Blog

27.02.2020

Zaprawy krzemionkowe uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Zaprawy krzemionkowe uprawnienia budowlane

Elementy stropowe uprawnienia budowlane

Zaprawy krzemionkowe sporządza się ze zmielonego kwarcytu, piasku i łupka kwarcytowego z dodatkiem 10-^20% gliny ogniotrwałej. Zaprawy te stosuje się do łączenia kształtek narażonych na działanie temperatury do 1500°C. Proces produkcji wyrobów wapienno-piaskowych polega na dokładnym wymieszaniu uaktywnionego piasku kwarcowego z wapnem palonym mielonym i wodą, homogenizacji mieszanki, a następnie formowaniu kształtek w prasie (program uprawnienia budowlane na komputer). Uformowane wyroby poddawane są auto-klawizacji. Do grupy wyrobów wapienno-piaskowych należą: cegły pełne i bloczki drążone.

W zależności od wymiarów cegły pełne wapienno-piaskowe dzielimy na dwa typy: 1 NF (normalnego formatu) i 1 1/2 NF, bloczki zaś drążone dzielimy na trzy typy: 2 NFD, 3 NFD i 6 NFD. W zależności od wytrzymałości na ściskanie rozróżniamy klasy: 150 L (licówka), 150, 100 i 75. Pustaki ścienne z zapraw i betonów cementowych. Najszersze zastosowanie w budownictwie znalazły pustaki szczelinowe typu: Alfa, SM-185, Kontra, Muranów oraz zasypowe typu XX.

Wyroby drobnowymiarowe z betonu komórkowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Autoklawizowany beton komórkowy jest lekkim materiałem budowlanym, o gęstości objętościowej nie większej niż 750 kg/m3 (w stanie suchym), o strukturze porowatej powstającej na skutek wytwarzania się pęcherzyków gazu w mieszance za- robowej, otrzymany w wyniku reakcji fizykochemicznych między spoiwem a kruszywem podczas autoklawizacji, w parze wodnej nasyconej w ciśnieniu minimum 1,0 MPa. Beton komórkowy produkowany jest w czterech odmianach, w zależności od gęstości objętościowej w stanie suchym. Odmiany bloczków i płytek odpowiadają gęstości objętościowej, marki zaś odpowiadają średniej wytrzymałości na ściskanie betonu, z którego zostały wykonane (uprawnienia budowlane).
Bloczki i płytki należy stosować w częściach nadziemnych budynków’ położonych w odległości nie mniejszej niż 50 cm od poziomu terenu, po odizolowaniu ich warstwą wodoszczelną od fundamentów. Do celów izolacyjnych i wypełnienia konstrukcji należy stosować bloczki i płytki wykonane z betonu odmian M400-^M600. Wyroby gipsowe do budowy ścian. Do wyrobów gipsowych przeznaczonych do wykonywania ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych należą: bloczki ścienne BSW-1, pustaki ścienne BSP i EF. Do wyrobów przeznaczonych do wykonywania ścian działowych należą: płyty Pro-Monta, bloki gipsowe pełne i drążone, płyty gipsowe wielkowymiarowe oraz płyty warstwowe typu „plaster pszczeli”. Z elementów drobnowymiarowych najpopularniejsze są płyty Pro-Monta (program egzamin ustny). Płyty Pro-Monta stosowane są do wykonywania ścianek działowych w pomieszczeniach o wilgotności względnej do 70%. Do łączenia płyt Pro-Monta stosowane jest spoiwo gipsowe specjalne oznaczone symbolem G-4III.
Do lekkich wyrobów gipsowych stosowanych do wykonywania ścianek działowych należą płyty gipsowe warstwowe typu „Plaster pszczeli”. Płyty tego typu składają się ze sztywnej wkładki komórkowej typu „Plaster pszczeli” wykonanej z kartonu, impregnowanej i utwardzanej. Wkładka jest dwustronnie obłożona płytami tynkowymi gipsowymi (suchym tynkiem) (opinie o programie). Dłuższe krawędzie płyty są lekko sfazowane w celu ułatwienia bezspoinowego łączenia płyt ze sobą.

Elementy stropowe

Do wykonywania ścian działowych w pomieszczeniach, w których wilgotność względna powietrza nie przekracza 70%, stosowane są wielkowymiarowe płyty gipsowe (lub gipsobetonowe). Płyty te zbrojone są siatką z prętów stalowych, zaopatrzoną w uchwyty montażowe.

Wymiary płyt: długość - 100-600 cm, wysokość - 260 cm, grubość - 7 i 8 cm. Do wyrobów gipsowych okładzinowych należą: płyty gipsowe dekoracyjne, płyty gipsowe dźwiękochłonne, gipsowe płyty tynkowe (suchy tynk). Pustaki stropowe. Głównymi reprezentantami tej grupy wyrobów są pustaki DZ-3 i DZ-4. Należą one do wyrobów tradycyjnych. Wykonywane są głównie z betonu cementowego, żużlobetonu, a także gipsu (DZ-3).
wyrobów stropowych należą pustaki stropowe poziomo drążone betonowe typu SZ-ITB (świadectwo ITB - 383/79) (segregator aktów prawnych).

Są one przeznaczone do wykonywania gęstożebrowych stropów:
1) żelbetowych (strop SZ-ITB),
2) ceramiczno-żelbetowych (jako pustak zamienny dla pustaków ceramicznych, np. w stropie F-60).

W zależności od długości rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje pustaków SZ-ITB: pustaki o długości 25 cm oraz pustaki o długości 22 cm. W zależności od materiału, z jakiego wykonane są pustaki, rozróżnia się pustaki: z betonu lekkiego oraz zwykłego.

Pustaki SZ-ITB mają na górnej zewnętrznej powierzchni 2 rowki, a na dolnej jeden rowek, ułatwiające odłupanie części pustaka, co pozwala na zmniejszenie wymiarów (zwężenie) w zależności od potrzeb (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami