grunt stabilizowany cementem, zwany też gruntocementem, jest to mieszanina maksymalnie zagęszczona i stwardniała w wyniku ukończenia procesu wiązania cementu.
Warstwa stabilizowanego gruntu stanowi warstwę pośrednią pod względem nośności pomiędzy podłożem gruntowym a kosztownymi warstwami nawierzchni.

Gruntocement może dobrze spełniać swoje zadanie jako nośna warstwa nawierzchni, jeśli obok dostatecznych cech wytrzymałościowych wykazuje odporność na działanie wody i mrozu. Warstwy nawierzchni wykonane z gruntocementu o wytrzymałości na ściskanie po 7 dniach nie przekraczającej 24 kG/cm2 można traktować jako podatne i mogące w pewnym stopniu dostosowywać się do odkształceń podłoża (promocja 3 w 1).

Warstwy te są mało wrażliwe na zmiany temperatur, dzięki czemu nie wymagają stosowania szczelin. Poza tym charakteryzują się wysokim modułem odkształcenia i korzystnie rozkładają obciążenie na podłoże gruntowe.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Stanowisko formowania zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Stanowisko formowania zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Stanowisko formowania zdjęcie nr 8 Stanowisko formowania zdjęcie nr 9 Stanowisko formowania zdjęcie nr 10
Stanowisko formowania zdjęcie nr 11
Stanowisko formowania zdjęcie nr 12 Stanowisko formowania zdjęcie nr 13 Stanowisko formowania zdjęcie nr 14
Stanowisko formowania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stanowisko formowania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stanowisko formowania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami