Blog

Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 2
06.02.2021

Wytyczne techniczno-budowlane

W artykule znajdziesz:

Wytyczne techniczno-budowlane

Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 3
Wytyczne techniczno-budowlane

Schematy nie obejmują urządzeń specjalnych. Natryski i umywalnie można projektować w jednym pomieszczeniu. Pomieszczenia socjalno-sanitarne w przybudówce można rozwiązać wg jednego ze schematów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ściany zewnętrzne pomieszczeń sanitarnych powinny wykluczać możliwość tworzenia się kondensatu pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach.
Ściany w umywalniach i natryskach powinny być pokryte materiałem łatwo zmywalnym (płytki ceramiczne) do wysokości 1,50 m. W ustępach i izbach zabiegowych punktów higieny kobiet - materiał łatwo zmywalny do wysokości 1,20 m.
Podłogi w umywalniach, natryskowniach, ustępach i w izbach zabiegowych punktów higieny kobiet - wodoszczelne ze spadkiem w kierunku kratek ściekowych. W pozostałych pomieszczeniach (np. w szatniach) biała podłoga.

Posadzki terakotowe i lastrikowe są opracowane w „Katalogu projektów typowych" Miastoprojekt Specjalistyczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oświetlenie. W szatniach, umywalniach, natryskach, ustępach - oświetlenie bezpośrednie. W uzasadnionych przypadkach dozwolone jest zastąpienie światła naturalnego światłem sztucznym pod warunkiem zainstalowania wentylacji mechanicznej.
Bez wentylacji mechanicznej zastąpienie takie jest dopuszczalne tylko w umywalniach, natryskach i ustępach o liczbie miejsc w każdym z nich nic więcej niż 3 oraz w szatniacłi o liczbie miejsc nie wyższej niż 100. Światłem pośrednim mogą być oświetlone jedynie umywalnie, natryski i przejścia (uprawnienia budowlane).

Instalacje. Oprócz instalacji elektrycznej, wod.-kan. i c.o. przewiduje się doprowadzenie ciepłego powietrza do szatni, w których przechowuje się odzież roboczą mokrą i do pomieszczeń do suszenia obuwia. W pomieszczeniach do odpylania odzieży roboczej powinna być zainstalowana wentylacja odpylająca.

Temperatury obliczeniowe

Temperatury obliczeniowe ogrzewanych pomieszczeń wg normy PN/N-02402: natryski, łazienki, rozbieralnie 22°C, ustępy ogólne 15°C (program egzamin ustny).
Normy radzieckie przewidują dla pomieszczeń socjalno-sanitarnych następujące częstotliwości wymiany powietrza na godzinę: szatnie 1, umywalnie 1,5, ustępy 5, natryski i rozbieralnie 1,5.

Mechaniczne pralnie zakładowe projektuje się:
- do prania odzieży ochronnej i bielizny personelu,
- do prania bielizny pochodzącej ze stołówki pracowniczej,
- do prania różnych materiałów używanych do produkcji (opinie o programie).

Usytuowanie. Usytuowanie pralni powinno spełniać następujące warunki:
a) połączenie komunikacyjne gwarantujące najkrótsze i najprostsze dostarczanie i następnie odbieranie bielizny,
b) bliskość centralnego źródła ciepła,
c) okna oddziału mokrego skierowane na północ lub wschód, a suchego na południe lub zachód.

Pranie odzieży ochronnej, bielizny personelu oraz bielizny pochodzącej ze stołówki pracowniczej (segregator aktów prawnych). Pierwszy i drugi rodzaj pralni stosowanej w przemyśle nie różni się zasadniczo od zakładów pralniczych przemysłowo-usługowych. Urządzenie pralni jest obowiązkowe w zakładach produkcyjnych, gdzie zachodzi niebezpieczeństwo zakażania odzieży ochronnej lub zabrudzenia jej substancjami toksycznymi (arsen, ołów, benzol itp.) oraz przy produkcjach szczególnie brudnych (przemysł górniczy, kopalnie rud itp.). Dla pozostałych zakładów przemysłowych urządzenie własnej pralni nie jest konieczne, jeśli w osiedlu (mieście, dzielnicy) znajduje się pralnia usługowa. W przeciwnym przypadku zaleca się urządzenie pralni przy zakładzie przemysłowym (promocja 3 w 1).

Pralnia taka oprócz prania odzieży ochronnej pracowników może przyjmować bieliznę prywatną pracowników, obsługiwać stołówkę, hotel robotniczy itp.
Przed przystąpieniem do projektowania pralni trzeba znać ilość bielizny w kilogramach na jednego pracownika oraz jej stopień zabrudzenia i zatłuszczenia.
Z ciężarów pojedynczych sztuk bielizny, częstotliwości zmian oraz ilości pracowników oblicza się dobową lub tygodniową wydajność pralni.

W zależności od tego ustala się wielkość pralni, wyposażenie i sposób obsługi. Dla zakładów mniejszych pranie może się odbywać w miarę potrzeb, dla większych opłaca się stosować ciągłą pracę pralni, tj. 6 dni w tygodniu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 8 Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 9 Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 10
Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 11
Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 12 Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 13 Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 14
Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Klasyfikacja sitowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami