Blog

14.02.2020

Wzmacnianie konstrukcji uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wzmacnianie konstrukcji uprawnienia budowlane

Wzmacnianie konstrukcji uprawnienia budowlane

Wzmacnianie konstrukcji przez przyjęcie innego układu statycznego daje prawie zawsze dobre rezultaty pod względem ekonomicznym i często okazuje się jednym z najodpowiedniejszych sposobów wzmocnienia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Główną jego cechą jest możność rozdziału sił w sposób zapewniający bardziej racjonalną pracę konstrukcji. Na przykład przez zastosowanie nowych podpór można zmienić belkę jednoprzęsłową na wieloprzęsłową zmniejszając momenty przęsłowe, albo też przez wprowadzenie ściągów pod ryglami i zmianę warunków zamocowania końców słupów można odpowiednio rozdzielić siły w ramach. Sztuczne regulowanie naprężeń daje jeszcze większy efekt przy wzmacnianiu. Rozpatrywany sposób może być stosowany w nagłych wypadkach, przy czasowym i stałym rodzaju wzmocnień, w konstrukcjach stalowych, drewnianych i żelbetowych znajdujących się pod obciążeniem lub odciążonych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zmieniając schemat konstrukcyjny można wzmacniać większość rodzajów konstrukcji: krat, łuków, ram, belek, stropów i innych. Trudność polega raczej na przyjęciu właściwego schematu, a nie na wykonaniu wzmocnienia. Wprowadzając zmianę schematu konstrukcyjnego możemy doprowadzić do zmiany układu poprzecznego na podłużny i odwrotnie, a czasem jednego i drugiego układu jednocześnie. Ma to zastosowanie przy wzmacnianiu wieloprzęsłowych konstrukcji występujących w obiektach przemysłowych. Zmiany schematu przeprowadza się przez zmianę sztywności poszczególnych elementów, sposobów ich zamocowań, wprowadzenie nowych połączeń, usunięcie starych lub usztywnienie węzłów (uprawnienia budowlane).

Jeśli ze względów architektonicznych lub innych nie można wprowadzić słupów, daje się tylko podciąg. W takich przypadkach należy zwrócić uwagę, czy naprężenia w miejscu podparcia podciągu nie zostały przekroczone, jeśli tak, trzeba zastosować poduszki betonowe, żelbetowe lub stalowe. Podczas zakładania podciągu poszczególne belki, które będą go obciążały należy podstemplować. Wtedy można będzie założyć podciąg z wygięciem odpowiadającym odwrotnej strzałce ugięcia, które pod wpływem obciążenia zaniknie. Międzyprzęsłowe słupy mogą być wykonane nie tylko ze stali, ale jako żelbetowe, ceglane lub zespolone (program egzamin ustny). Przy wzmacnianiu belek złożonych, np. blaszanych, w miejscach nowych podpór trzeba sprawdzić naprężenia tnące- w belce, nity w pasach, spoiny i dać żebra usztywniające.

Przez wprowadzenie podpory w belce jednoprzęsłowej bardzo wyraźnie zmniejszają się wartości momentów (opinie o programie).

Wzmocnienie belek lub krat

Wzmocnienie belek lub krat, polegające na zamianie swobodnie podpartych na wieloprzęsłowe ciągłe, okazuje się skuteczne, gdy grunt pod nowo projektowanymi podporami daje znikome osiadania. Dla słabych gruntów należy uwzględnić nierówno- mierność osiadania podpór. Przy przejściu z belek swobodnie podpartych na ciągłe mamy do czynienia z następującymi przypadkami:
a) Belki pracują na obciążenie stałe i użytkowe jako ciągłe. W tym przypadku przed połączeniem końców belek trzeba wyeliminować ugięcie od obciążenia stałego przez tymczasowe podparcie.
b) Belki pracują na obciążenie stałe jako swobodnie podparte, a na użytkowe jako ciągłe. W tym przypadku nie trzeba eliminować ugięcia belki przed jej wzmocnieniem.

Belki pracują na część stałego i na całe użytkowe obciążenie jako ciągłe. W tym przypadku niezbędne jest zlikwidowanie części ugięcia odpowiadającej obciążeniu stałemu. Wielkości momentów zginających i naprężeń normalnych w belkach dla obciążenia równomiernie rozłożonego przy zamianie ich na belki ciągłe (segregator aktów prawnych).

Powstanie dużego momentu podporowego w belce dwuprzęsłowej równego co do wielkości bezwzględnej momentowi przęsłowemu belki jednoprzęsłowej, nie jest niebezpieczne z następujących powodów. Największe momenty gnące rozprzestrzeniają się na niewielkim odcinku belki, miejsce połączenia oddzielnych belek zostaje wzmocnione wskutek przebudowy belek swobodnie podpartych na belkę ciągłą.

Wzmocnienie belek o ściance pełnej i kratowych osiągnąć można również przez zmniejszenie ich rozpiętości. W tym celu wykonuje się dodatkowe zastrzały lub wieszaki. Przy wzmacnianiu wiązarów dajemy nieraz dodatkową podporę.

Powoduje to zmianę układu na ciągły i wymaga wzmocnienia prętów kraty nad dodatkową podporą, a nieraz i nad pozostałymi. Ponadto wiązar wymaga dodatkowego usztywnienia dla zapewnienia przestrzennej sztywności (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami