Blog

Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 2
29.10.2020

Zakotwienia w Cement

W artykule znajdziesz:

Zakotwienia w Cement

Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 3
Zakotwienia w Cement

Ostatnio zostały podjęte na szerszą skalę badania nad strefą zakotwienia w Cement and Concrete Association w Londynie, prowadzone przez J. Zieliń skiego i R. E. Rowe’a. Mają one na celu - wobec stwierdzonych niedoskonałości dotychczasowych metod projektowania - znaleźć empiryczny sposób obliczania w oparciu o wyniki doświadczeń i porównanie z metodami teoretycznymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pierwsza seria tych badań (z r. 1960) obejmuje działanie jednej siły skupionej w osi bloku o przekroju postokątnym, druga - (z r. 1962) dotyczy bloków o przekroju dwuteowym oraz bloków prostokątnych belki dwuteowej (model belki-ściany) poddanych działaniu większej ilości sił skupionych, których wypadkowa usytuowana jest w osi lub mimośrodowo.
W badaniach uwzględniono zmienność stosunku powierzchni obciążenia do powierzchni przekroju bloku, usytuowanie zakotwienia (wtopione czy zewnętrzne), system zakotwienia (działanie stożkowe czy płytowe), wpływ osłon kabli, procent uzbrojenia (w granicach 0 do 1,9) i jego kształt (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W wyniku doświadczeń okazało się jednak, że wszystkie czynniki zależne od systemu zakotwienia nie mają większego wpływu na rozkład naprężeń poprzecznych oy i nośność graniczną prostopadłościanu, natomiast czynnikiem dominującym jest tu jedynie stosunek powierzchni obciążenia do powierzchni przekroju prostopadłościanu. Stwierdzono również, że wartość tego stosunku nieznacznie tylko wpływa na położenie miejsca maksymalnej i zerowej wartości naprężeń rozciągających ay (w granicach - = 0,30-0,70 odcięta Xmax - 0,50a, zaś xQ = 0,18a-M),15a) (uprawnienia budowlane).

Doświadczenia te wykazały też, że bez względu na usytuowanie zakotwienia - zewnętrzne czy wtopione - maksymalne naprężenie oy występuje w obu przypadkach w jednakowej odległości od czoła belki. Jest to sprzeczne z dotychczasowym poglądem, w myśl którego odstęp ten przy zakotwieniach wtopionych mierzony był od końca zakotwienia, a przy zewnętrznych - od czoła belki.
Na tle wyników doświadczeń Zielińskiego i Rowe’a przedstawiono według poszczególnych metod obliczeniowych wartości teoretyczne naprężenia maksymalnego oy (w stosunku do naprężenia średniego om) oraz całkowitą siłę rozszczepiającą Z (w stosunku do siły sprężającej S); podano sporządzone na podstawie tych doświadczeń wykresy obrazujące wartość siły rozszczepiającej w dowolnym przekroju podłużnym, wyrażoną w procentach wartości maksymalnej występującej na osi bloku (program egzamin ustny).

Procent uzbrojenia

Procent uzbrojenia ma znaczny wpływ na nośność bloku przy wartościach naprężeń dociskowych, nie przekraczających 1,9-krotnej wytrzymałości kostkowej. Przy wyższych naprężeniach sięgających do 3,4-krotnej wytrzymałości kostkowej, nie stwierdzono wzrostu nośności mimo zwiększenia uzbrojenia. Tym można tłumaczyć wspomniane wyżej zalecenie Morscha nie stosowania uzbrojenia, lecz poprzestania na mocnym betonie niezbrojonym (opinie o programie).

Doświadczenia wykazały też, że uzbrojenie w postaci uzwojenia jest najbardziej celowe. Badaniami objęto również zależność między odkształceniem krytycznym betonu rozciąganego w bloku obciążonym siłami skupionymi a takim odkształceniem określonym z próby walcowej (przez ściskanie poprzeczne wzdłuż tworzącej). Liczne pomiary wykazały dzięki złożonemu stanowi naprężenia wyraźny wzrost zdolności odkształcenia betonu rozciąganego w strefie zakotwienia w porównaniu z rozciąganiem przy zginaniu i przy poprzecznym ściskaniu. Zieliński i Rowe widzą w tym uzasadnienie do podwyższenia naprężeń dopuszczalnych i proponują wprowadzenie współczynnika zwiększającego K (segregator aktów prawnych).

Rzecz jasna, że to podwyższenie naprężeń mogłoby być stosowane tylko przy uwzględnieniu odpowiednich wartości stosunku naprężeń stwierdzonych tą samą serią doświadczeń, a które - jak widzieliśmy - okazały się dwu do trzykrotnie większe od wartości określonych metodą Guyona (promocja 3 w 1).

Należy również zwrócić uwagę, że w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN (Pracownia Analizy Naprężeń Zakładu Mechaniki Ośrodków Ciągłych) prowadzone są ostatnio badania elastooptyczne, które mają na celu również określenie wpływu uzbrojenia poprzecznego na rozkład naprężeń w strefie’zakotwienia.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 8 Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 9 Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 10
Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 11
Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 12 Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 13 Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 14
Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Założenie rozkładu normalnego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami